reklama

Legislativní Kocourkov: Kvůli zákonu mohou umírat děti

Nový zákon o souhlasu rodičů s ošetřením dítěte se stal noční můrou provozovatelů dětských táborů. A v krajních případech může zapříčinit dokonce i smrt dítěte, jak to hrozilo v rodině na Liberecku.

Foto: Isifa/Thinkstock

Nový zákon o souhlasu rodičů s ošetřením dítěte se stal noční můrou provozovatelů dětských táborů. A v krajních případech může zapříčinit dokonce i smrt dítěte, jak to hrozilo v rodině na Liberecku.

Tak trochu Kocourkov připomíná nový absurdní zákon, který lékařům nařizuje ošetřit dítě jen v případě, že mají písemný souhlas obou rodičů. Tato norma je sice zatím ještě v plenkách, do platnosti totiž vstoupila teprve prvního dubna letošního roku, ale už stihla napáchat hodně zmatků a nepříjemností.

Zákon velí čekat

Zákon je totiž definován velmi nejasně, lze si ho vyložit v podstatě jakkoliv. Podle ministerstva zdravotnictví je souhlas obou rodičů potřebný jen k vážným zákrokům, avšak z textu zákona nelze jednoznačně určit, která situace svou závažností souhlas vyžaduje, a která ne. Lékaři si tak nejsou jistí a kvůli obavám z následných soudních sporů trvají pro jistotu na souhlasu obou rodičů i u méně závažných ošetření. To jim zkomplikuje práci a v krajních případech to může značně zkomplikovat také zdravotní stav dětského pacienta.

U závažnějších zákroků, kde by se toto nařízení dalo pochopit, však může být kontraproduktivní a popírat základní etické principy lékařského povolání. Každý praktikující lékař se totiž složením Hippokratovy přísahy zavázal činit veškeré lékařské úkony jen ve prospěch nemocného. Pokud ale čeká na souhlas nekvalifikovaných rodičů, a ten z různých důvodů nepřichází, může v kritických případech, kdy jde o minuty, stát tento zákon i život dítěte. Ač se zdá absurdní, lékař v této situaci nesmí konat ve prospěch nemocného. Musí vyčkat souhlasu obou rodičů, aby vyhověl zákonu.

Rozhodni se, nebo zemře!

Na Liberecku tak došlo k případu, kdy se rodiče neshodli na způsobu pomoci svému malému synkovi, který se dusil. Jen díky duchapřítomnosti záchranáře, jenž nečekal na svolení rodičů a chlapci podal lék s kortikoidy, dítě přežilo. Lékař tak dítěti zachránil život, nicméně pokud by se některý z rodičů rozhodl ho žalovat, že nepočkal na jeho souhlas, pravděpodobně by uspěl...

Žádný div, že se proti zákonu ihned ostře postavili jak lékaři, tak pacienti. Dokonce i ministr už pochopil a vyjádřil záměr nařízení na podzim letošního roku zrušit. Jenže nyní máme léto, prázdniny a dětské tábory. Dá se tedy čekat, že největší nepříjemnosti zákon ještě stihne před svým zrušením napáchat.

Rizika dětských táborů

Momentálně z něj mají těžkou hlavu všichni provozovatelé dětských táborů. „Při jakémkoliv úrazu nebo nemoci během našeho tábora samozřejmě ihned informujeme rodiče dítěte, že bylo patřičně ošetřeno a jaký je další léčebný postup. Ale vzhledem k tomu, že naše tábory jsou minimálně hodinu cesty vzdálené od bydliště dětí, nedá se počítat například s tím, že se oba rodiče ihned dostaví třeba během noci se souhlasem k operaci slepého střeva a bude prostě bezpodmínečně nutné, aby se lékař rozhodl k operaci bez jejich souhlasu ještě před jejich příjezdem," vysvětluje situaci Stanislav Vlk, hlavní vedoucí a odborný zdravotnický pracovník Občanského sdružení Děti bez hranic.

Ještě větší komplikace pak přinášejí tábory v zahraničí, případně běžné situace, kdy jsou rodiče rozvedení a dělají si naschvály. Sehnat od nich souhlas může být otázkou dnů, případně života a smrti dítěte. Mají tedy organizace, které pořádají letní dětské tábory, donutit lékaře vědomě porušit zákon, nebo mrhat drahocennými minutami při čekání na souhlas obou rodičů? O tom můžete diskutovat pod článkem.

zdroj: detibezhranic.cz

"Ti lidé nechápou, o co jde." Filozof Kroupa varuje před ukrajinskou kapitulací | Video: Tým Spotlight
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama