reklama

Město, nebo vesnice: Kde je to pro děti lepší?

Poklidný životní styl na vesnici, kde si sousedé pomohou, když je potřeba? Nebo anonymní pohodlí města? Co byste zvolili vy?

Foto: Thinkstock

Poklidný životní styl na vesnici, kde si sousedé vidí přes plot až do talířů na stole, ale také pomohou, když je potřeba? Anebo anonymní pohodlí města, v němž jsou všechny služby na dosah ruky, ale každý žije na vlastní pěst?

Mladí lidé dávají ze spousty rozumných důvodů přednost velkoměstu, z něhož pak zase možná na důchod utečou zpět k přírodě. Ale co období mezi tím, kdy do vybudovaného hnízda hodláte vyvést mláďata?

Doporučujeme: 10 českých měst, kde se žije nejlépe rodinám s dětmi

Je pro rodinu s dětmi lepší zázemí velkoměsta, poklid vesnice nebo kompromis v podobě menšího města? Nabízíme argumenty k zamyšlení pro i proti.

Vesnice jako dětský ráj?

Na vesnici si děti vytvoří lepší a přirozenější vztah k přírodě a k životu. Nejspíš budou mít doma psa nebo kočku, o které budou pečovat. Naučí se tak lásce ke zvířatům a odpovědnosti. Možná budou také i krmit králíky či sbírat vajíčka od slepic. Díky tomu rychle pochopí přirozený koloběh života.

Snadněji je také zapojíte do domácích prací, případně pomoci na zahradě. Je přece jen velký rozdíl utrhnout si ze záhonku na vlastní zahradě čerstvý kopr do omáčky, mátu na čaj, růži do vázy - nebo jít nakupovat do supermarketu.

Pokud na vesnici bydlí víc dětí přibližně stejného věku, může vzniknout ideální prostředí pro hry. V partě si mohou dětství opravdu užít, běhat s kamarády venku, lézt po stromech, zažívat dobrodružství, která jsou městským dětem nedosažitelná. Než dorostou do puberty, bude jejich dětství mnohem zajímavější. Hodně ale záleží na tom, jaká parta se sejde: Jestli to budou nevinné děti z Bullerbynu, nebo spratkové, kteří patří spíš do Pána much...

Ať tak či onak, vždy budete o dětech svých i ostatních vědět naprosto všechno. Žádná anonymita - lidé na vesnici spolu komunikují (někdy i za svými zády) a bedlivě sledují, co se kde v okolí šustne. děti jsou tak víceméně pod občanským dohledem, co jim neposkytuje tolik prostoru k lumpárnám.

Víte to? Které školy jsou nejlepší v ČR

Zlom ovšem nastane okolo patnácti let. Z vesnice se odchází dřív - studovat na internát nebo pracovat do velkých měst, kde je víc pracovních příležitostí. Velkým argumentem je totiž i kvalitní škola. Na vesnici jde o sázku do loterie - můžete narazit na báječnou malotřídku, ale také na hrůzu, která dítěti podstatně sníží šance na startu do života, protože ho nic nenaučí.
Pokud tedy zvažujete stěhování na vesnici, určitě se informujte o tom, jak to vypadá na místní základní škole, případně jaké jsou další možnosti studia na střední škole v blízkém okolí včetně možnosti dojíždění.

Město nabízí víc, ale...

Výhody města jsou nasnadě. Nejrůznější kroužky a zájmové činnosti majdete na každém rohu: gymnastika či balet pro holčičky, taekwon-do nebo fotbal pro kluky, badminton a angličtina s rodilým mluvčím pro obě pohlaví... Ve městě se děti nudit rozhodně nebudou. Mají spoustu možností, jak využít volný čas, mnohé za rohem svého bydliště, spoustu i zdarma. Stačí jen vybírat.

Za rohem ovšem mohou mít také nepříjemnou partu, které se chytnou, a vy to v anonymitě sídliště zjistíte, až když už bude pozdě...

Dalším zásadním argumentem pro město je kvalitní škola, zejména jde-li o bydlení v Praze. Co se týká vzdělání, máte v metropoli vyhráno. Dobré vzdělávací vyhlídky nabízejí ovšem podle hodnocení škol i mnohá velká města: Brno, Mladá Boleslav, Pardubice, České Budějovice, Plzeň.

Tak co, civilizace - nebo příroda?

Možností hodně, těžká volba, viďte? A to jsme ještě nezmínili výhody menších měst, kde se nežije tak hekticky jako ve velkoměstech, ale přitom mají zdravé životní prostředí, bohatou místní kulturu, slušné školství i zdravotnictví. Třeba takový Příbor, v němž najdete jedno z nejlepších českých gymnázií a Beskydy má hned za rohem. Nebo Liberec, Zlín, Hradec Králové či Olomouc...

Co byste vybrali pro život vy? Velkoměsto, malé město, vesnici?

O tom můžete hlasovat v anketě a diskutovat pod článkem.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

5 největších chyb ve výchově, které dělají mámy z lásky

Škola má roli fackovacího panáka, říká školní psycholog

15 důvodů, proč je lepší bydlet na vesnici

"Jsem rád, že se toho Iveta nedožila." Seriál o Bartošové to od blízkých schytal | Video: Michaela Lišková
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama