reklama

Nenávidíte své dítě? Máte na to nárok, píše blogger

Ať se jakkoli těšíte, ať přečtete jakékoli množství odborných knih, na rodičovství vás nic nedokáže připravit - kromě rodičovství samotného.

Foto: Thinkstock

Ani devět měsíců těhotenství vás na to nedokáže dostatečně připravit. Jeden den jste dva - a další už máte třetího do mariáše: mrňavého, ukřičeného a čím dál víc náročného na trpělivost, lásku, čas i peníze. Někoho to může zaskočit.

Ať se jakkoli těšíte, ať přečtete jakékoli množství odborných knih, na realitu rodičovství vás nic nedokáže připravit - kromě rodičovství samotného.

Máte nárok?

"Já toho prevíta fakt nenávidím!" Nestává se často, že byste slyšeli na ulici rodiče takhle mluvit. Nicméně výchova dětí je věc nelehká. To, co bychom nikdy neřekli nahlas a ani si nemyslíme, se může ve slabé chvilce v nejzazším koutku mysli opravdu mihnout. Zejména pokud máte první dítě.

Doporučujeme: Jak účinně zbavit dítě vztekání: Opravdu to funguje!

Ještě totiž nevíte, že máte zcela legální nárok prohlásit - byť s nekonečnou láskou - na jeho adresu: "ten prevít" nebo "ten spratek". Je totiž v pořádku nenávidět vlastní rodičovský stav. Je dokonce v pořádku nenávidět své dítě.

S těmito názory se svěřil portálu Huffington Post zkušený a milující tatínek Mike Julianelle. Jste otřeseni? Nebojte! Autor tyto výroky nemyslí zcela vážně. Tady jsou jeho argumenty.

Náročný mazlík v superkřehkém balení

Spousta lidí si pořídí miminko a čekají záchvat nadpozemské lásky. Kdepak! Je snad s nimi něco špatně, že se láska na první pohled nedostavila? Ale ne, každý z nás je stavěn z jiného těsta a ne všichni bytostně toužíme stát se rodiči.

"Jasně, také jsem byl nadšený, když poprvé spatřil to vrásčité, slizem pokryté stvoření - svého syna," vzpomíná s nadsázkou táta Mike. "Do chvíle, než mě poprvé celého počural. A rozhodně ne náhodou, byl v tom jasný úmysl."

Ano, mimino krásně voní a je roztomilé. Ale taky kadí, prdí, blinká a budí vás v noci křikem. Vyžaduje od vás spoustu odpovědnosti. Je to náročný domácí mazlík v superkřehkém balení.

Čtěte také: Jako matka totálně selhávám, biju svoje miminko

Nehledě na to, že vás vytlačí od bradavky a ke svým zákonitým manželským právům dostanete je občas - obvykle výměnou za úklid celého bytu. Navíc tenhle balík nemá možnost reklamace. Nezbavíte se ho až do puberty a možná ještě dlouhé poté.

Muži potřebují čas

Není divu, že muži hledí na těhotenství a miminko trochu jinak než ženy. Jejich tělo se nemění, hormony nešílí, fyzické pouto chybí. Mámy nemají jinou volbu než dítě milovat. Tátové se to musí naučit.

Kdy k tomu poznání dojdou? Ve chvíli, kdy položí ruce na mámino břicho a ucítí první kopnutí? Když vidí u porodu, jak se dítě klube? Když poprvé přebalují pokakané miminko? Když učí prcka jezdit na kole? Nebo ještě daleko později? To je velmi různé.

Děti jsou nudné, náročné, stresující a hlasité. Ale nemůžete je z toho obviňovat, jde o jejich přirozenost. Vy jako rodiče, kteří je přivedli na tento svět, jste povinni se o ně ve všech směrech postarat, jakkoli nepohodlné vám to zpočátku přijde.

Nebojte, jednoho dne zjistíte, že všechny starosti a trápení zmizely a že jste vy sami úplně jiní - obětaví a milující. A že to všechno stálo za to.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

5 věcí, které nesmí rodiče nikdy dělat před dětmi

Vzdal se dědictví, s rodinou nechce mít nic společného

20 vět, kterými nám rodiče zničili sebevědomí

Lockdown je jediná šance. To, k čemu směřujeme, je smutné a tragické, říká Levínský | Video: Martin Veselovský
reklama
reklama
reklama