reklama

Lesní školky ohroženy: 3000 dětí nebude mít kam chodit

Na 3000 dětí, které nyní navštěvují lesní školky, nebude mít napřesrok kam chodit. Sněmovnou totiž napodruhé prošel zákon o poskytování služby péče o dítě v dětské skupině.

Foto: Isifa/Thinkstock

lesních školkách jsou záchody na dvorku a kuchyňka třeba v maringotce. Výuka probíhá převážně venku v duchu hesla "Neexistuje špatné počasí, pouze špatné oblečení". Děti žijí v souladu s přírodou, jsou otužilé, zdravé a spokojené.

Právě proto je rodiče do podobných zařízení dávají. A přesně z téhož důvodu nyní hrozí, že lesní školky v ČR zaniknou. Nový zákon o poskytování služby péče o dítě v dětské skupině, který schválila Poslanecká sněmovna, totiž podmiňuje jejich existenci  zřízením trvalého zázemí stejného jako u klasických mateřských škol.

Čtěte také: Děti z lesních školek žijí spokojeně v závějích

Na protest proti likvidaci lesních školek v červenci spojilo 13 000 lidí, kteří podepsali petici určenou Senátu. Ten poté vrátil návrh zákona zpět do Poslanecké sněmovny, která však návrh Senátu na vynětí lesních školek ze zákona o dětské skupině přehlasovala.

Jak to v lesní školce vypadá?

Lesní školky prosperují všude jinde ve světě jako zajímavá alternativa předškolní výchovy. U nás už existují 5 let. Je jich u nás kolem 60 a navštěvuje je okolo 3000 dětí, které jsou podle kontroly ministerstva školství připraveny na školu stejně dobře, jako děti z běžných mateřských škol.

V lesních školkách se neučí klasickými metodami, děti tu prostě žijí. Nápodobou dospělých při pobytu v přírodě zkouší odhadnout své možnosti a sílu, vnímat vlastní tělo a jeho hranice, obléknout, obout, vyměnit mokré prádlo, ale hlavně být jeden druhému partnerem. Ke spokojenému životu nepotřebují ani nablýskanou nerez kuchyň ani splachovací toaletu.

Doporučujeme: Lesní školka? Suchý záchod a místo bačkůrek holinky!

Přitom rozhodně nestrádají. Mají k dispozici bezpečné zázemí pro odpočinek: ekologicky fungující maringotku, jurtu s dřevěnou podlahou zateplenou vlnou či jednoduchou chatku z přírodních materiálů. Topí se dřevem v kamnech, kde se také ohřívá voda na mytí rukou. Chodí se ven na kompostovací záchody. A právě v tom spočívá problém.

Podaří se je zachránit?

Ministerstvo zdravotnictví totiž hájí názor, že bez solidního zázemí mohou lesní mateřské školky fungovat pouze mimo státem garantovaný systém. Ten ovšem podle nového zákona požaduje při počtu nad 12 dětí stejné přísné parametry bydlení jako klasické mateřské školy. Když lesní školky tento nesmyslný byrokratický požadavek nesplní, znamená to pro ně praktickou likvidaci.

Proč je poslanci nechtějí? Při nedostatku míst ve předškolním vzdělávání se na tuto otázku jen těžko hledá odpověď. Snad až na nekompetenci rozhodování... Pokud vám také přijde škoda, že by měla byrokracie zvítězit nad zdravým rozumem, můžete se k petici na záchranu lesních školek připojit zde.

O tom, že Tupost a neznalost neomlouvá ani poslance, píše Tomáš Feřtek v Respektu. Tamtéž najdete seznam, jak konkrétní poslanci o školkách hlasovali. A diskutovat o problému můžete také pod článkem.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Firemní školky: pro většinu rodičů nedosažitelný sen!

Jméno dítěte předurčí jeho lásky a životní úspěchy

"Absťák" může zabít. Alkohol je horší než drogy

"Jsem rád, že se toho Iveta nedožila." Seriál o Bartošové to od blízkých schytal | Video: Michaela Lišková
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama