reklama
 

Naučte školáky hospodařit s penězi: 5 ověřených tipů!

Pořád si my, rodiče, stěžujeme, že naše děti nesmyslně utrácejí. Že neznají hodnotu peněz. Že mají jen nároky, ale žádnou zodpovědnost. Ale ruku na srdce: naučili jsme je hospodařit s penězi? Nabízíme pár jednoduchých, ale osvědčených tipů, jak situaci dostat pod kontrolu.

Foto: Cenyenergie.cz

Pořád si my, rodiče, stěžujeme, že naše děti nesmyslně utrácejí. Že neznají hodnotu peněz. Že mají jen nároky, ale žádnou zodpovědnost. Ale ruku na srdce: naučili jsme je hospodařit s penězi?

Pokud máte pocit, že v tomto směru vaše rodinná výchova trochu zaostala, nejste sami. Statistiky rodinných krachů ostatně svědčí o tom, že často neumějí moc dobře hospodařit ani sami rodiče. Jak předejít ekonomickým problémům? Nabízíme pár jednoduchých, ale osvědčených tipů, jak situaci dostat pod kontrolu.

S výchovou k finanční gramotnosti je třeba začít už odmala, aby se děti se naučily vnímat reálnou hodnotu peněz i věcí za ně koupených. Uvědomí si, že nic na světě není zadarmo a budou lépe připraveny na život. První lekce můžete dát potomkům již na prvním stupni základní školy. Naučte je dobře hospodařit s drobnou sumou peněz v podobě kapesného. Především však jděte sami příkladem a pokuste se dětem vštípit zásady zodpovědného rozhodování. Předpokládáme, že je sami máte!

Začněte už od první třídy

Školákovi samozřejmě nejdříve vysvětlete systém kapesného, jeho pravidla i účel. Nechte jej poté rozhodovat o tom, za co své peníze utratí a nijak ho neomezujte. S kapesným můžete začít třeba hned u prvňáčků na konci školního roku. V jejich věku by jim měla stačit desetikoruna týdně, kterou budou dostávat pravidelně třeba v neděli večer. S každým dalším školním rokem můžete kapesné o stejnou sumu navyšovat. Dětem na druhém stupni můžete dávat měsíční kapesné v hodnotě 300 korun a vyzkoušet, jak se jim bude dařit hospodaření v delším časovém intervalu.

Finanční přešlap? Poraďte jim!

Připravte se na to, že dítě bude zpočátku dělat drobné finanční přešlapy a kapesné utratí dřív, než dostane další. Jestliže se tak stane, dejte potomkovi vlídně ale jasně najevo, že udělal chybu. Napoprvé ji můžete prominout, ale příště už zůstaňte neoblomní. Snažte se mu vštípit správné zásady, které se mu budou hodit v dospělosti, kdy bude řešit například spotřebitelské půjčky nebo hypotéku. Ratolesti se tak naučí hospodařit s omezenou částkou, která s trochou nadsázky simuluje domácí rozpočet. Zjistí, že je nutné plánovat příjmy i výdaje, vnímat otázku financí v souvislostech a stanovovat si priority při nákupu hraček, pamlsků a jiného zboží. Obecně by pak měly pochopit, že je třeba nadřazovat potřeby před přáními.

Naučte děti dělat kompromisy

Jakmile bude vaše dítě chodit na druhý stupeň, pravděpodobně se vás zeptá, zda by mohlo dostávat vyšší kapesné. Jestliže si to můžete dovolit, klidně na jeho požadavek přistupte. Nechte si však nejdříve předložit jeho argumenty a diskutujte o požadavcích. Jestliže není zvýšení kapesného z finančních důvodů možné, vysvětlete potomkovi, že nemůže mít všechno, co si přeje, i když někdo jiný ze třídy dostává víc peněz. Získá tak už v nízkém věku představu o reálném fungování světa, naučí se dělat kompromisy a naslouchat druhým při formulování svých požadavků.

Objasněte systém domácího spoření

Žáka na druhém stupni základní školy můžete rovněž zasvětit i do spoření. Jistě se setkáte s tím, že si bude chtít časem koupit nějakou dražší hračku nebo počítačovou hru. Sdělte mu, že mu na ni rádi přispějete, avšak za předpokladu, že si sám naspoří konkrétní částku ze svého kapesného. Dítě se tak postupně naučí větší nezávislosti, bude vnímat finanční otázky v souvislostech a začne se spoléhat samo na sebe, protože pozná, že podporující rodičovská ruka má jen omezený dosah. Není také od věci potomstvo finančně podporovat za dlouhodobě kvalitní výsledky ve škole. Za jednorázové úspěchy je však vhodnější odměňovat pouze pochvalou.

Mluvte o chodu domácnosti

Nespoléhejte na to, že se vaši junioři naučí finanční gramotnosti ve škole, v tom směru jsou osnovy velmi skoupé. Dětem proto sami objasněte základní finanční otázky: principy spoření, případně půjčování peněz, vracení dluhů a sankce při nesplácení závazků. Ozřejměte jim i tvorbu jednoduchého domácího rozpočtu, uveďte příklady pravidelných hlavních příjmů a výdajů.

zdroj: KLV Consulting

Božská Taylor a vyzývavá Selena. Jinak byly ceny AMA přehlídkou divnosti | Video: Reuters
reklama
reklama
reklama