reklama

Největší noční můry: Čeho se děti opravdu bojí?

Strach nás doprovází od kolébky až po hrob. Dospělí se bojí selhání, odmítnutí milovaných osob, samoty, bolesti, smrti... A co teprve děti! Ty se bojí skoro všeho.

Foto: Isifa/Thinkstock

"Bojím se lesních vos / nahoty za dne / bojím se toho čeho bál se Daidalos / že můj syn spadne. / Bojím se islámu / špinavých prachů / bojím se o mámu / bojím se strachu," zpívá Jarek Nohavica.

Strach nás doprovází od kolébky až po hrob. Dospělí se bojí selhání, odmítnutí milovaných osob, samoty, bolesti, smrti... A co teprve děti! Ty se bojí skoro všeho.

Čtěte také: Dětské běsy - Nekopej nohama, kopeš mamince hrob!

"Strach je přirozená lidská reakce na nedostatek informací a zkušeností. Jejím smyslem je varovat před nebezpečím. U dětí je pak ještě zdůrazněná nedostatkem zkušeností, které by brzdily rozjitřenou fantazii," vysvětluje pražská psycholožka Vlasta Svobodová. "Největším dětským strachem je neznámo, anebo naopak něco, co dobře znají, ale mají s tím špatnou zkušenost. Dokážou převzít i špatnou zkušenost dospělých - když maminka při spatření neškodné malé myšky vříská na stole, pochopí to její malá dcera tak, že musí jít o opravdu nebezpečné zvíře a bude se myší bát také."

Čeho se děti bojí

  • odloučení od maminky a cizích osob (ty nejmenší)
  • neznámého (hlasitého zvuku, prudkého světla, nečekaného pohybu)
  • tajemné tmy, skrz kterou nedohlédnou
  • některých zvířat
  • strašidel
  • opakování nepříjemných situací, které už zažily
  • neznámého prostředí (ty starší)
  • smrti a všeho, co je s ní spojeno, zejména kostlivců
  • bolesti a lékaře
  • neúspěchu, chyb, selháním (ty nejstarší)
  • odmítnutí milovanými osobami (všechny)

Bojí se hlavně skutečnosti

Své zkušenosti s dětskými nočními můrami má spisovatelka dětských knížek Olga Černá z jihočeského Nadějkova, která jako knihovnice pořádá i strašidelná čtení pro děti. "Zjistila jsem, že největší problém je najít něco, čeho by se opravdu bály. Vydrží hodně. Největší ticho bylo, když jsem četla z Hororů na dobrou noc od Anthony Horowitze. Narazili jsme na příběh z blíže neurčené budoucnosti, kdy rodiče nedokážou uživit svoji dceru a rozhodnou se ji prodat. Ona se nejprve domnívá, že ji dají nějaké pěstounské rodině, která třeba nemůže mít vlastní děti, ale rodiče dívku prodávají v internetové aukci. Tam na ni nejvíc přihazuje restaurace, kde se vaří z lidského masa, a pak nějaké čarodějnice, které potřebují živou oběť."

"Myslím si, že na moje posluchače ani tak nezapůsobil špatný konec, protože autor nejde do žádných drastických detailů, ale ta situace, kdy se dítě vrátí domů a maminka mu řekne - Milá Michalko, my už tě s tatínkem neuživíme, a tak se tě musíme zbavit," vzpomíná autorka na webu nakladatelství Portál. "Když čtu dětem z bratří Grimmů o tom, jak macecha rozseká kluka na kusy a uvaří v kotli, tak se ošklíbají, že je to hnusné a tak, jenže jasně vědí, že je to pohádka… Zato internetová aukce je něco, co si umějí představit i v reálném životě."

Jak na strach reagovat?

Hlavně se dětem nevysmívejte! I když jde o bubáka ve skříni nebo čerty v díře v zemi, dětský strach je opravdový a velmi hluboký. Zhruba až do dvanácti let, než se mozek dostatečně vyvine, mají děti problém logikou rozlišit realitu a svou fantazii. Pro ně jsou strašidla opravdová," varuje psycholožka a dodává: "Rozhodně zapomeňte na strašení dětí typu Vezme si tě polednice nebo Když budeš zlobit, bude to u paní doktorky bolet..."

Doporučujeme: Trauma z Mikuláše: Jsem čert a ukousnu ti zadek!

Berte dětské noční můry opravdu vážně, zejména v předškolním a raném školním věku, kdy mohou vzniknout celoživotní fobie. Pozorně dítě vyslechněte, ale nesnažte se na ně chodit s logikou. Nevysvětlujte jim, že strašidla neexistují, prostě je musíte zahnat - neškodným "speciálním" sprejem, zpěvem posměšné písničky, plyšákem v posteli, malou noční lampičkou. Pokud pojmete ochranný trik opravdově, zabere i na vašeho prcka.

Nic nepomohlo?

Buďte prostě u něj, když se bude bát. Obejměte ho v náruči, obrňte se trpělivostí a zkuste najít jinou účinnější metodu, která proti strašidlům zabere. Strachu se totiž musíte postavit čelem: musíte dítě naučit zachovat klid a podívat se zblízka - ale až bude větší. Pak pochopí, že se bojí všichni, i dospělí. A že důležité není nebát se, ale strach překonat. Do té doby ale postačí onen sprej na bubáky.

Čeho jste se jako děti nejvíce báli vy? Jak se vám podařilo svůj strach překonat? Čeho se bojí vaše děti? A pomáháte jim zbavit se strachu? O tom všem můžete diskutovat pod článkem a hlasovat v anketě.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Poslední věci: Péče o nemohoucí babičku

Proč muži podléhají ňaderné přitažlivosti?

Test: Vaše zdraví - víte, čemu věřit a co je nesmysl?

"Jsem rád, že se toho Iveta nedožila." Seriál o Bartošové to od blízkých schytal | Video: Michaela Lišková
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama