reklama

Namísto kojeneckých ústavů budou jen pěstouni!

Vláda rozhodla, že do dvou let začne zavírat kojenecké ústavy. Opuštěné děti budou nadále směřovat výhradně do pěstounských rodin. Důsledkem tohoto opatření by mělo být posílení práv dětí.

Miminko
Miminko | Foto: Profimedia.cz

Vláda rozhodla, že do dvou let začne zavírat kojenecké ústavy. Opuštěné děti budou nadále směřovat výhradně do pěstounských rodin. Důsledkem tohoto opatření by mělo být posílení práv dětí.

Změny proběhnou postupně. Od roku 2014 přestanou být v kojeneckých ústavech přijímány děti do tří let. Od roku 2016 pak nebudou úřady posílat do domovů ani děti mladší sedmi let. Místo neadresných ústavů se tak o děti bez rodiny mají napříště postarat profesionální pěstouni.

Domova se díky tomu dočkají i děti nemocné, zneužívané, drogově závislé či odložené do babyboxů. „Ústavní péče zejména v nejnižším věku má negativní následky na rozvoj osobnosti. Zahajujeme proto další část sociální reformy a jdeme do ní s moderním pohledem na dítě. Na děti chceme pohlížet jako na svébytné bytosti, jež mají v každém věku nezpochybnitelná práva," uvedl ministr sociálních věcí Jaromír Drábek pro iDnes.

Zbytečná odloučení

Státní úředníci totiž často posílají děti do ústavů zbytečně. Stačí, když rodina přijde o byt nebo když mladá, nezkušená maminka neumí o kojence dostatečně pečovat. Úřad v takových případech děti odejme, místo aby jejich rodinám v krizi víc pomáhal.

Pokud nebude moci dítě zůstat ve své vlastní rodině z opravdu vážných důvodů, bude stát hledat náhradní rodinnou péči. Zájemce o profesionální pěstounství mají přilákat vysoké odměny: platy náhradních rodičů vzrostou na 8000 - 32 000 Kč. To je velká změna, dříve šlo o 3 000 - 22 000 Kč. Zpřísní se naopak výplata těchto dávek prarodičům, aby se nepodvádělo. V některých rodinách totiž babička s dědou pobírali pěstounské příspěvky, ale děti žily u rodičů.

Jak bude změna probíhat?

Kojenecké ústavy se minimalizují a transformují na poradenská centra, stacionáře a poradny. Vznikne síť asistentských služeb, v jejímž rámci budou vyškolení odborníci učit sociálně slabé rodiče, jak o potomky pečovat. Rozšíří se podpora pěstounů, kteří se starají o postižené děti. Vznikne krizové bydlení pro rodiče, jež se s dětmi náhle ocitnou na ulici. Denní stacionáře se postarají o vážně nemocné děti odkázané na trvalou péči.

Jak vypadá vhodný pěstoun?

Měla by to být „bezpečná a pečující osoba, pro kterou bude dítě a jeho potřeby vždy na prvním místě". Rozhodně nejde o lehkou úlohu. Pěstoun musí umět:

  • pečovat o děti a rozumět jejich vývojovým potřebám
  • odhadnout, v jakých případech vyhledat odbornou pomoc
  • chápat možné dopady předchozího zanedbání či týrání
  • neočekávat od dětí vděk
  • spolupracovat se státem

Úředníci nebudou mí snadné takové osoby vyhledat, připravit a kontrolovat. Uchazeči budou muset projít pohovorem, přiznat svou vlastní ekonomickou situaci (aby neřešili osobní finanční problémy prostřednictvím pěstounské péče), podstoupit psychologické vyšetření a speciální školení. Teprve potom jim možná soud děti přidělí do pěstounské péče.

Otazníky zůstávají

Ústavy rozhodně nepředstavují dobré řešení: to instituce, kde se sejdou děti týrané, sexuálně zneužívané, zanedbávané, nemilované či postižené ani být nemohou, protože každé z nich potřebuje vzhledem ke své anamnéze individuální přístup.

Doposud ovšem o ty opravdu problémové děti, zejména nezvládnutelné nebo s větším postižením, prostě zájem nebyl. Nastává ovšem otázka: Co jiného než peníze může zájem o nešťastné děti probudit? Diskutovat o tom můžete pod článkem a hlasovat v anketě.

zdroj: Nadace Terezy Maxové

Práva dětí jsou zrůdnost!

„Nepochybně k tomu přispívá zmatené pojetí školství, zmatené pojetí falešných, nejrůznějších takzvaných lidských práv, mezi kterými se najednou objevují práva dětí, což je zrůdnost, kterou já si vůbec nedovedu vysvětlit, a budu proti tomu bojovat, co mi ještě síly dají," uvedl prezident Václav Klaus v rozhovoru pro týdeník Vlasta.

"Jsem rád, že se toho Iveta nedožila." Seriál o Bartošové to od blízkých schytal | Video: Michaela Lišková
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama