reklama

Kolik spánku potřebuje prvňák: Patří postýlky do škol?

Přechod do školy bývá pro dítě náročný z mnoha důvodů. Kromě nového prostředí a nových kamarádů, změny životního rytmu a větších nároků na učení patří k příčinám únavy i nedostatek spánku.

Foto: Thinkstock

Doteď mělo dítě ve školce nárok se po obědě natáhnout. V některých případech dokonce muselo, i když se mu nechtělo spát. S nástupem do první třídy je však všechno jinak.

Přechod do školy bývá pro dítě náročný z mnoha důvodů. Kromě nového prostředí a nových kamarádů, změny životního rytmu a větších nároků na učení patří k příčinám únavy i nedostatek spánku.

Nechybí tedy ve školách postele? A když už si nemůže malý školák zdřímnout přes den, kolik by toho měl naspat v noci, aby si dostatečně odpočinul?

U každého je to jinak

Každé dítě je jiné. Obecně nastává první zlom ve spaní po 3. roce věku. Do té doby dal váš Honzík svých 13 hodin spánku, z toho dvě přes den a zbytek v noci. Teď ho ale v poledne v postýlce neudržíte ani heverem, zatímco sousedovic Maruška se ještě klidně bez protestů na chvilku po obědě natáhne.

Doporučujeme: Proč děti potřebují dvojnásobek spánku než dospělí

V průměru se poledního spánku vzdávají děti nejčastěji okolo 5. roku věku. Závisí také na tom, kolik spí v noci - někdo si „odspí" celou dávku naráz, jiný to klidně na chvilku po obědě zalomí.

Jak poznáte, že spánek chybí?

Spánek musí být! A musí ho být dost. Jak poznáte, že dítěti chybí? Snadno.

První signál představuje už samotný fakt, že se po obědě vůbec nechá uložit. Když se na chvilku nenatáhne, je podrážděné a protivné. Mne si očička, zívá a usne vám třeba při krátké jízdě ze školky v autě.

Nebo je prcek naopak hyperaktivní - cuká sebou, vykřikuje, zlobí, prostě není ve své kůži. Z velké únavy prostě nedokáže usnout, ani když má tu možnost.

Dalším signálem je problém s ukládáním: Jestliže se dítku večer nechce do postýlky, nejspíš spalo přes den zbytečně dlouho nebo úplně zbytečně.

Jak dítěti přechod do školy usnadnit?

V průměru platí, že dětem na 1. stupni základní školy postačí 9 až 11 hodin spánku denně. Přestože už nespí v poledne, měly by mít tou dobou oddechový čas. Mohou se podívat na krátký film, přečíst si kapitolu z knížky nebo zahrát stolní hru. Důležité je zůstat chvilku v klidu, v místnosti bez rušivých vlivů.

Čtěte také: Proč by měli děti i dospělí po obědě spát

Večer byste pak měli dítko ukládat do vyvětrané, klidné místnosti, pravidelně ve stejný čas. Rozhodně kvalitní spánek nepodceňujte, je totiž nezbytný pro regeneraci těla a mysli, zdravý psychický i fyzický vývoj a soustředění ve škole. Jestliže tedy shledáte známky únavy, dopřejte dítěti víc odpočinku.

Chce to sledovat jeho chování a přizpůsobit se mu. Je po obědě mrzuté a mne si očička? Šup s ním do postýlky, i když se brání! Je naopak čilé a zvídavé? Netrapte ho a nechejte ho raději vzhůru. O to lépe bude spát v noci.

Může se také stát, že dítě už nějakou dobu přes poledne nespalo, po nástupu do školy však začne být unavené. Jde nejspíš o důsledek změny režimu a velkého vypětí spojeného s novým životním stylem. Dopřejte mu proto čas na aklimatizaci - když už to nejde přes týden, ať odpočívá o něco víc alespoň o víkendu.

Jinak hrozí problémy s učením ve škole, ale také oslabená imunita. S citlivým přístupem však přechod do školy během prvních tří měsíců jistě zvládnete.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Dokdy se stát matkou a kdy už je to nezodpovědnost?

Příběh čtenářky: K lásce potřebuju facky

Češi se umí radovat. Šťastní umí být i bez peněz

"Jsem rád, že se toho Iveta nedožila." Seriál o Bartošové to od blízkých schytal | Video: Michaela Lišková
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama