reklama

Machiavelli pro mámy: Přestaňte prosit, začněte velet!

"Vaše děti, které právě skáčou po postelích, bouchají dveřmi, házejí na podlahu hrsti ovesných vloček, hašteří se, fňukají a vřískají, by se mohly chovat způsobně!" láká spisovatelka Suzanne Evans. Poradí vám, jak na to.

Foto: Isifa/Thinkstock

"Co kdybych vám řekla, že vaše děti - které právě skáčou po postelích, bouchají dveřmi, házejí na podlahu hrsti ovesných vloček, hašteří se, fňukají, vřískají, perou se nebo se jinak snaží vzájemně pozabíjet - by se mohly chovat způsobně?" láká americká spisovatelka, historička, právnička a matka čtyř dětí Suzanne Evans ve své knížce Machiavelli pro mámy.

"Nebyly by jen způsobné, ale skutečně poslušné a hodné. A nejen to - bavilo by je být hodné," dodává. Jak na to? Chopte se moci a převezměte vládu nad svým rodinným královstvím!

Strategie přežití

Suzanne se podruhé vdala a právě procházela obdobím krize. Manžel Erik, profesionální golfista, nebýval moc často doma. Ona na plný úvazek - byť z domova - pracovala jako rozvodová právnička. Zároveň dokončovala doktorát z historie na univerzitě v Berkeley.

Do toho všeho se starala o čtyři děti: Nejstarší dceru Teddy, kterou měla ve střídavé péči s předchozím manželem, dceru Katie postiženou Downovým syndromem, jež ráda utíkala z domu, syna Trevora a občas i vyvdaného syna Daniela... V době, kdy knihu psala, bylo dětem od osmi do dvou let...

Čtěte také: Sebestřední spratci aneb Špatné konce liberální výchovy

Byla vyčerpaná a zoufalá. Shovívavost a vlídnost nefungovaly. Prosby, výměnné obchody, plísnění ani zdvořilé žádosti také ne. Machiavelliho pragmatické strategie se pro přetíženou maminku staly šancí na přežití. Rozhodla se nastolit pevná pravidla fungování rodiny.

Jasná pravidla a důslednost

"Dva nejdůležitější základy každého státu jsou spolehlivé zákony a silné vojenské jednotky." Tato Machiavelliho věta se pro Suzanne stala východiskem změn. Upravila si ji na dvě hlavní rodinné zásady:

  • jasná pravidla chování (žádné lhaní a odmlouvání)
  • trvání na jejich dodržování

Za porušení následovat trest - půl hodiny o samotě ve vlastním pokoji. Možná to zní trochu drsně, ale dětem jasná pravidla prospěla. Díky nim se staly sebejistější, měly pocit klidu a předvídatelnosti. Věděly, že mají vlastní život pod kontrolou. "Když nikdy neudělám X, pak máma s tátou neudělají Y," říkaly si. A fungovalo to.

Doporučujeme: Svatá matka: Sedm postižených dětí a manžel sebevrah

"Machiavelistický přístup k výchově dětí spočívá v uplatnění moci, autority, kázně a respektu. Důležitou roli hrají příčiny a důsledky a do toho všeho je přimíchána pořádná dávka strachu," nedělá si iluze zkušená máma.

Základem její výchovy se stalo přísné lpění na pravidlech a disciplíně, neústupnost v souvislosti s chováním, shovívavost v maličkostech, pragmatismus vedoucí k přijetí toho, co nejde změnit. A samozřejmě velká spousta bezpodmínečné lásky.

Chvála mocenského rodičovství

"Díky Machiavelliho radám jsem najednou viděla svůj vztah s dětmi v novém a dynamickém světle. Místo abych se zřekla své rodičovské moci, získala jsem ji zpátky. Místo každodenního boje o přežití jsem převzala vládu nad svým životem. Přestala jsem prosit svoje děti, aby byly zdvořilé, uctivé, slušné a vlídné, aby začaly poslouchat a aby přestaly malovat po stěnách mou rtěnkou. Začala jsem to od nich důsledně vyžadovat," konstatuje spisovatelka.

Vyzkoušejte se: Test - Jste machiavelistická matka?

Uplatnění našla i pro proslulou Machiavelliho větu "Účel světí prostředky" - s tím, že účelem bylo mít spokojenou a nehádavou rodinu a spokojenou, nehádavou mámu. Podařilo se.

Líbí se vám machiavelistická výchova podle Suzanne Evans? O tom můžete hlasovat v anketě a diskutovat ve článku.

zdroj: Suzanne Evans, Machiavelli pro mámy, Ikar 2014

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Dávám dítě do školky, cítím se jako krkavčí máma

Má 6 dětí a 36 plastik: Máma vypadá jako hambatá Barbie

Pijte vodu nalačno! Vyléčí až 1 000 různých nemocí

Prokop: "Neviditelné" aspekty českého selhání. Za best in covid nemůže jen Babiš | Video: Kristýna Pružinová, Martin Krepindl, Blahoslav Baťa
reklama
reklama
reklama