reklama

Milování na povel? Kdepak! Souložit a nemyslet!

Otěhotnění je záležitostí veskrze mystickou. Ať si medicína říká, co chce, vznik nového života patří k věcem nepochopitelným, tajemným a záhadným. Jak uspět, radí psycholog Martin Prokeš.

Foto: Isifa/Thinkstock

Takové jsou cesty, jak přijít k miminku. Úpornou snahou o oplodnění by se všechno akorát zhoršilo.

Otěhotnění je totiž záležitostí veskrze mystickou. Ať si medicína říká, co chce, vznik nového života patří k věcem nepochopitelným, tajemným a záhadným.

Jak uspět, radí na Babyweb.cz psycholog Martin Prokeš, který se zaměřuje na problematiku citových a osobnostních potíží, pocitů osobního selhání, úzkosti a depresivní onemocnění, žárlivost a psychosomatická onemocnění.

Zásada číslo jedna: Souložit!

Bez toho to většinou nejde. Je potřeba ovládnout základní techniku. Víme všichni, že je cílem, aby se dostala spermie do vajíčka, ale jsme si jisti, jak se to dělá konkrétně? No, já vím, možná se ohradíte, že samo sebou víte, vždyť jsme to už tolikrát... tedy... ehm... že.

Více o těhotenství se dozvíte na Babyweb.cz >>

Zkuste si ale rekapitulovat, jak jste si to užili, jak se kvalitativně onen veskrze příjemný akt proměnil. Jsem si vědom, že jsem mohl pro pojmenování zásady číslo jedna použít slovo jiné, poetičtější, nicméně uvědomte si, odkud ten termín pochází: ze slov ležeti spolu. Označuje vzájemnost, která je podstatou. Přestaňte usilovat, užívejte si. Vraťte onomu aktu radost, jaká mu patří.

Zásada číslo dvě: Nemyslet!

Tedy ne úplně, pochopitelně. Prostě nemyslete na výsledek. Neexistuje sice univerzální recept, ale existuje univerzální podmínka. A tou je neusilování. Mohu připomenout většině z vás, jak jste se seznámili, respektive začali chodit se svou vyvolenou či vyvoleným? Řada z nás udělala podobnou zkušenost - nejprve dlouho nic, eventuelně výběr partnerek více méně neuspokojivý a ve chvíli, kdy jste se rozhodli, objevila se najednou spousta nabídek... No vidíte, s dětmi je to stejné: Nebuďte příliš napjatí, jak to dopadne. Ono to nakonec dopadne dobře.

Zásada číslo tři: Spolupracovat!

Můžete namítnout, že to je obsaženo v zásadě číslo jedna. Mám však spíše na mysli spolupráci v rámci vztahu. Zatímco pro muže může být čekání na dítě zajímavou hrou, pro ženu se může stát dramatem s obsahem až antickým.

Doporučujeme: Kdy je ideální otěhotnět? Ani to nechtějte vědět!

Vztah ženy k dětem bude vždy poněkud osudovější. Úkolem muže je "kotvit" společný přístup, vnášet do vztahu uklidnění. Zejména máte-li doma partnerku kolem třiceti, která nemůže přijít do jiného stavu.

Zásada číslo čtyři: Nepodlehnout obavám!

Chcete počít miminko, ale nedaří se. Po nějaké době znejistíte, nejistota vyvolá nervozitu a obavy, ty prohloubí nejistotu, což povede k dalším obavám - a časem se z každého pokusu o milostné sblížení stane děsuplná povinnost, neurotický rituál, jenž bude spíše odpuzovat než vyvolávat touhu. To se postupně přenese na celý vztah… Proto je důležité nesoustřeďovat se na nesnáz, vše ostatní už přijde samo.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Co vám doopravdy otráví těhotenství

20 věcí, které děti nikdy neřeknou

Zůstal jsem sám s dítětem. Ženu nehledám!

Skrytý poklad naproti Národnímu divadlu. Interiér Akademie věd je impozantní | Video: TV Architect

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

reklama
reklama
reklama