reklama

Kamavéda: Návod, jak vychovat z dítěte mistra světa

Jde o novou výchovnou metodu, která je shrnuta v knize Kamevéda - Jak vychovat šampiona. Podle autora má zabránit "postupné degeneraci a fyzické i etické degradaci současné české populace".

Foto: Isifa/Thinkstock

Co je to KAMAVÉDA?

Kamevéda představuje výchovu schopnou mnohokrát znásobit komplexní potenciál dítěte a zvýšit dramaticky jeho šanci na úspěch ve zvoleném oboru. Má obrovský vliv na konkrétní dítě, jeho rodinu, sportovní klub, sportovní odvětví, pro město, region a jednou snad i pro celou společnost. To samozřejmě v momentě vzniku většího počtu rodin, ve kterých se Kamevéda stane převažující výchovnou filozofií.

Základním principem Kamevédy je maximalizace harmonického rozvoje dítěte od prvních okamžiků jeho života. Od věkové hranice, kdy je takový rozvoj reálně možný. Pokud máme na mysli rozvoj pohybový, lze jej zahájit již několik dnů po narození a jeho jádro bude soustředěno do komplexu protahovacích cviků končetin, zvedání hlavy v poloze na břiše a vzájemné komunikaci mezi rodičem a dítětem, která by společně s cvičením měla probíhat v okamžicích, kdy se dítě probudí mnohokrát během dne.

zdroj: kamaveda.com

Jde o novou výchovnou metodu, která je shrnuta v knize Kamevéda - Jak vychovat šampiona. Podle autora má zabránit "postupné degeneraci a fyzické i etické degradaci současné české populace".

Název Kamavéda je zkratkou slovního spojení "komplexní multirozvojová výchova dětí" a autor knihy Pavel Zacha očekává, že vyvolá ostrou polemiku. "Je v rozporu se současnými principy výchovné pedagogiky i s tradicemi, pomocí kterých jsme byli po staletí vychováváni. Napadá současný český školský systém," říká na svém webu.

O čem kamavéda vlastně je?

Filozofie, strategie i metodika kamavédy jsou zaměřeny na dosažení vrcholného úspěchu člověka v atraktivních sportech, ale i v jiných oborech lidské činnosti. Vycházejí z nejmodernějších vědeckých objevů, co se týká fungování lidského těla a míří k mezní hranici jeho možností. Cílem není vychovat obyčejného sportovce, ale nejlepšího z nejlepších.

Doporučujeme: Patnáctiletí berou desetitisíce, kam se hrabou dospělí!

Výchova je založena na rodičovské lásce, vůli a vytrvalosti, aby se však mohla realizovat, vyžaduje maximální sebeobětování. Stejně jako to udělal Pavel Zacha, který úspěchu svého syna podřídil život celé rodiny.

Přestěhovali se z Brna do zdravého prostředí Vysočiny, vhodného na sportování. On sám se stal tátou na plný úvazek a vzdal se kvůli tomu kariéry právníka. Rodinu živí maminka, která pracuje v bance v Třebíči. Přitom v poslední době ani nejsou pohromadě, protože se otec a syn přestěhovali do Liberce, kde Zach junior trénuje a táta mu dělá učitele, vychovatele, fyzioterapeuta i kuchaře. Přesto nelituje: "Prvních šest let života dítěte prožitého v kamevédě bylo tím nejlepším a nejsmysluplnějším obdobím  mého života," říká.

Jak ta léta vypadala?

Pavel Zacha cvičil se synem už od narození. Miminko v osmi měsících chodilo. Na brusle, lyže a kolo si Zacha junior zvykal od dvou let, kdy se ostatní děti ještě batolí. Hokej hrál jako tříletý a tvrdě trénoval každý den. Táta s ním jezdil na kole i na lodi, stanovali v přírodě. Vždy ale dával pozor, aby syna nepřetížil. I to se mu dařilo - při maximálním vytížení nemá mladík za šestnáct let života jediné zranění.

A výsledek?

Šestnáctiletý Pavel Zacha exceluje mezi muži v nejvyšší české hokejové soutěži. Hraje za liberecké Bílé Tygry. První gól si připsal na účet 44 vteřin poté, co poprvé vjel na extraligový led. "Hokej je můj život a chci mu obětovat vše," svěřil se České televizi. Zároveň si ale uvědomuje, jakou oběť přinesl jeho kariéře táta, a věří, že mu vše jednou bude moci splatit.

Kamevéda má ovšem i stinné stránky - na školu při ní moc času nezbylo. Základní školu sice Zacha junior ukončil, ale jestli zvládne také střední, to je ve hvězdách... Více než poloviční absence na vyučování tomu moc nenasvědčuje.

A co když se nezdaří, a mladík neuspěje? Nebo se zraní či ztratí motivaci? Anebo uspěje - ale bez zůstane bez vzdělání? Stojí vsadit celý život na jedinou cestu k úspěchu?

Co si myslíte vy, naši čtenáři, vyměnili byste obyčejný život svého dítěte za oslnivý úspěch šampiona vykoupený neustálou dřinou? O tom můžete diskutovat pod článkem.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Syndrom týraného tatínka aneb Máte doma tyranosaura?

Darování spermatu? Klidně! Od mého muže? Nikdy!

Jaký je ideální věkový rozdíl partnerů? Spočítejte si ho!

"Jsem rád, že se toho Iveta nedožila." Seriál o Bartošové to od blízkých schytal | Video: Michaela Lišková
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama