reklama

Neplatí alimenty? Využijte právní pomoc zdarma!

Kvůli neplatičům alimentů trpí v Česku horší životní úrovní 170 tisíc dětí. Projekt Ohrožený rodič nabízí bezplatné služby právníků a exekutorů.

Foto: Isifa/Thinkstock

Kvůli neplatičům alimentů trpí v Česku horší životní úrovní 170 tisíc dětí. Projekt Ohrožený rodič nabízí řešení.

Situace osamělých rodičů v Česku je tristní. Jedním z důvodů je i fakt, že neexistuje žádné minimální výživné. Mnozí rodiče se tak navzdory dohodě s expartnery dočkají pouhých pár stovek korun, nebo dokonce vůbec ničeho.

Ani se soudním rozsudkem v ruce však pečující rodič netuší, jak alimenty na neplatiči vymáhat. Nemá peníze na exekuční poplatky vybírané předem a nad právy dítěte často převládají obavy z reakce partnera. Ven ze svízelné situace jim hodlá pomoci nový charitativní projekt. V jeho rámci mohou zoufalí rodiče, převážně matky samoživitelky, využít bezplatné služby právníků z portálu ePohledávky.cz a spolupracujících exekutorů.

Právníci pomohou zdarma

Jak to funguje? Pokud se partneři dosud nerozvedli nebo nikdy nebyli svoji, musí pečující rodič nejprve získat soudní rozsudek o výši výživného. Prvním krokem je tedy podání žaloby na neplatícího partnera.

Doporučujeme: Neplatí výživné táta? Bude děda! Soud to může nařídit

To znamená podstoupit pro zúčastněné mnohdy nepříjemné soudní řízení před soudem, kde se dokazují majetkové a osobní poměry. Spousta zoufalých rodičů se takového martyria zalekne. Už tak se ocitají v tíživé finanční situaci, nemají ani pomyšlení platit služby advokátů a chodit k soudu. A právě v tom jim chce projekt Ohrožený rodič pomoci.

Postižený rodič popíše ve formuláři na portálu ePohledávky.cz okolnosti svého případu (jak dlouho dluh na výživném narůstá, jaké jsou potřeby dítěte atd.) - a systém pak žadateli zdarma vygeneruje profesionálně sestavenou žalobu, kterou může po vytištění sám poslat soudu, bez poplatků a bez nutnosti kamkoli chodit.

Soud je ze zákona povinen sám si nezbytné informace pro stanovení výživného zjistit. Výživné je vymahatelné zpětně tři roky a tříletá je také promlčecí doba. Určenou částku lze zvyšovat po roce s přihlédnutím k narůstajícím potřebám dítěte.

Neplatiče čeká exekuce

Pokud už má rodič soudní rozsudek o výši výživného, a přesto žádné alimenty od partnera nedostává, je dalším krokem exekuční řízení. Poplatky si však exekutoři účtují předem, což si může dovolit jen málokterý rodič s dítětem v péči.

Čtěte také: Dluží exmanžel za alimenty? Pošlete na něj exekutory!

I tady nabízí projekt Ohrožený rodič řešení. Spolupracuje s vybranými zkušenými exekutory, kteří své služby účtují až zpětně po vymožení dluhu samotnému neplatiči. Pokud je snaha exekutora i po třech letech marná, účtuje si od rodiče jediný poplatek na vynaložené náklady, a to 900 Kč.

Když exekuce neuspěje

Na zkušené neplatiče, kteří se dokážou vyhnout placení alimentů i exekuci déle než čtyři měsíce za sebou, potom může zabrat jedině trestní oznámení za zanedbání povinné výživy. To už je klasifikováno jako trestný čin. Podle novely občanského zákoníku hrozí provinilcům až tři roky vězení či ztráta řidičského oprávnění. Soud může dokonce nařídit, aby za neplatiče zaplatili jeho příbuzní.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Výživné na exmanžela: Rozvedla ses, koukej platit!

Video: Utekla před doktory rodit venku,ve tmě na kamení

Démoni sexu existují: Succuby a incubové v lidské kůži

"Jsem rád, že se toho Iveta nedožila." Seriál o Bartošové to od blízkých schytal | Video: Michaela Lišková
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama