reklama

Máte doma puberťačky? Pozor, otěhotnění je nakažlivé

I když se to zdá fyzicky nemožné, otěhotnění může být nakažlivé.

Foto: Thinkstock

Ne nadarmo se s nadsázkou říká, že by si táta dospívajících dcer měl pořídit brokovnici... Jestliže máte doma dvě odrůstající slečny, mějte se na velkém pozoru.

I když se to zdá fyzicky nemožné, otěhotnění může být nakažlivé. Ne sice přímým přenosem jako viróza, ale špatným příkladem chování. Starší sestry jsou totiž vzorem pro mladší - ve všech směrech.

Sestra, můj vzor

Je to potvrzeno statistikami. Podle norské studie, založené na údajích ze sčítání lidu, mají mladší sestry dívek, které otěhotněly jako -náctileté, dvakrát větší šanci přijít do jiného stavu předčasně než jejich vrstevnice bez podobné zkušenosti.

Doporučujeme: Je jí čtrnáct let aneb Lolitku je třeba seřezat včas

Průzkum sledoval osudy dívek ve věku 16 až 19 let a potvrdil, že příklad starší sestry má jednoznačně největší vliv - daleko větší, než třeba vzdělání nebo školní výchova k rodičovství.

Jestliže starší dívka v rodině otěhotněla v době dospívání, následovala její mladší sestra stejný osud ve dvou případech z pěti, zatímco v ostatních rodinách byl poměr 1:5. Vliv starší sestry byl tím větší, čím menší věkový rozdíl dívky dělil, jakoby je opravdu nakazil neznámý virus těhotenství.

Prevence nic moc

K podobným závěrům došla i studie univerzity v Bristolu. Dokázala, že strategie na podporu užívání antikoncepce mladistvými příliš úspěšné nejsou.

Stát investoval v průběhu 10 let do osvětových kampaní skoro 300 milionů britských liber, počet těhotných teenagerek však klesl v průběhu sledovaného období pouze o 17 procent a mladé Angličanky stále aspirují na první místa v Evropě, co se týká otěhotnění v nízkém věku.

Vzdělání a rodinné zázemí pomáhá

Ale ne příliš. V lépe situovaných rodinách s vyšším vzdělání je sice situace o trochu lepší, ale opravdu jen o trochu.

"Výsledky jednoznačně potvrzují, že nakažlivost teenagerského mateřství u sester má daleko vyšší účinnost než opačně působící dosah toho nejlepšího vzdělání. Je zcela zřejmé, že osvětové školní akce nestačí vyrovnat vliv sourozenců a že bude třeba širší celospolečenská kampaň. Musíme se víc zaměřit na to, co se děje v rodinách," okomentovala výsledky průzkumu jeho vedoucí Carol Propper pro Daily Mail.

Jeho slova potvrdily i další výzkumy, podle nichž jsou mladší sourozenci obecně silně ovlivněni chováním těch starších - daleko více než rodiči, školou či dokonce kamarády.

Jestliže tedy máte doma dva a více potomků rizikového věku, buďte ve střehu - zejména když se jedná o mladé slečny. Zatímco kluci si z milostného experimentování mohou odnést "jen" pohlavní chorobu, dívkám hrozí těhotenství, které podstatně změní jejich další život.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Navzdory trendům: Mám pět dětí a uvažuji o šestém

Lékaři už vzdali boj, miminko ožilo mámě v náručí

Miluji tě: Muži to chtějí slyšet častěji než ženy

 

Kontra: Neumíme sdílet veřejný prostor. Řidiči často netuší, jak nebezpečná je to hra | Video: Michael Rozsypal, Daniela Drtinová

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

reklama
reklama
reklama