Není dítě moc chytré? I tak může být velmi úspěšné!
S inteligencí toho moc nenaděláte - kolik je člověku vrozeno, tolik prostě má. Ale paměť lze trénovat. Ostatně spousta lidí vnější projevy dobré paměti často za inteligenci zaměňuje.
S inteligencí toho moc nenaděláte - kolik je člověku vrozeno, tolik prostě má. Ale paměť lze trénovat. Ostatně spousta lidí vnější projevy dobré paměti často za inteligenci zaměňuje.
Kdo by nechtěl vylepšit své mentální schopnosti? Není divu, že hry, aplikace a webové stránky zaměřené na trénink mozku jsou tak populární.
Podle výzkumu publikovaného v časopise Vědecká psychologie (Psychological Science), na který upozornil web scio.cz, dokážou programy zaměřené na procvičování mozku posílit schopnost udržet v paměti informace. Typ inteligence, který pomáhá přemýšlet a řešit problémy, však nijak nezlepší.
Více informací, lepší řešení
Reklamy na trénink mozku profitují z toho, že inteligence závisí na pracovní paměťové kapacitě, tedy schopnosti udržet informaci v mysli a rychle si ji vybavit. Obecná fluidní inteligence, tedy schopnost hledat souvislosti, komplexně uvažovat a řešit nové problémy, využívá paměť pouze jako východisko. Čím více si člověk pamatuje, tím víc má inteligence výchozích poznatků, s nimiž může dále pracovat. IQ sice nevzroste, ale člověk se přesto bude rozhodovat lépe.
IQ je setrvalé
Jak potvrdil pokus psychologa Randalla Engleho z Technologického institutu v Georgii, trénink dokáže pracovní paměťovou kapacitu značně zvýšit. S inteligencí však nepohne.
Čtěte také: Chytřejší než Einstein: Nobelova cena ve 12 letech?
"Výška a váha lidského těla jsou také vzájemně propojeny, ale asi jen málokdo rozumný je bude považovat za stejnou proměnnou," vysvětluje Randall Engle. „Kdyby tomu tak bylo, přibírání na váze by znamenalo, že zároveň porostete do výšky a naopak - že se budete zmenšovat při hubnutí. Ti z nás, kdo pravidelně hubnou a pak zase přibírají, mohou potvrdit, že tomu tak není."
Multitasking zlepšuje paměť
Přestože IQ je setrvalé, trénink paměti se pozitivně odrazí na pracovní výkonnosti. V drtivé většině zaměstnání totiž průměrná inteligence a dobrá paměť k pracovnímu úspěchu zcela postačí.
Jak tedy paměť ještě zlepšit? Tréninkem komplexních úkolů. Schopnost pojmout a udržet nové informace vzroste, když budete střídavě vykonávat rozličné činnosti - vzroste totiž vaše dovednost udržet naráz několik myšlenkových linií. Nemusí jít o bůhvíjak složité úkoly. Stačí, když budete zároveň vypracovávat obchodní plán, odepisovat na maily, vyhledávat informace, absolvovat schůzky... Prostě jako každá schopná asistentka generálního ředitele.
To samé platí u dětí. Klidně mohou při psaní úkolů poslouchat muziku, telefonovat s kamarády nebo chatovat. Tím, že všechny činnosti nějak koordinují, vlastně provádějí to samé, čemu dospělí v pracovním procesu vznešeně říkají multitasking - současné řešení více úkolů.
A nejen děti!
Podobný trénink vlastně provádí každý, kdo žije v propojeném moderním světě, když se snaží vykonávat zároveň různé činnosti nebo jim v rychlosti střídavě věnuje pozornost: manažer, když řídí a telefonuje zároveň, politik, který střídavě konverzuje se dvěma různými lidmi, maminka, jež vaří večeři a přitom se snaží uklidnit plačící dítě nebo vaše dcera, které poslouchá muziku, do toho píše úkol a mezitím chatuje s kamarádkou.
Jak jste na tom s pamětí vy? Dokážete bez problémů zkoordinovat více činností naráz? Má vůbec inteligence šanci uplatnit se v pracovním procesu? A potřebují ji dnešní děti k úspěšnému životu? O tom všem můžete diskutovat pod článkem.
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:
Jak účinně zbavit dítě vztekání: Opravdu to funguje