reklama

Miminko bez srdce: Máma si ho nemohla ani pochovat

Tiarna Middletonová se vůbec neměla narodit. Už v  děloze u ní lékaři rozpoznali vážnou poruchu srdce. Matka dostala na vybranou: buď potrat, nebo riziko, že dítě zemře po narození. Rozhodla se dát mu šanci. Bohužel netrvala dlouho.

Foto: Profimedia.cz

Tiarna Middletonová se vlastně vůbec neměla narodit. Už v  děloze u ní lékaři rozpoznali vážnou poruchu srdce. Matka dostala na vybranou: buď potrat, nebo riziko, že dítě zemře krátce po narození. Rozhodla se dát mu šanci. Bohužel netrvala dlouho.

Holčička se narodila císařským řezem s porodní váhou 2,5 kg. Prvních sedm hodin života prokřičela jako každé zdravé dítě. Pak už ale všechno rychle spělo k horšímu.

Smrtelný defekt

Tiarna přišla na svět bez srdce. Přesněji řečeno, neměla dostatečně vyvinuté životně důležité tepny vedoucí okysličenou krev do plic a pravá strana jejího srdce byla úplně zakrnělá. Taková kombinace srdečních defektů se nazývá Syndrom hypoplazie pravého srdce a nedává velké šance na přežití.

Čtěte také: Neměl šanci žít: Místo v náručí držela syna v dlaních

Po pár hodinách už bylo jasné, že je zle. Holčička začala mít problémy s dýcháním, její srdíčko kolabovalo. Bylo jí pouze 13 dní, když dostala nové srdce, umělé. Stala se tak nejmladší pacientkou s umělým srdcem na světě.

Jako na horské dráze

Náročná operace proběhla v newcastleské nemocnici Freeman Hospital a trvala deset hodin. Lékaři doufali, je připojení na umělé srdce prodlouží miminku život a umožní mu čekání na vhodného dárce. Ve Velké Británii totiž nemohou být děti mladší dvou měsíců dárci orgánů, a tak musela Tiarna musela vydržet alespoň tři měsíce, než dosáhne odpovídající velikosti a hmotnosti pro transplantaci.

"Naše emoce kolísaly jako na horské dráze, a tak jsme nakonec museli každý den brát, jak přicházel. Žádná jiná další možnost už nebyla. Nezbývalo než doufat, že to bude fungovat," popsala těžké čekání maminka Sharney Gray Middletonová do deník Daily Mail. "Nejhorší bylo, že jsem si ji nemohla ani pochovat. Jen držet za ruku a věřit, že svůj boj o život vyhraje."

Bohužel se nepodařilo. Holčička zemřela šest dní po operaci na komplikace, které už nebyly slučitelné s životem. Dvouletý bráška Jamie se sestřičky doma nedočkal.

Doporučujeme: Holčička přežila potrat - matka ji teď zbožňuje

Přesto měl krátký život Tiarny Middletonové smysl. Na první pohled to možná vypadá, jako by se pro lékaře stala pokusným králíkem. Faktem ale je, že rodičovské rozhodnutí dát miminku šanci zároveň poskytlo lékařům studijní "materiál", který posouvá hranice vědy. Tiarně už sice pomoci nedokázali, ale zkušenosti a poznatky, které při boji o její život načerpali, možná příště zachrání život jinému dítěti.

Jak vypadá umělé srdce?

Mechanická srdeční podpora, jak se odborně umělé srdce nazývá, je docela velký přístroj. Váží okolo 15 kg. Jde vlastně o pumpu s mechanickým pohonem, napodobující činnost srdeční komory. Z jedné strany je vyplněna krví, z druhé vzduchem a speciálními kanylami je připojená přímo na vlastní, selhávající srdce pacienta.

Zařízení je určeno jen na krátkodobé použití. Dokáže prodloužit život z horizontu dnů na měsíce.

První umělé srdce na světě bylo u pacienta úspěšně použito v USA v roce 1969. V ČR byl první člověk připojen na umělé srdce v roce 2003 v pražském IKEMu. Ve světě se za rok implantuje okolo třiceti takovýchto přístrojů.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Náš syn žil jen 10 dnů: Milovali jsme ho každou vteřinu

5 typů nemožných matek, které denně potkáváte na ulici

Čočka, cizrna, fazole a sója: Čím pomáhají i hrozí?

"Jsem rád, že se toho Iveta nedožila." Seriál o Bartošové to od blízkých schytal | Video: Michaela Lišková
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama