reklama

Moje žena je feministka: Co mě naučila?

"Jsem feministka," prohlásila Mikova dívka kdysi dávno jen tak mezi řečí. Už s ní šťastně žije deset let. Co se od ní naučil?

Foto: Isifa/Thinkstock

"Stalo se to dávno předtím, než jsem ji požádal o ruku. Jednoho dne jsme spolu ráno seděli nad šálkem kávy. Jsem feministka, prohlásila jen tak mezi řečí. Netvářila se, jak by to byla bůhvíjaká bomba, tak jsem prostě dopil kafe a šel do práce," vzpomíná blogger Mike Reynolds na stránkách Huffington Postu.

Tehdy o feminismu nic moc nevěděl: Cože to má být? Divošky skrývající se v lesích, aby přepadaly ze zálohy muže? "Představoval jsem si feministky skoro pohádkově, asi jako čarodějky. A pěkně mi to vrtalo hlavou: Co když mě moje milá potajmu nenávidí? Jsem pro ni automaticky mizera, protože jsem muž?" ptal se sám sebe.

Feministka - a normální?

A tak se obrátil na strejdu Googla, aby se dozvěděl něco víc. Hledal na internetu definici slova feministka, aby svou dívku pochopil. Vypadala totiž tak normálně... Vůbec ne nezdálo, že rozlišuje lidi podle toho, jestli mají nebo nemají penis.

Doporučujeme: Co prozradí jazyk o pohlaví?

A tak brouzdal a surfoval. Našel spoustu žen, a dokonce i pár mužů (Google, ty ses asi zbláznil!). Členové hnutí za mužská práva feministky označovali za lhářky. Některé ženy feministky odmítaly s tím, že feminismus nepotřebují. Jiné tvrdily, že ženy by měly být respektovány a mělo by jim být nasloucháno. Mluvilo se o útlaku, výsadách, patriarchátu, misogynech.

Spousta slov, spousta fakt. Ale nikde jednoznačná definice. Nakonec mu v hlavě nejvíc utkvěl posměšný portrét: Ženská se šátkem na vlasy, výhružně ukazující biceps na ohnuté paži. "Přišlo mi to odstrašující a zbabělé," konstatuje.

Už vím, jaká je

"A tak jsem s tou mou feministkou strávil dalších deset let, abych ji lépe poznal. A víte, co je zvláštní? Ona je skvělá. Prostě báječná. Úžasná feministka, která:

  • porodila naše dvě dcery
  • naprosto netuší, jak dávat nádobí do myčky
  • má ráda ženy
  • má ráda muže
  • nemá ráda blbečky
  • ukolébá holky do spánku, když mají noční můry
  • pomáhá mladým ženám pochopit vlastní sexualitu
  • vypadá naprosto báječně v modrých šatech, které jsem jí koupil k Vánocům
  • o tom, jak zacházet s pračkou ví ještě méně než o tom, jak zacházet s myčkou

Čtěte také: Olga Sommerová: Samičky u nás nikdo nehájí!

"Feminismus je jen slovo, ale moje partnerka je člověk," uvědomil si Mike. "Člověk, který každý den pracuje, aby na světě bylo lépe - pro ni, pro mě, pro naše děti. Pochopil jsem toho ohledně feminismu docela dost: Snaží se změnit svět tam, kde je nerovnost a nespravedlnost. jejich cílem je pomáhat ostatním."

Mám doma tři feministky: Hurá!

Teď je moc rád, že nemá doma jen jednu feministku, ale hned tři. Dcery se totiž povedly po mamince: "Jsou chytré, rozhodné a láskyplné. Mají před očima vzor, díky kterému vědí, že neexistuje nic, co nemohly dokázat, protože jsou holky. Že neexistuje vůbec nic, co by nesvedly - včetně toho, že dokážou poprosit, abych dal nádobí do myčky. A já jsem feminismu opravdu vděčný, že mi dal právě je," přiznává. Možná to Mike netuší, ale zdá se, že z něj za posledních pár let tak nějak nenápadně vyrostl - feminista...

Jak vidíte feminismus vy? Souhlasíte s Mikem, že je to báječné hnutí, které přetváří svět k lepšímu? Nebo máte trochu odlišný názor? O tom můžete diskutovat pod článkem.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Nehodlám jen uklízet a vařit. A proto jsem stále single

Tisíce školáků mají hlad: Drsná realita ČR 21. století

Jsou feministky potřeba? Ne, říkají ženy!

Oba mrtvé strojvedoucí jsem znal. Je tragédie, že se nevrátí k rodinám, říká Zazvonil | Video: Michael Rozsypal
reklama
reklama
reklama