reklama

Máma ateistka zakazuje dětem chodit do kostela

Claire Bakerová z anglického Middletonu nevěří v boha. Nechce proto, aby se o něm její děti Benn (12) a Katie (8), učily ve škole. Raději by se měly učit první pomoc, to je užitečnější, míní.

Foto: Isifa/Thinkstock

Claire Bakerová z anglického Middletonu nevěří v boha. Nechce proto, aby se o něm její děti, dvanáctiletý Benn a osmiletá Katie, učily ve škole.

Jak informoval místní deník Manchester Evening News, paní Bakerová hodlá své děti odhlásit ze školní výuky náboženství. Raději by se měli učit první pomoc, to je užitečnější, míní.

Ateistka už od dětství

Sama Claire je nevěřící už od dětství. Ateismus považuje za volbu rovnocennou náboženství a modlení na veřejnosti ji uráží. Odmítla dokonce jít za kmotru dítěti z rodiny, protože se domnívá, že jako nevěřící by se neměla účastnit hostiny, kde se podává košer jídlo. "Je to věc volby, nemám potřebu ťukat kvůli tomu na dveře dům od domu nebo se modlit na náměstích," uvedla pro Daily Mail.

Doporučujeme: Čtyřletý fanatik káže o Bohu: To musíte vidět!

Jako matka si výslovně nepřeje, aby se její děti musely učit o náboženství, takže jim vybrala civilní školy. Pozvánka na školní výlet, kde by měly poznávat kostely, mešity a synagogy, ji proto velmi rozhořčila. "Respektuji, pokud rodiče vyberou pro své děti víru v Krista, ale byla bych ráda, aby také oni respektovali můj nezájem o náboženství, Až budou moje děti starší, mohou si názor na víru udělat samy, když budou chtít," vysvětluje.
 
Ohledně výchovy je s matkou zajedno i její partner Craig Livesey. "Myslíme, že děti by se měly ve škole učit praktičtější věci pro užití v reálném světě," dodává.

 

Víra do školy nepatří?

Anglické učební plány považují náboženství za součást národního kulturního dědictví, jež podporuje soudržnost obcí a odpovědnost občanů. Školy mají povinnost zajistit jeho výuku, rodiče však ze zákona nemusí na tyto hodiny své děti posílat.

Čtěte také: Darwin, nebo Bůh? Co učit děti ve škole?

Čtěte také: Žádný postih proto rodině Bakerových nehrozí. "Právo odhlásit své dítě z hodin náboženství bez uvedení důvodu je volbou rodičů," konstatovalo vedení školy. Děti v takovém případě nemusí na výuku a mohou zůstat na pozemcích školy s tím, že mají volnou hodinu.

Ožehavá otázka

Přestože mezi paní Bakerovou a školami, které její děti navštěvují, nevznikl žádný konflikt, její post na facebooku vyprovokoval velkou debatu. Názory byly nejrůznější, od maximální podpory stanoviska rodičů až po obvinění matky z rasismu. Jak by dopadla u nás?

V ČR by diskuze nejspíš ani nevznikla. Český skepticismus v otázce víry je pověstný. Mnozí lidé nás považují za největší pohany v Evropě a průzkumy to potvrzují. Podle statistik jsou Češi nejateističtějším státem na světě. V boha nevěří více než polovina obyvatel, zatímco v Británii je to jen pětina a v sousedním Polsku necelá 2 %.

Co si o tom myslíte? Je dobře vychovávat děti k víře nebo naopak k ateismu, jako to dělá paní Bakerová? Pomohou vůbec v tomto směru příkazy a zákazy? Jak jste na tom s vírou ve vaší rodině? O tom všem můžete diskutovat pod článkem.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Co naučí vaše děti ve skautu? Věřit v Boha!

12 znamení, že už jste opravdu staří

Česká muslimka: Konvertovala, aby zachránila manželství

Tragický osud vlastníků proslulé smíchovské vily. Otce i syna zavraždili nacisté | Video: TV Architect
reklama
reklama
reklama