reklama

Líný rodič - holé neštěstí! Nebo naopak přínos?

Taky se vám v neděli ráno nechce vstávat, když vás děti tahají z postele? Nejraději byste byli v tu chvíli neviditelní?

Otec a syn
Otec a syn | Foto: Profimedia.cz

Taky se vám v neděli ráno nechce vstávat, když vás děti tahají z postele? Nejraději byste byli v tu chvíli neviditelní?

Teorie líného rodiče sice neviditelnost neumožňuje, ale v posteli vás nechá, jak dlouho budete chtít! Zkuste to třeba takhle: „Nudíš se? Tak se nuď ještě chvíli, ono tě něco napadne!"

Líný rodič je pojem, je to filozofie výchovy i našeho žití. Je snadné se do ní zamilovat, protože upracovaným rodičům dopřává svobodu, volnost a zbavuje je vlezlého špatného pocitu z toho, že nejsou ve vychovávání dost dobří.  Základ zní: Neformujte je, nechte je být! Není divu, že představy Toma Hodgkinsona, autora této filozofie o ideálním rodičovství, na sebe stačilo nabalit za krátkou dobu řadu stoupenců.

Neotravujte se navzájem!

Filozofie spočívá v tom, že si máme vychutnat nebo alespoň dělat společně běžné domácí práce a činnosti, že máme užívat své přátele a dopřát si vzájemně svobodu v tom, co chceme podnikat.
 
„V mé představě, jak pečovat o dítě, je obrovská louka. Na jedné straně je velký stan s barem, kde se čepuje místní pivo a kde se shromažďují rodiče. Na druhé straně, kdesi v dáli, si hrají děti. Já neotravuji je a ony neotravují mě. Dejte jim tolik svobody, co jen to půjde," radí Tom Hodgkinson v knize Líný rodič.

Žijte přítomností!


Krásně to zní, ve skutečnosti však tato osvobozující filozofie nakládá na rodičovská bedra jiné požadavky. Místo řady kvalitních zájmových kroužků, drahých hraček a sportovního vybavení doporučuje Hodgkinson přírodu, prostor, volnost pohybu a hlavně čas. A ten bohužel řada z nás nemá, a pokud náhodou ano, zachází s ním velmi citlivě - například tak, že dá děti k babičce a konečně se pořádně vyspí...

Autor proto v souvislosti s hektickým štvaním se za lepším rodičovstvím uvádí, že budoucnost je kapitalistický pojem, který má jen zakrýt ubohou přítomnost. V Německu dokonce vznikl spolek za zpomalení času. Poukazuje na to, že naše schopnost užít si přítomnost značně klesá a že jsme otroky zrychlení času. Přístroje nám nepomáhají, naopak jsou proti nám: neustále se za něčím honíme, ale nevíme vlastně za čím. Náš život je běh tunelem, ze kterého už není vidět ani na přátele, ani na krajinu, natož na obyčejné všednosti.

Inspirace z knihy Líný rodič

  • Odmítám myšlenku, že rodičovství je dřina.
  • Budu své děti nechávat na pokoji, a ony pak nechají na pokoji mne.
  • Odmítám vlezlý svět konzumu a drahých hraček, který obklopuje děti od narození.
  • Budu číst dětem fantastické příběhy a horory bez jakéhokoliv morálního ponaučení.
  • Náš dům bude plný hudby a smíchu.
  • Nebudu zbytečně utrácet za drahé zájezdy, když je v naší zemi tolik krásných míst, která jsme ještě neviděli.
  • O víkendu se budeme válet v posteli, co nejdéle to půjde - poslední v pyžamu vyhrává.
  • Nevnucujme jeden druhému svůj názor a své koníčky.
  • Čas je mnohem důležitější než peníze.
  • Šťastný nepořádek je lepší než smutné naklizeno.
  • Důležitost školních známek se přeceňuje.

"Jsem rád, že se toho Iveta nedožila." Seriál o Bartošové to od blízkých schytal | Video: Michaela Lišková
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama