reklama

Kluka nebo holku? Vědci vědí, jak "předvybrat" pohlaví

Rádi byste kluka nebo holku? Vědci vědí, jak si pohlaví "předvybrat".

Foto: ISIFA/Thinkstock

Nahoru a doleva, přesně takto reagují přátelé, když se jich zeptáte, jak se jim povedlo zplodit syna. Mnozí z nás podobné "chytré řeči" slýchají hlavně od těch rodičů, kteří mají kluka i holku. Dá se to vůbec předem ovlivnit?Vědci přišli se zajímavou studií, jejíž výsledky by částečně mohly volbu pohlaví ovlivnit.

Zda se vám narodí holčička či chlapeček, záleží hlavně na tom, která spermie oplodní vajíčko. Spojí-li se s vajíčkem ta, která nese chromozom Y, narodí se kluk, jestliže je rychlejší spermie, která je nositelem chromozomu X, pak se budete radovat z holčičky. Téměř 300 let pozorování a zkoumání však přineslo zajímavé informace, které by vám s vysněným potomkem mohly pomoci.

Plodnost. Zkoumá se už 300 let

Pro každou ženu po oslavení 35. narozenin je mnohem těžší otěhotnět. Šance mít dítě ve věku 35-39 klesá až o 34 %. Větší naději mají ty ženy, které dlouhodobě neužívaly antikoncepci.

Doporučujeme: Antikoncepce: Škodí, nebo ne? Odborníci vysvětlují

Vědci z Velké Británie přizvali k výzkumu 782 párů, kteří plánovali založit rodinu. Zajímavým zjištěním bylo, že u 82 % žen se podařilo v tomto pokročilém věku otěhotnět v prvním roce, když měly sex dvakrát týdně. Úspěšnost se zvedla v druhém roce snažení na 90 %.

Jaké pohlaví převládá?

Výzkum dále uvádí, že je větší pravděpodobnost, že se vám narodí syn než dcera. Čísla mluví sama za sebe. Ve Velké Británii se v posledním roce narodilo 374 346 chlapců a pouze 355 328 dívek.

V České republice je to jiné. "V současné době je převaha žen jen mírná, na 100 mužů připadá zhruba 104 žen," popisuje situaci pro Aktuálně.cz Terezie Štyglerová, vedoucí oddělení demografické statistiky Českého statistického úřadu. V České republice by se měl počet mužů a žen vyrovnat přibližně v roce 2086.

Když chcete syna

Výsledky potvrzují, že více mužů se rodilo hlavně v období po válce. Tento trend byl v mnoha zemích. Jedním z vysvětlení je, že evoluce umožnila ženám mít více chlapců v době, kdy muži hodně umírali ve válkách. Jak uvedl web Daily Mail, odborníci přicházejí s pravděpodobnějším vysvětlením.

Syna se zdařilo při výzkumu zplodit těm, kteří měli častý sex. Čímž se podle nich vysvětluje i fakt, proč se kolem války rodilo hodně chlapců. Je třeba si uvědomit, jak málo se muži se svými ženami viděli a nejspíš se častým milováním snažili vynahradit dlouhé odloučení. Dokonce se potvrdilo, že je mnohem důležitější se často milovat, než řešit dobu ovulace.

Toužíte-li po dceři

Vědci si prošli důležité momenty dějin v časovém horizontu 300 let a porovnali je se statistikami narozených dětí. Zjistili, že v období bídy a stresu se více rodí děvčata. Jsou mnohem odolnější. Dalším historickým "důkazem" je rok 1995 a japonské zemětřesení nebo rok 2001 a teroristický útok na newyorská dvojčata. Právě v tu dobu zazníval v porodnicích pláč hlavně holčiček.

Náš tip: Chcete otěhotnět? Jezte "potraviny plodnosti"!

Dlouhodobá finanční nouze zaznamenala podobný trend. Nejpravděpodobnějším vysvětlením vědců je, že stres a bídu během těhotenství lépe snáší miminka dívčího pohlaví. Ženy jsou mnohem odolnější. Tento fakt raději neověřujte, miminku stres všeobecně moc škodí. Lepším argumentem vědců je, že pokud chcete holčičku, měli byste sexuálně abstinovat. Po delší odmlce se do popředí totiž dostává hlavně spermie s chromozomem X, tedy budoucí holčička.

Babské rady nebo věda?

  • Dojde-li k sexu před ovulací, je vyšší pravděpodobnost, že se narodí holčička. Dva a více dní po byste se měli radovat spíše z chlapečka.
  • Podle expertů z Univerzity v Oxfordu mají ženy s tučnějším jídelníčkem vyšší pravděpodobnost, že porodí chlapečka. Vědci dokonce znají přesnou hodnotu kalorií. Matky synů jedly v období těhotenství denně max. 2413 kalorií, matky dcer jen 2203 kalorií. Zplodit syna prý pomohou i obiloviny, větší přísun draslíku a vápníku.
  • Vliv má dokonce i klima. Čím více postupujete na jih k rovníku, tím víc roste pravděpodobnost, že se maminkám narodí holka. Podle časopisu Biology Letters se na tom zřejmě podílí teplota i delší dny.
  • Ležérnější a nenáročné milování prý zajistí, že se vám narodí dcera. Spermie s chromozomem X (dívčím) zvládnou přežít déle, než s ty s chromozomem Y. Náročnější, hlubší a vášnivější polohy slibují syna.
  • Pokud chcete holčičku, nesmíte při styku dosáhnout orgasmu, ten prý snižuje kyselost pochvy, a tím podporuje mužské spermie.

Co říci na závěr?

Chcete-li chlapečka, pak se milujte často a hlavně dva dny po ovulaci. Pokud je vaším snem holčička, dejte si pauzu a na partnera se vrhněte v období před ovulací. I když si osobně myslíme, že takové starosti jsou zbytečné. Vždyť v dnešní době je vůbec úspěch, že se zadaří otěhotnět. A po dlouhém čekání je už jedno, zda to bude tátova holčička nebo maminčin mazánek.

Podařil se vám zplodit syn nebo dcera? A jak jste reagovali? Napište nám v diskuzi pod článkem.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Přeplněné porodnice: Neklikáš, nerodíš! Jde o vteřiny

Nevyhazujte staré džíny. Použijte je na nábytek a doplňky do interiéru

Jenn chce všechny muže naučit vařit. V kuchyni je nahá!


Tak hnusný projev jsem nezažil. Babiš o téhle zemi neví vůbec nic, říká Pithart | Video: Linda Bartošová, Pavel Švec, Video

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

reklama
reklama
reklama