reklama

Nenarozené děti končí ve spalovnách, změní to zákon?

Děti zemřelé před narozením se podle zákona likvidují ve spalovnách společně s odňatými částmi těla. Změní se to?

Foto: Thinkstock

Paní Zuzana přišla ve 22. týdnu těhotenství o holčičku. To co následovalo, připomíná ze všeho nejvíc horor.

"Rodila jsem na nezabrzděné posteli vkleče, v prokrvavělém pyžamu, na sále, který nebyl porodní a kde nebylo žádné odpovídající vybavení pro porod. Sestra přitom psala na stroji a bavila se s doktorem, jako by o nic nešlo," popisuje.

"Skrze slzy jsme Terezce pošeptali, jak nás to mrzí, že tu s námi nemůže být... Pokřtili jsme ji vodou z umyvadla přímo na sále. Byla krásná - opravdu jsem si předtím neuvědomovala, jak vypadají miminka ve 22. týdnu: jako miminko po porodu, jen menší. Měla prsty na rukou, oči," vzpomíná maminka na rozloučení.

Čtěte také: Skutečný příběh: Nechte mě pohřbít moje dítě!

Strašné události tím však neskončily. Porodnice odmítla vydat tělíčko k pohřbení. Rodina si to musela doslova vybojovat - po několikadenním vyjednávání s nemocnicí a pitevnou.

V současné době jsou totiž děti zemřelé před narozením považovány pouze za materiál pro použití vědy, výzkumu nebo k výukovým účelům. Nemocnice je poté podle zákona likvidují ve spalovnách společně s odňatými částmi těla. Změní se to?

Co je dítě, a co už ne?

Vypadá to, že alespoň částečně ano. Návrh novely zákona o zdravotních službách, který zadala zpracovat ministryně pro místní rozvoj Karla Šlechtová ve spolupráci s náměstkem ministra zdravotnictví Radkem Policarem, by měl mimo jiné zabránit, aby plody nebyly považovány za biologický odpad.

Abychom pochopili, co to znamená, musíme se blíž podívat na zákon č. 372/2011 Sb. o zdravotních službách a podmínkách jejich poskytování, část sedmá, paragraf 82. Tento zákon totiž určuje, co je mrtvě porozené dítě a co "jen" potracený plod.

Které miminko nemá nárok na pohřeb? Podle zákona se "plodem po potratu rozumí plod, který po úplném vypuzení nebo vynětí z těla matčina neprojevuje ani jednu ze známek života a současně má porodní hmotnost nižší než 500 g, a pokud ji nelze zjistit, jestliže je těhotenství kratší než 22 týdny".

Jestliže plod po narození dýchá nebo projevuje alespoň jednu ze známek života, považuje se dle doplňujících definic ministerstva zdravotnictví za živě narozené dítě bez ohledu na délku trvání těhotenství.

Doporučujeme: Děti zemřelé před porodem? Anatomicko-patologický odpad

Za mrtvě narozené dítě (nikoli potracený plod) se pak považuje plod narozený bez známek života, pokud váží víc než půl kila, je narozený po 22. dokončeném týdnu těhotenství nebo je od temene hlavy k patě delší než 25 cm.

Bije mu srdce, hýbe se

Jak vypadá tvor, který podle současného zákona už dítětem není, a nemá tudíž nárok na pohřeb? Plod ve 22+0 týdnu těhotenství je velký asi 25 cm a váží skoro 400 g, asi jako velká papája. Kope nožičkami a máchá ručičkami. Na rukou má nehty, narostlo mu obočí a dokáže soustředěně krčit čelo. Maminka zřetelně cítí jeho pohyby.

Přesto rodiče nemají nárok na vydání tělíčka k pohřbení. Čeká ho cesta do spalovny spolu s dalším anatomicko-patologickým odpadem. Stejně tak skončí i děti mrtvě porozené mezi 22. a 40. týdnem těhotenství, jestliže rodina neprojeví o jejich pohřbení zájem do 96 hodin. A právě tato lhůta se má nyní prodlužovat. Jde ovšem jen o první krok.

Trnitá cesta před námi

Už třetím rokem se snaží nedůstojné zacházení s ostatky miminek změnit nevládní nezisková organizace Tobit. "Jsme teprve na začátku, přestože máme za sebou stovky hodin práce. Před námi je ještě nezbytná cesta osvěty," konstatuje předsedkyně spolku Jana Vališová.

Navrhovanou novelu považuje za  přešlapování na místě. "Časová lhůta je krátká a mnozí rodiče o ní vůbec nevědí. V tak těžké životní situaci ji pak nestihnou dodržet. Novela by jim měla poskytnout více času na rozhodování," vysvětluje.

Ještě však není nic jistého, novela zatím nebyla předložena do vnějšího připomínkového řízení. A i kdyby byla, spolek ji považuje jen za první krok. Podle něj by mělo být s těly dětí zemřelých před porodem nakládáno se stejnou pietou jako s každým mrtvým lidským tělem bez ohledu na to, jak dlouhou dobu žila v matčině lůně.

"To se musí rodiče naučit doma nebo v předporodních kurzech a děti ve škole, zákon je pouze minimem morálky," uzavírá Jana Vališová.

Tobit proto vyhlásil veřejnou sbírku, aby mohl zajišťovat osvětu a nezbytnou pomoc rodinám zasaženým předčasnou smrtí miminka prostřednictvím bezplatné telefonní linky a nekomerčních webových stránek Tobit.cz. Přispět můžete i vy.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Neměl šanci žít: Místo v náručí držela syna v dlaních

5 nejděsivějších míst v ČR: Tam děti rozhodně neberte!

Zjistili jsme: Co muži skutečně chtějí?


 

"Ti lidé nechápou, o co jde." Filozof Kroupa varuje před ukrajinskou kapitulací | Video: Tým Spotlight
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama