reklama

Nejstarší hra na světě: Cvrnkání kuliček

Cvrnkání kuliček znali už naši dědečkové a pradědečkové, jeho kořeny však sahají daleko víc do minulosti. Jedná se vlastně o jednu z nejstarších her vůbec.

Foto: Isifa/Thinkstock

Cvrnkání kuliček znali už naši dědečkové a pradědečkové, jeho kořeny však sahají daleko víc do minulosti. Jedná se vlastně o jednu z nejstarších her vůbec.

Hrací kuličky byly nalezeny už ve starověkém Egyptě a Řecku, kde krátily čas dětem i dospělým už před několika tisíci let. Kuličky hráli také Aztékové a v oblibě je měl třeba i samotný vládce Říma Caesar.

Dnes se vracejí

Ještě v osmdesátých letech jste mohli vidět všude na sídlištích hloučky dětí skloněné nad důlkem. Ať už to byly obyčejné hliněnky, nebo tolik ceněné skleněnky, jejich obliba byla značná. Není divu: cvrnkání kuliček je skvělou zábavou pro děti i dospělé, kterou lze praktikovat téměř neomezeně: v přírodě, v parku či na trávníku za panelákem.

Okolo přelomu tisíciletí kuličky zmizely z dětského repertoáru i z nabídky obchodů, ale v současnosti se opět dostávají na výsluní. Pomáhá tomu i kampaň jednoho tuzemského potravinářského řetězce, kde skleněnky rozdávají k nákupu.

Jaká jsou pravidla

Ke hře potřebujete jen kuličky a důlek. Hrát můžete prakticky kdekoliv, kdykoliv - a s kýmkoliv. Jak na to? Pravidla jsou jednoduchá, ta základní vám připomene Petr Šejba z Českého kuličkového svazu.

„Pokud hrajete rekreačně, stačí vám znát základy," tvrdí Petr Šejba, který mimo jiné pořádá turnaje v kuličkách. „Vždy hrají dva hráči proti sobě s barevně odlišenými kuličkami. Cílem je samozřejmě dostat své kuličky do důlku jako první," shrnuje.

Čára hodu je vzdálena od středu důlku 7,5 m, důlek má průměr 10 cm. Hra začíná rozhozem, kdy každý z hráčů hodí svou kuličku od startovní čáry směrem k důlku. Kdo je mu blíž, ten může určit, kdo začne. První hráč pak hodí všechny své kuličky (postupně nebo naráz) směrem k důlku a opět se ho snaží zasáhnout. To samé udělá i jeho soupeř.

V dalším kole se už pokračuje cvrnkáním, hráči se střídají po jednom cvrnku. Vítěz hry je ten, kdo má všechny své kuličky v důlku. Zápas se většinou hraje na 2 až 3 vítězné hry.

Ten pravý cvrnk

Na rozdíl od profesionálních pravidel počet hráčů v mači za domem nerozhoduje, důležité je, aby si cvrnkání všichni užili. Klidně vás může být pět a můžete se po řadě střídat. A správná technika „cvrnku"? I na ni mají profesionálové návod!
 „Správný cvrnk je definován jako pohyb pouze jednoho prstu, přičemž se smíte dotknout jen své jedné kuličky. Ta pak může zasáhnout jakoukoliv jinou, i soupeřovu," popisuje proces Petr Šejba.

Tak dobrou zábavu a jistou ruku při cvrnkání!

"Ti lidé nechápou, o co jde." Filozof Kroupa varuje před ukrajinskou kapitulací | Video: Tým Spotlight
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama