reklama

Následkem úrazu se vylidní jeden kinosál dětí ročně

Dětské úrazy si podle statistik vyžádají každoročně život více než dvou set dětí. V jejich důsledku se u nás každý rok „vylidní" jeden celý kinosál plný dětí. Další dva až tři tisíce dětí zůstanou po úrazu trvale postiženy.

Úraz na kole
Úraz na kole | Foto: Profimedia.cz

Dětské úrazy si podle statistik vyžádají každoročně život více než dvou set dětí. V jejich důsledku se u nás každý rok „vylidní" jeden celý kinosál plný dětí. Další dva až tři tisíce dětí zůstanou po úrazu trvale postiženy.

Podle statistik Ústavu zdravotnických informací a statistiky ČR bylo v ČR za rok 2009 ambulantně ošetřeno 1 640 975 zraněných, přičemž 32 % ošetřených bylo mladších 18 let. Děti jsou ohroženy nejvíce, protože si nebezpečí často neuvědomují.

Krizové léto

„Typickým rizikem pro děti a mládež jsou venkovní aktivity. Honí se na kolech po ulicích, lezou po skalách nebo si hrají v lomech," říká Prof. Petr Havránek, přednosta Kliniky dětské chirurgie a traumatologie Fakultní Thomayerovy nemocnice. „V době letních dovolených evidujeme vyšší počet dopravních úrazů. Roste také počet domácích úrazů, především u předškolních dětí a dětí z prvního stupně základní školy."

Nárůst domácích úrazů je spojen především s tím, že děti o prázdninách tráví více času doma a bez stálého dozoru. Jejich hrací plocha se navíc díky pěknému počasí rozrůstá  i o zahradu. Zde se vyhněte především povalujícímu se nářadí a nikdy nenechávejte žebřík opřený o dům nebo strom, pokud nejste poblíž!

Po skoku do vody a pádu z koně

Typicky letními úrazy jsou především u menších dětí pády z prolézaček, u větších dominují pády z kola. V posledních letech také přibylo úrazů z kolečkových bruslí a po pádu z koně. Při sportovních aktivitách je důležité dbát na bezpečnost.

Cyklistické helmy patří k nejbezpečnějším, zmírní riziko úrazu hlavy až o 85 %. Ovšem pozor, cyklistická helma vám na koni mnoho štěstí nepřinese. Při pádu z koně chrání asi jako při běžném pádu kšiltovka.  Na koně patří speciální výstroj a tu by dítěti měl organizátor této letní atrakce zapůjčit! Kůň může být hodný, ale je to zvíře a nikdy nevíte, kdy se něčeho lekne.

Křehká páteř

Rizikovou aktivitou je také plavání a koupání. Méně zdatným plavcům hrozí utonutí, děti odvážně skákající do neznámé vody pak končí mnohdy s poškozením páteře. Pokud je přitom porušena mícha, která nemá schopnost regenerace, nelze už její činnost obnovit.

Mnoho mladých chlapců - vozíčkářů by mohlo vyprávět: jak byl bazén příliš mělký, jak se pod hladinou jinak hlubokého rybníka skrýval kámen nebo zbytek kdysi rostoucího stromu," krčí rameny MUDr. Luděk Prokop z Neurochirurgického oddělení pražské Nemocnice Na Homolce. Při skoku do vody lidé předpokládají, že je zachrání dopředu natažené ruce. Ty ovšem neudrží váhu těla a úderem hlavy o dno dojde k poškození krčních obratlů s okamžitým ochrnutím spojeným často i s následným utonutím.

Když si například poraníte páteř nad čtvrtým obratlem, může přestat fungovat brániční nerv. Člověk pak nemůže dýchat ani hýbat končetinami a svaly trupu. „Výhrou" je v tomto případě poranění oblasti přechodu mezi krční a hrudní páteří. To ještě můžete ovládat alespoň triceps, třeba natáhnout ruku v lokti, i když většinou nemáte tak dobré manipulační schopnosti jako dřív.

Nezapomínejte na prevenci!

  • O rizicích a nebezpečích přemýšlejte dopředu
  • Volte správné ochranné pomůcky
  • Vyhýbejte se nebezpečných situacím i místům
  • Vysvětlete dětem, proč jsou některé činnosti nebezpečné a jaké mohou mít následky

"Jsem rád, že se toho Iveta nedožila." Seriál o Bartošové to od blízkých schytal | Video: Michaela Lišková
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama