reklama

Proč si někdy nerozumíme s vlastní matkou? Představy a nároky se mohou lišit

Vztah matky a dcery je extrémně složitý. Kvůli tomu, že se jedná o pouto nejsilnější (rodič a dítě), ale také kvůli tomu, že si na dítě stejného pohlaví snáz projektujeme své představy a nároky.

Foto: iStock

Věčně kritizující matka, která se nedokáže radovat z žádného úspěchu své dcery, je vězněm ve své hlavě. Podvědomě se totiž se svou ratolestí srovnává a z tohoto klání vychází neúspěšně.

Především generace dnešních třicátnic ze zemí východního bloku se často setkává s obzvlášť zamotanými vztahy s matkou. Abyste rozuměli správně, rodinné problémy se samozřejmě nevyhýbají ani rodinám ze Západu, ale v dřívější socialistické společnosti byly prvorodičkami velmi mladé ženy, které se ještě nestihly v životě najít. Vždy záleží na konkrétním případu, ale pokud jste se stala matkou ihned po střední škole, potřebujete prostor sama pro sebe, abyste pochopila, co potřebujete.

Pubertální sokyně

Ve chvíli, kdy se malá holčička promění v náctiletou slečnu, už nevnímáme dítě v ní, ale mladou ženu. Vědomě samozřejmě chápeme, že se jedná o naše dítě, ale podvědomě právě tehdy vzniká ono neslavné soupeření, které se projevuje neustálým shazováním dcery.

Jak z toho ven

Pokud jste dcera takové matky, nezbývá vám nic jiného, než se smířit se situací a nečekat na uznání a podporu. Pochopte, že si matka sice nemůže pomoct a projevuje tak svou nezralost, ale to vás nezavazuje k tomu se s ní vídat každou neděli na rodinném obědě. Komunikujte s ní pouze ve chvíli, kdy máte sílu. V případě, že každý rozhovor s matkou končí hádkou, na chvíli kontakt přerušte, abyste našly způsob, jak znovu najít ztracenou rovnováhu. A už si ji nenechte ničím a nikým vzít. Je pouze na vás, jak se rozhodnete na slova zášti a kritiky reagovat.

Malá holčička uvnitř

Každý z nás má v sobě ukryté dítě, které potřebuje obejmout a povzbudit. Emocionálně dospělí lidé už na laskavá slova nečekají od okolí, ale dokážou to sami. Jako dcera věčně kritizující matky s tím můžete mít problém, ale přistupte k takovému úkolu se vší zodpovědností. Až se budete příště cítit smutná, opuštěná nebo nepochopená, řekněte malé holčičce uvnitř sebe, že jste tady s ní a pro ni. Funguje to.

Povinnost 1,5 metru pomůže cyklistům i řidičům, po nehodě už je pozdě, říká Kindl | Video: Martin Veselovský
reklama
reklama
reklama