reklama
 

Martovský syndrom: Když si máma připadá nepostradatelná

Jak poznáte přespříliš starostlivou maminku? Jde vám na nervy. Každá máma má občas pocit, že jen ona rozumí svému dítěti nejlépe a že ji nikdo jiný nemůže nahradit. Možná je to v mnohém pravda, nic se tím však nemění na faktu, že jde o cestu do pekel.

Foto: Isifa/Thinkstock

Jak poznáte přespříliš starostlivou maminku? Jde vám na nervy.

Každá máma má občas pocit, že jen ona rozumí svému dítěti nejlépe a že ji nikdo jiný nemůže nahradit. Možná je to v mnohém pravda, nic se tím však nemění na faktu, že jde o cestu do pekel. Dokonce i podle bible.

Častý problém čerstvých maminek

Nejčastěji se s přehnanou starostlivostí setkáte u maminek, které mají první dítě. Má to svůj důvod. Dost dlouho po porodu jsou to opravdu mámy, které miminku rozumí nejvíc. Tráví s ním veškerý čas, sledují každý jeho pohyb a úsměv, rozeznávají druh pláče, jsou prostřednictvím kojení na dítě napojeny velmi úzkou psychickou i fyzickou vazbou, která nemá ve vztazích obdobu.

Doporučujeme: Nejmladší matka světa porodila v pěti letech

Jenže pak dítě trochu odroste. Začíná poznávat svět, do kterého patří i táta, bráška, sestřička, babička, děda, tetičky a spousta dalších lidí. Pomalu se vydává na svou vlastní cestu životem. A maminky, do té doby zcela nepostradatelné, si neuvědomí, že nastal čas povolit nejužší pouta.

Když má dítě hlídat babička, sepíšou jí třístránkový seznam s desítkami položek, co všechno s jejich potomkem má a nemá dělat.  Když jde na procházku táta s prckem, dostane sáhodlouhou přednášku o tom, jak přecházet silnici, dávat pozor na prolézačkách a kolotoči, kontrolovat, hlídat, jestli je dítěti teplo a nutit ho do pravidelného pitného režimu. A slečna na hlídání? Ta dá po dvou dnech rovnou výpověď.

Babička k zbláznění

Nemusí ale jít jen o problém mladých, nezkušených maminek. Přehnanou starost o své potomky, zejména pokud jsou to chlapečkové, často projevují i maminky puberťáků nebo dokonce dospělých mužů okolo padesátky...

"Jednu takovou opravdu hodnou, ale chvilkami naprosto nesnesitelnou maminku má i můj manžel. Je to samozřejmě úžasná a milá paní, která z něho dokázala vychovat nejlepšího chlapa na světě, ale... Někdy to prostě přehání," popisuje stylistka Leona. "Nejenže volá každý večer, jestli je její chlapeček v pořádku, to je ještě docela milé. Drama nastává, když máme vyjet z domova. Ať už jsou to lyže, kola nebo kajaky, tchyně začne vyšilovat. Zahrnuje nás statistikami všech, kteří si zlomili vaz na sjezdovkách, srazilo je auto z kola nebo se utopili na vodě. A co teprve, když má přijít bouřka! Té se totiž stará paní bojí a touží mít při ní rodinu pěkně pod střechou, v bezpečí Divišova vynálezu. Takže vytrvale volá už od středy, jestli jsme si to náhodou nerozmysleli a nechceme zůstat o víkendu doma. A když manželovi jednou kleklo při služební cestě ze zahraničí auto přímo na dálnici? To jsem už nevydržela a při babiččině čtrnáctém vyděšeném telefonátu během dvou hodin vypnula mobil a vyvěsila telefon..."

Ještě jsme vás nepřesvědčili? Pusťte si video, ať vidíte, jak starostlivé matky vnímá mládí - možná to pomůže!

A proč právě martovský?

Jméno tomuto druhu chování dala starostlivá svatá Marta, sestra Lazara a Marie. Jak vypráví bible, sourozenci žili v vesnici Betánie nedaleko Jeruzaléma a přátelili se s Ježíšem. Během jedné jeho návštěvy Marie u jeho nohou naslouchala kázání, zatímco Marta měla plné ruce práce s přípravou pohoštění pro hosty. Proto žádala Ježíše, ať pošle Marii, aby jí šla pomoci. Ježíš ji však místo porozumění pokáral: "Marto, Marto, děláš si starosti a trápíš se pro mnoho věcí. Jen jednoho je třeba. Marie volila dobře. Vybrala si to, oč nepřijde."

Přijde vám to trochu nespravedlivé? Svět tak funguje. Takže si vy, příliš starostlivé maminky a babičky, vezměte ponaučení: sice vám upřímně leží na duši blaho vašich nejbližších, leč zmírněte intenzitu svých obav a zkuste trochu nadhledu. Jak je vidět na Kristově příkladu, přehnanou starostlivost ani světec neocení...

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Výchova asijských rodičů: Krutost a ponižování!

Vážné varování: Nesahejte těhotným na břicho!

18 nejzajímavějších kočičích plemen

Kim Kardashian a holý pupík Emily Ratajkowski. Začíná oscarová afterparty | Video: Reuters
reklama
reklama
reklama