reklama

Nejkrásnější české betlémy: Kam za nimi vyrazit?

Tradice betlémů je u nás velmi oblíbená. Nejstarší byl vystaven už v roce 1560 v kostele sv. Klimenta na Starém městě Pražském. Vydejte se s námi na výlet za krásnějšími betlémy v České republice.

Foto: cs.wikipedia.org

Tradice betlémů je v Čechách a na Moravě velmi oblíbená. Nejstarší betlém byl vystaven už v roce 1560 v kostele sv. Klimenta na Starém městě Pražském, tedy něco přes 300 let poté, co sv. František z Assisi tuto tradici založil.

Tradice betlémů se váže k roku 1223 a k italské hoře Alverno, kde František z Assisi sloužil půlnoční mši. A při této příležitosti vznikl v blízké jeskyni i betlém, kde figuroval živý oslík a dokonce miminko.

Lidem se scéna zalíbila a začali ji napodobovat v malém: vyřezávanými figurkami. V Českém království tento pěkný zvyk zavedli jezuité. Betlémy se staví na počátku adventu a těší diváky až do nového roku. Vydejte se na výlet tam, kde najdete nejkrásnější betlémy v ČR.

Proboštův betlém, Třebechovice pod Orebem

Nejcennější a nejobdivovanější je zřejmě unikátní mechanický betlém z Třebechovic, dílo lidových řezbářů Josefa Probošta a Josefa Kapuciána a autora mechanismu Josefa Frimla. Jako jediný v ČR byl prohlášen národní kulturní památkou.

Třebechovický betlém byl vyroben ze dřeva před více než sto lety. Na ploše 7×3×2 metry se nachází tři stovky vyřezaných postaviček, z nich se více než sto pohybuje. Dílů, které betlém tvoří, jsou ovšem 2 000. Většinu z nich tvoří skryté mechanismy - řemenice, kladky, ozubená kola - které uvádějí figurky do pohybu: původně ruční klikou, nyní už díky elektromotorku.

Doporučujeme: Jak pečovat o vánoční hvězdu

Na jedinečném řezbářském díle pracovali Josef Probošt, Josef Kapucián a Josef Friml plných čytřicet let. A dobře se přitom bavili: tradiční biblické postavy promíchali s figurkami skutečných obyvatel Třebechovic. A tak se u kovadliny potí bratři Štorkové, za tkalcovským stavem sedí pan Zelený, máslo tluče Anna Černá a řezbář v betlému není nikdo jiný než sám Josef Probošt. Betlém byl v roce 1967 hlavním exponátem výstavy Expo v Montrealu a nadchl třeba Roberta Kennedyho nebo Marlene Dietrich.

A vy máte štěstí: Třebechovické muzeum betlémů bylo po několikaleté rekonstrukci letos znovu otevřeno a vidět tak můžete nejen slavný Proboštův betlém, ale také výstavu Betlémy v pohraničí.

  • Vstupné: 60 Kč
  • Otevřeno: prosinec - 1. ledna 2014 denně úterý - neděle, 9-16 hod., pondělí 23. a 30. 12., 9 16 hod., 23. a 31. 12., 9-12 hod.

Krýzovy jestličky, Jindřichův Hradec

Krýzovy jestličky z muzea v Jindřichově Hradci jsou zapsány v Guinnessově knize rekordů jako největší lidový mechanický betlém na světě. Celkem sedmnáct metrů dlouhý artefakt vyrobil punčochářský mistr Tomáš Krýza a pracoval na něm více než šedesát let. Jeho betlémskou krajinu zalidňuje 1398 figurek lidí a zvířat, z toho 133 pohyblivých. Figurky vysoké okolo 16 cm jsou z kašírovací hmoty a ze dřeva. Původní mechanismus, který byl zpočátku poháněn ručně, nyní rozvádí pohyb elektromotoru.

  • Vstupné: 60 Kč (celé muzeum)
  • Otevřeno: celoročně, 24. a 31.prosince  8.30 - 12 hod., ostatní dny do 6. ledna 2014 denně, 8.30 - 12 hod. a 13 - 17 hod.

Betlémáři v Třešti

Na Vysočině v městečku Třešť nemají muzeum - výstavní síní jsou přímo místní domácnosti. V Třešti totiž sahá tradice amatérských rodinných betlémářů až do 18. století a trvá dodnes. Jde už o několikátou generaci, a tak můžete o Vánocích navštívit na dvě desítky klasických dřevěných betlémů. Několik betlémů si můžete prohlédnout i v Schumpeterově domě v budově místního turistického centra.

  • Vstupné: 25 Kč
  • Otevřeno: celoročně

Muzeum betlémů v Karlštejně

Karlštejnské muzeum nabízí shlédnutí padesáti betlémů: od miniaturních výjevů ve skořápce kokosového, vlašského či dokonce lískového oříšku, přes rarity jako betlémy z chleba, cínu, perníku, cukru či vosku až po největší český loutkový betlém zvaný Královský. Nejstarším exponátem je potom betlém z konce 18. století, zachycující poněkud neobvyklou scénu obřízky Ježíška.

Náš tip: Co bude na Vánoce v televizi? My to víme >>

Nejvíc ovšem návštěvníky zajímá Královský betlém, který se rozkládá v podkroví na 80 metrech čtverečních. Kulisu betléma tvoří hrad Karlštejn a jeho podhradí a čtyřicítka loutek velkých okolo půl metru v něm předvádí děj, který plynule spojuje historické události s fantazií tvůrců: Ježíškovi nesou dárky nejen tři králové, ale také císař Karel IV., prezident Tomáš G. Masaryk nebo legionáři.

  • Vstupné: 45 Kč
  • Otevřeno: celoročně, 24. prosince 10-15 hod., 23. prosince a ostatní dny od 25. prosince  do 2. ledna denně, 10-17 hod.

Kryštofovo údolí: Betlémy a husa

Kryštofovo údolí proslulo nejen výbornou pečenou husou. O Vánocích sem turisty láká i výstava betlémů v prvním patře obecního hostince U Kryštofa. Zde je možno spatřit více než dvacet betlémů, z nichž nejstarší pochází z roku 1846. Najdete tu i betlémy v orientálním či tyrolském stylu, ale také betlém, jehož figurky se nacházely v cikorce v době adventu a další betlémy dřevěné, keramické i mechanické.

Čtěte také: 5 dárků, které by muži neměli dávat ženám pod stromeček

Od začátku adventu do tří lednových králů je potom pod širým nebem, na svahu Kostelního vrchu naproti hostinci vystaven a nasvětlen dřevěný betlém výtvarníka Josefa Jíry s postavami v nadživotní velikosti.

  • Vstupné: 50 Kč
  • Otevřeno: muzeum 16. prosince - 1.ledna, denně 13-16 hod., orloj denně 8-22 hod., Jírův betlém do 1. ledna 16-22 hod.

zdroj: praha-levne.cz

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Jak účinně zbavit dítě vztekání: Opravdu to funguje!

Kojení tatínků: Zvrácenost? Skvělá sexuální praktika?

Peníze jsou zlo: Dědictví zničilo celou naši rodinu

Melanie slaví 50 let. Tady jsou její největší maléry v úřadu první dámy USA | Video: Reuters, Associated Press
reklama
reklama
reklama