reklama

Kdy je na miminko opravdu už pozdě?

Ženskou plodnost ovlivňují mnohé faktory. Není výjimkou, že se nepříznivých okolností sejde hned několik najednou a žena ne a ne otěhotnět. Na vině může být skutečnost zcela obyčejná a přirozená - pokročilý věk.

Foto: Isifa/Thinkstock

Ženskou plodnost ovlivňují mnohé faktory. Není výjimkou, že se nepříznivých okolností sejde hned několik najednou a žena ne a ne otěhotnět.

Přestože se pak obvykle ihned vrhá do víru nejrůznějších vyšetření, která po příčině neplodnosti pátrají, může být na vině skutečnost zcela obyčejná a přirozená - pokročilý věk. Jak moc důležitou roli hrají odžitá léta ve spojení s touhou po miminku?

Miminko nejsnadněji do třiceti

Podle vědeckých studií plodnost ženy skutečně s věkem klesá. Začátek je sice poměrně plíživý, nicméně léta hrají svou roli už krátce po třicítce.

Kdy je ideální otěhotnět? Ani to nechtějte vědět! Více de dozvíte ZDE>>

Čím je pak žena starší, pravděpodobnost otěhotnění klesá. Při věku nad třicet let je neplodných 7 % párů, po čtyřicítce se ale toto procento zvyšuje až na 33 %.

Už nastal čas?

Vajíček mají ženy hodně na začátku, ale poskrovnu na konci. Ačkoliv se holčičky rodí přibližně s milionem vajíček v každém z vaječníků, do první menstruace se jejich počet sníží zhruba na 400 tisíc. Během života jich potom dozraje pouze okolo čtyř set a s každou menstruací o jedno z tohoto počtu žena nenávratně přichází.

Když je vejce příliš staré

Kromě počtu se s věkem snižuje i kvalita vajíček a s ní jejich připravenost k oplodnění. Aby bylo vejce schopné kontaktu se spermií a vývoje v embryo, potřebuje správný tvar a chromozomální výbavu, zkrátka musí být zdravé. Je dokázáno, že ženy kolem dvaceti mají v průměru kvalitnější vajíčka než čtyřicátnice. Tato skutečnost může vést k neplodnosti, opakovaným potratům, ale také k narození miminka s postižením, jako je Downův syndrom.

Ošálit přírodu

Pokud máte obavy, že nemůžete otěhotnět právě z důvodu pokročilejšího věku, neváhejte navštívit odborníka. Ten může pomoci například hormonální stimulací vaječníků, které díky ní budou produkovat více zralých vajíček najednou. Tím šance na početí o něco vzroste. Další možností je fertilizace in vitro - umělé oplodnění ve zkumavce.

Rozhodně tedy nemusíte hned všechnu snahu vzdávat, v mnoha případech se lékařům podařilo ošálit přírodu.

zdroj:  ulekare.cz, sharedjourney.com

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Matko, nekřič! Církev žádá ticho na porodním sále...

Je jí čtrnáct let aneb Lolitku je třeba seřezat včas

Jak umýt dokonale okna za 5 minut? Naučte se to!

"Ti lidé nechápou, o co jde." Filozof Kroupa varuje před ukrajinskou kapitulací | Video: Tým Spotlight
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama