reklama

Miminko úplně hoří! Co teď?

Horečka, která postihne miminko do 3 měsíců věku, je považována za velmi nebezpečnou a je vždy nutné vyhledat lékaře.

Foto: Thinkstock

Nejprve je nutné si říci, že horečka není nemoc. Jedná se o reakci organismu, a to buď na onemocnění či na okolní vlivy.

Normální tělesná teplota se u dětí pohybuje od 36,5 do 37 °C a navíc během dne přirozeně kolísá - ráno bývá nejnižší, večer zase nejvyšší.

Důležité je vědět že horečka, která postihne miminko do 3 měsíců věku, je velmi nebezpečná a vždy musíte vyhledat lékaře.

Co je ještě v pořádku, a co už ne

U malých dětí je za horečku považována teplota vyšší než 38 °C. Zvýšená teplota je v rozmezí od 37 do 38 °C. Rizikový stupeň teploty je nad 41 °C, kdy hrozí závažné komplikace.

Doporučujeme: Horečka u dětí: Kdy máte začít panikařit?

Na dětech většinou poznáte pouhým zrakem či dotekem, že je trápí horečka - jsou plačtivé, unavené, mají červené tváře, sálá z nich horko, lesknou se jim oči. V případě, že malé dítě odmítá pít nebo se u miminka začnou projevovat některé příznaky počínající nemoci (rýma, kašel, zvracení, průjem, nápadný útlum aktivity), většinou zjišťujeme, zda nemá horečku.

U novorozence může být zvýšená teplota jediným projevem počínajícího onemocnění, ostatní příznaky mohou být nejednoznačné či pouze lehce naznačené. "Dítě je rozpálené, unavené, malátné, spavé, nechce pít. Vysoká horečka může být spojena s vyklenutím fontanely," popisuje MUDr. Martin Gregora.

Co způsobuje horečku

Je-li teplota zvýšená, svlékněte děťátku jednu vrstvu oblečení a za 15 až 20 minut zkontrolujte teplotu znovu. U velmi malých kojenců totiž může teplotu zvýšit i příliš teplé oblečení.

Horečka u miminek může být také reakcí na očkování nebo projevem infekce v těle. Ta většinou postihuje dýchací ústrojí, ale také ledviny a močové cesty, trávicí ústrojí nebo centrální nervový systém.

U dětí může vysoká horečka vyvolat tzv. febrilní (horečnaté) křeče. Jestliže se objeví, je nutné ihned vyhledat lékařskou pomoc.

Jak ji změřit?

Změřit teplotu miminku můžete několika způsoby: v ústech, oušku, na čele nebo v konečníku, a to takzvanou rychloběžkou neboli digitálním teploměrem. Měřit můžete i teploměrem ve speciálním dudlíku.

Více o dětské horečce se dozvíte na Babyweb.cz>>

U novorozenců od naměřené teploty nic neodečítáme, u dětí od 6 týdnů věku při měření v konečníku odečítáme 0,5 °C. Vždy je ale třeba dbát absolutní opatrnosti, abyste miminku neublížili, zvláště u měření v konečníku. Špičku teploměru je nutné kvůli snadnému zavedení namazat mastí, nejlépe tou, kterou miminko mažete při přebalování. Rektální teploměr samozřejmě nezaměňujeme s tím do úst!

Pozor na vysoké teploty!

Zvýšení tělesné teploty podporuje a urychluje reakce obranného systému organismu. Horečka je tedy nejen příznakem onemocnění, ale i toho, že již začal pracovat imunitní systém - bojuje s nemocí. Zvýšenou teplotu do 38 °C proto neovlivňujeme léky. Teplota nad 38 °C je již pro organismus zatěžující a je třeba začít ji snižovat.

V závislosti na věku a váze dítěte je dobré podat lék na snížení horečky ještě předtím, než se vydáte k lékaři. Pro nejmenší miminka je nejšetrnější podávání léků na snížení horečky v podobě čípků konečníkem. Vždy ale musíte dbát na váhu dítěte a podle ní upravit množství léku. Větším dětem je možné podávat lék ve formě sirupu, tablety či čípku.

Ošetřené děťátko uložte do dobře vyvětrané místnosti, v zimě pamatujte na to, aby nebyla přetopená. Přikryjte ho pouze tenčí peřinkou, která jej nebude ještě víc zahřívat, a kontrolujte celou noc.

Čtěte také: Máte horečku a chcete ji srazit? Nedělejte to!

Při teplotách vyšších než 38 °C se doporučuje orientačně vyšetřit pohyblivost hlavy. Jestliže je pohyb hlavy výrazně omezen nebo dítě reaguje bolestivě, případně zvrací, je světloplaché, musíte urychleně vyhledat lékařskou pomoc. Může se totiž jednat o zánět mozkových blan (meningitidu).

Jaké léky podávat?

Léky na snížení horečky u dětí existují buď na bázi paracetamolu (Paralen, Panadol) nebo ibuprofenu (Ibalgin, Nurofen). Začíná se podáváním antipyretik s paracetamolem, pokud nezabere, můžeme jej vystřídat za lék s ibuprofenem. Paracetamol má rychlejší začátek účinku, oproti tomu ibuprofen dokáže snižovat horečku delší dobu, ale nástup účinku bývá o něco delší. Ale pozor! Ibuprofen se nesmí dávat dětem do 3 měsíců!

Při podávání léku se řídíme aktuální horečkou. Nemá ale cenu měřit dítě do hodiny po podání jakéhokoli antipyretika, protože v té době můžeme teprve očekávat nástup účinku léku. Pokud zvýšená teplota přetrvává, lze aplikovat další dávku léku nejdříve za tři hodiny. Když je dítě bez teploty, obvykle léky dále nedáváme.

Kdy použít zábal

Teplotu u dětí se můžete pokusit snížit také zábaly nebo sprchováním (teplota vody by měla být kolem 25-30 °C), případně osvěžením mokrou houbou. Zkusit můžete též jen přikládat mokrou žínku na zápěstí nebo kotníky.

Zábal ale neprovádíme, když má dítě zimnici a mramorovanou kůži. Naději na úspěch má jen když je dítě rozpálené a horké, protože odebere teplo z povrchu těla.

Zapomenout rozhodně nesmíte na dostatečný přísun tekutin, což znamená zvýšené množství oproti normálu, a to asi o 15 % při zvýšení teploty o 1 °C. Kojená miminka se snažte častěji kojit, nekojeným dětem zkoušejte podávat kojeneckou vodu. Pokud dítě odmítá pití, neodkládejte návštěvu lékaře, protože hrozí odvodnění organismu.

zdroj: Babyweb.cz

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Chodí do školky a je pořád nemocný? Poradíme, co s tím!

12 znamení, že už jste opravdu staří

8 slabostí, které tolerujeme a neměli bychom

Schwarzenegger překvapil skvělou formou. V 73 letech posiluje a mečuje jako zamlada | Video: Martin Krepindl
reklama
reklama
reklama