reklama

Narodil se mrtvý a bez kapky krve, přesto přežil!

Britský chlapeček Oliver Morgan se narodil mrtvý. V jeho těle nekolovala ani kapka krve. Přesto dnes dělá první krůčky a je z něj normální, bystrý, prospívající klučina. Lékaři dokázali zázrak...

Nedonošené miminko
Nedonošené miminko | Foto: Profimedia.cz

Britský chlapeček Oliver Morgan se narodil mrtvý. V jeho tělo nekolovala ani kapka krve. Přesto dnes dělá první krůčky a je z něj normální, bystrý, prospívající klučina.

Lékaři dokázali zázrak... Začátek příběhu byl ovšem velmi dramatický. Nastávající maminku Katy Morganovou totiž žádný zvláštní příznak nevaroval před hrůzou, kterou měla prožít. Ve 37. týdnu těhotenství se probudila zalitá krví. Jak ke svému zděšení zjistili v porodnici ve městě Maidston, byla to krev jejího dítěte.

Lékaři plakali

Nebyla jiná volba, okamžitě následoval císařský řez. Oliver přišel na svět v 5.12 hodin ráno. Byl smrtelně bledý a nejevil známky života. V těle neměl jedinou kapku životadárné krve, o všechnu přišel ještě v děloze kvůli vzácné vývojové poruše zvané vasa praevia.

Přesto lékaři svedli o jeho život se smrtí velkolepou bitvu: kyslík, srdeční masáž a krevní transfuze... Neuvěřitelně dlouhých 25 minut oživovali dítě bez tepu. Když se v 5.37 hodin ozval první tlukot malého srdíčka, jen stěží zadržovali slzy.

Zákeřná nemoc

Oliver Morgan vykrvácel v děloze kvůli vzácné poruše zvané vasa praevia neboli vcestné cévy. Je to velmi řídce se vyskytující nemoc, při které jsou vyživující cévy, spojující matčino tělo s tělem plodu, nesprávně uloženy mimo pupeční šňůru.

Tento vzácný stav lze v průběhu těhotenství jen velmi obtížně diagnostikovat ultrazvukem. O to víc je závažný pro matku, ale hlavně pro plod - v těhotenství a zejména v průběhu porodu může dojít k prasknutí cév a silnému krvácení, až vykrvácení miminka. Právě to se stalo Oliverovi.

Malý bojovník

Přestože okamžitě po narození dostal transfúzi, byl Oliverův mozek velmi dlouho bez kyslíku. Lékaři proto s velkými obavami sledovali, zda nedošlo k jeho poškození. Oblékli miminko do speciálního kabátku, který snižoval tělesnou teplotu na 33 °C, aby krev mohla lépe proudit do mozku a do srdce a organismus se rychleji zotavil. Mateřské mléko pak pumpovali miminku sondou přímo do žaludku.
 
A stal se další zázrak. Oliver se zotavil neuvěřitelným tempem. Po třech dnech mu už postupně mohli zvednout teplotu na běžných 37 °C. A po jedenácti dnech si ho pyšný tatínek Jeff odvážel spolu s maminkou Katy a sedmiletým bratrem Jackem domů.

Vrátili ho do života

Nyní začíná chlapec dělat první krůčky a je z něj zdravé, spokojené a bystré batole. O svém dramatickém příchodu na svět nemá ani tušení. Vzpamatovala se i maminka Katy, která po dlouhých měsících dokázala promluvit o své zkušenosti.
 
„Oliverovo narození bylo nesmírně traumatické, dlouho jsem o tom nemohla mluvit," uvedla pro britský měsíčník The Sun. „Narodil se mrtvý a bez kapky krve v těle. Teď sedí vedle mě a směje se. Lékaři ho doslova vrátili do života a já jim za ten báječný dar nikdy nebudu moci dost poděkovat. Syn má teď celý život před sebou. Náš malý bojovník je živým důkazem toho, že lékaři dokáží zázraky."

zdroj: The Sun

úvodní ilustrační foto: Profimedia.cz

 

Snížit penze komunistům je důležité gesto, o peníze by přišel i Ondráček, říká Blažek | Video: Daniela Písařovicová
reklama
reklama
reklama