reklama
 

Kojení není všespasitelné: s příkrmy začněte dřív!

Tak zní nejnovější doporučení v oblasti kojenecké výživy. Zatímco v posledních letech bylo maminkám všeobecně doporučováno výlučné kojení prvních šest měsíců života dítěte a teprve poté postupné zavádění příkrmů, nyní je vše jinak.

Kojení
Kojení | Foto: 2media.cz

Tak zní nejnovější doporučení v oblasti kojenecké výživy. Zatímco v posledních letech bylo maminkám všeobecně doporučováno výlučné kojení prvních šest měsíců života dítěte a teprve poté postupné zavádění příkrmů, nyní je vše jinak.

Podle nejnovějších výzkumů lékařů a odborníků na výživu nezvyšuje zavedení nemléčných porcí před šestým měsícem života dítěte významně riziko infekcí. Ba právě naopak - může snížit riziko výskytu potravinových alergií, anemie a celiakie.

Překvapivé zjištění

Výživa, kterou dítě dostává v prvních měsících života, do značné míry ovlivňuje jeho budoucí zdravotní kondici. Nyní však odborníci přicházejí s novými, pro leckoho možná překvapivými zjištěními. Pokud mamince slábne laktace, měla by začít podávat doplňující výživu už od 17. týdne. Obavy, že by dítě při dokrmování z lahvičky odmítalo sát z prsu, jsou neopodstatněné. 

Už i maso

V případě, že se z nejrůznějších příčin kojení nedaří, je to důvod k zavedení náhradní mléčné stravy již v prvních třech měsících života, nemléčné porce jsou pak přidávány v období mezi 17. - 26. týdnem, a to včetně libového masa jako optimálního zdroje železa.

„Součástí kojenecké výživy je i zavedení potravin obsahujících lepek. To je vhodné poprvé podat ještě v době, kdy je dítě kojeno. Odkládání zavedení lepku nemá podle současných znalostí ochranný efekt vůči rozvoji celiakie," zdůrazňuje předseda pracovní skupiny pro dětskou gastroenterologii a výživu České pediatrické společnosti MUDr. Pavel Frühauf, CSc., primář Kliniky dětského a dorostového lékařství 1. LF UK a VFN Praha.

Důležitá doporučení pro prevenci alergií

  • Výlučně kojit po dobu minimálně 4 měsíců s pokračováním kojení do 6 měsíců
  • Nevystavovat dítě před i po narození kontaktu s tabákovým kouřem
  • Zavést nemléčnou kojeneckou výživu mezi 4. - 6. měsícem věku

Rozhodnou geny

„Nová zjištění nijak nezpochybňují význam kojení. Není důvod, aby kojenec nedostával mléčné porce ve formě kojení, pokud je to možné, i po prvním půlroce věku," uzavírá MUDr. Pavel Frühauf, CSc.

Jak dodává, „dispozice k alergiím jsou dědičné, takže děti s pozitivní rodinnou anamnézou alergie jsou každopádně vystaveny zvýšenému riziku".

Náprsenka dokonale kopírující každou křivku. Zendaya ohromila na cenách kritiků | Video: Reuters
reklama
reklama
reklama