reklama

Koho čeká přirozený porod a kdo si ho nemůže dovolit?

Nic neriskovat a rodit pod dohledem lékařů i za cenu nepohodlí a ztráty soukromí? Nebo si zachovat lidskou důstojnost a riskovat v případě komplikací život svůj i miminka? Možnosti shrnula PhDr. Eva Labusová v Průvodci porodnicemi ČR.

Foto: Isifa/Thinkstock

Nic neriskovat a rodit pod dohledem zkušených lékařů i za cenu vlastního nepohodlí a ztráty soukromí? Nebo si zachovat lidskou důstojnost a riskovat v případě komplikací život svůj i miminka?

Výhody a nevýhody obou variant shrnula PhDr. Eva Labusová v Průvodci porodnicemi ČR, který vydala společnost Aperio. Nabízíme krátké shrnutí.

Dvojí přístup, račte zvolit!

Donedávna odsýpaly porody v českých porodnicích jak na běžícím pásu: Rodičky absolvovaly klystýr, holení, „hekárnu" a lékařský dohled na nepohodlném porodnickém stole v pasivní poloze na zádech. Novorozeňátka jim nelítostně odebrali a zapůjčovali pouze ke kojení, které se kvůli násilnému narušení spontánních poporodních mechanismů často vůbec nerozběhlo. Otcové byli drženi v izolaci a své ratolesti směli spatřit maximálně skrz sklo dveří novorozeneckého oddělení.

Čtěte také: Holení a klystýr před porodem? Zbytečné ponižování žen!

Negativní důsledky takto vedených porodů rozpoutaly koncem minulého století živou diskusi směřující k humánnějšímu modelu porodnické péče. Vznikl tak dvojí přístup k porodnické problematice. První, „lékařský", způsob spatřuje v těhotenství i porodu celou řadu rizik a propaguje odborně vedený porod. Snaží se předejít případným problémům prostřednictvím osvědčených medicínských zásahů.

Druhý model vychází z předpokladu, že porod je zcela přirozený fyziologický proces, který většina rodiček zvládne vlastními silami. Porodní asistentky, které o něj usilují, pouze vytvářejí optimální podmínky, aby vše v pořádku proběhlo. Nesnaží se porod usměrňovat a urychlovat, nýbrž jej neruší a dohlížejí na bezpečný průběh.

Který se hodí pro vás?

Zásadní rozdíl spočívá v odlišném způsobu chápání porodu. Zatímco v klasickém porodnictví se ani bezproblémový porod neobejde bez vnějších medicínských zásahů, jimž se rodička musí podřídit, u přirozeného pojetí je to v první řadě ona sama, kdo udává způsob a tempo zrození dítěte.
 
Lékařsky vedený porod vyhovuje zpravidla ženám, které se více než na vlastní přirozenou sílu spoléhají na vymoženosti moderní medicíny. Věří, že zkušení lékaři na technicky dobře vybaveném porodním sále jsou zárukou bezpečného porodu a vlastní odpovědnosti za porod se zříkají.

Doporučujeme: Matko nekřičte nám tady! Vždyť jenom rodíte!

Přirozený porod volí naopak ženy zvyklé na aktivní přístup k péči o své zdraví, které roli odevzdaných pacientek odmítají. Věří, že přirozené porodní mechanismy včetně bolestí mají smysl, cítí se za porod odpovědné a chtějí jen naplno prožít. Nejednou v něm spatřují i mimořádnou duchovní příležitost.

Když má hlavní slovo porodník

Přednosti klasického porodnictví jsou neoddiskutovatelné, dojde-li v těhotenství či při porodu ke komplikacím. V takových případech zachraňují lékaři životy. Zkušenou lékařskou pomoc potřebují také předčasně narozené děti nebo ženy, které by z kvůli vážné zdravotní komplikaci, třeba cukrovce, bez odborné asistence dítě možná vůbec neporodily.

Moderní medicína má i svá úskalí. Lékaři s vidinou co možná nejrychlejšího porodu zapomínají, že spontánně rodící žena potřebuje hlavně klidné plynutí času a laskavé zacházení. Odrazující je i vnucování nepohodlné porodní pozice na zádech, zbytečné holení rodidel, rutinní aplikace klystýru nebo nástřih hráze.

Když má hlavní slovo matka

K  výhodám přirozeného porodu patří citlivé individuální zacházení s rodičkou i novorozencem, nepoužívání analgetik, možnost výběru porodní polohy, minimální procento nástřihu hráze, rychlé zotavení po porodu, bezproblémové šestinedělí a kojení.

Porod je chápán jako přirozený fyziologický jev, do kterého není nutno zvenčí zasahovat. Respektuje potřeby rodící ženy: klid, teplo, intimita, bezpečí, díky čemuž nastoluje příjemnou atmosféru. Tělo rodičky pak produkuje dostatečné množství hormonů potřebných pro spontánní průběh porodu.
 
Hlavní, a často po právu zdůrazňovanou nevýhodou je ovšem chybějící možnost poskytnout okamžitou pomoc, když dojde k akutnímu ohrožení života.

Rozhodnutí, zda budete rodit jedním nebo druhým způsobem, je na vás. Vezměte však v úvahu, že přirozený porod lze doporučit pouze zdravé rodičce bez předem odhadnutelných komplikací, která prošla pečlivou předporodní přípravou a ke svému rozhodnutí dospěla na základě vlastní, zcela dobrovolné a informované volby.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Oplodnění v přímém přenosu: Video, které vyráží dech!

Porodník říká: Rodíme špatně a nechceme to měnit!

Nejmenší a nejdivnější domy světa: Budete závidět!

"Jsem rád, že se toho Iveta nedožila." Seriál o Bartošové to od blízkých schytal | Video: Michaela Lišková
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama