reklama

Moje dítě chce být vegetarián: Čím nahradit maso?

Přišla za vámi dospívající dcera s tím, že už nikdy v životě nebude jíst živé tvory, které museli zabít, aby se mohla najíst? Děsíte se, že kvůli své pubertální rebelii nebude mít dostatek živin? Nebojte – maso lze nahradit.

Foto: Isifa/Thinkstock

Přišla za vámi dospívající dcera s tím, že už nikdy v životě nebude jíst živé tvory, které museli zabít, aby se mohla najíst? Děsíte se, že kvůli své pubertální rebelii nebude mít dostatek zdravých potravin?

Nebojte – maso lze z valné většiny nahradit. Ona vlastně spousta dětí vegetariány tak trochu přirozeně je: maso a sádlo jim často nechutná, leckdy se vyhnou i vaječnému žloutku.

Doporučujeme: Těhotná vegetariánka? Raději ne!

Koneckonců, vegetariánství není piercing! Nezanechá na vaší ratolesti trvalé následky. Když se tedy jednoho krásného dne rozhodne říct goodbye steakům, nezoufejte. Naopak – současná společnost jí maso až moc, taková vegetariánská dietka může být docela zdraví prospěšná. Jen musíte hlídat složení potravy, aby v ní nechyběla některá z následujících pěti důležitých složek. Jak na to, radí časopis Health.

Bílkoviny

Spotřeba: děti 9-13 let 34 g, chlapci 14-18 let 52 g, dívky od 14 let 46 g.

Bílkoviny podporují činnost imunitního systému a produkci enzymů, udržují v dobrém stavu vlasy, kůži a nehty. Většina lidí zná jako jejich zdroj právě maso. To lze ale nahradit sójovými boby, tofu, tempehem a mlékem.

Doporučujeme recept: Sójové maso na tymiánu

Železo

Spotřeba: děti 9-13 let 8 mg, chlapci 14-18 let 11 mg, dívky 14–18 let 15 mg.

Železo pomáhá tělu produkovat energii, podporuje funkce imunitního systému, dodává do tkání kyslík. Jeho vstřebávání umocníte kombinací s vitaminem C. Železo lze nahradit špenátem, čočkou a fazolemi.

Doporučujeme recept: Jednoduchá polévka z červené čočky

Vápník

Spotřeba: děti 9-13 let 1,3 g, dospívající 14-18 let 1,3 g.

Vápník je nezbytný pro stavbu kostí a zubů a funguje jako prevence osteoporózy. Pokud je vaše dítě vegetarián, nikoli vegan, tak ho načerpá docela dobře z jogurtu, mléka, sýra a špenátu.

Doporučujeme recept: Kuskus s pórkem, špenátem a jogurtem

Vitamin B12

Spotřeba: děti 9-13 let 1,8 mikrogramu (μg), chlapci a dívky od 14 let 2,4 mikrogramu.

Vitamin B12 je nezbytný pro vývoj červených krvinek a nervových buněk, chrání před chudokrevností. Nachází se hlavně v živočišných produktech, takže vegetariánům může v těle chybět. Lze ho nahradit konzumací jogurtu, mléka, vajec, sýra a některých cereálií.

Doporučujeme recept: Grilovaná zelenina s ricottou

Zinek

Spotřeba: děti 9-13 let 8 mg, chlapci 14-18 let 11 mg, dívky 14 – 18 let 9 mg.

Zinek udržuje v rovnováze hladinu cukru v krvi a podporuje dělení buněk. Vegetariáni ho potřebují dvakrát tolik než lidé, kteří se stravují bez omezení. Lze to dohnat kuchyňskou úpravou, konkrétně nabobtnáním fazolí a semínek před jídlem. Zinek nahradíte ořechy kešu nebo mandlemi, jogurtem a hráškem.

Doporučujeme recept: Hrášková polévka ze zeleninového vývaru

zdroj: Health.com

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Vegetariánství u dětí: Může poškodit zdraví!

Video: Orgasmus při porodu - nejlepší přirozená extáze!

Řadíte se k vegetariánům? Jezte více luštěnin a ořechů!

Bronzový Choupenitch: Nechal jsem tam srdce, trénoval v garáži a strašně dřel | Video: Daniela Drtinová
reklama
reklama
reklama