reklama

Nedělejte ze sebe hrdinu: Karanténu s dětmi zvládnete v klidu, ale je nutné plánovat

„Takhle se cítí někdy snad každá matka," komentovala izolaci, kterou nyní všichni prožíváme, na svých sociálních sítích podnikatelka Zuzana Fryaufová.

Foto: iStock

Pokud máte malé děti a fungujete v modelu pro Čechy tradičním, kdy s dítětem tráví víc času matka, může být pro vás momentální stav karantény povědomým modelem.

U dětských nemocí si ale můžete pozvat pomoc, a hlavně máte horizont, kdy to zhruba celé skončí. Což u současné situace příliš nejde.

"Ještě nikdy jsme dohromady s dětmi netrávili pohromadě tolik času," říká studentka Ph.D. v oboru sociologie Markéta. Společně s manželem, který je programátorem na volné noze, vychovávají dívku a chlapce ve věku tři a pět let. Snaží se o společné večery a denně alespoň na 15 minut vyjít ven okolo domu, samozřejmě v rouškách. Doporučuje děti zabavit domácími pracemi, které je zatím baví, přípravou jídla, a radí - hlavně si nic nevyčítat. "Je skvělé, když vám to vyjde a snažíte se děti během karantény něco nového naučit. Ale šetřte silami, nevíte, jak dlouho tohle celé potrvá, a platí, že rodičovská pohoda zajistí klid i jejich potomkům," vypráví Markéta.

Pravidelný plán a spánek

Ideální je, když si s druhým rodičem rozdělíte, kdy se stará kdo. Například dopoledne je na matce, odpoledne na otci. Bez vyrušování. Takhle rozdělený čas vám umožní pracovat a zároveň mít pocit určité kontroly. Psychologové neustále připomínají, jak je důležité, abychom měli program na každý den i coby dospělí. S dětmi je to stejné. Stanovte si, kdy je čas učení, zábavy (té on-line i off-line), kdy je váš čas. Pokud máte děti ještě malé a chodí přes den spát, spěte s nimi. Domácí povinnosti teď skutečně nikam neutečou.

Nedělejte ze sebe hrdinu

Bez časové osy, kdy se budeme moct vrátit opět k normálnímu životu, se těžko plánuje dál než na pár dnů dopředu. Je to velký stres pro všechny, proto si ho nezhoršujte pocity viny. Je úplně v pořádku, že vás nebaví stokrát stavět Lego, číst tu stejnou knížku nebo hrát si na princeznu Annu a Elsu. Stanovte si malé radosti, kterými se denně budete odměňovat. Třeba cvičením jógy před spaním, poslechem hudby, čtením.

"Ti lidé nechápou, o co jde." Filozof Kroupa varuje před ukrajinskou kapitulací | Video: Tým Spotlight
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama