reklama

Kam vyrazit s dětmi na Vánoce? Za jesličkami a ozdobami

Jsou barevné, zářivé, lesklé a půvabné tak, že vlastně ani trochu nevadí, když se pohybují na hranici kýče... Vánočním ozdobám se to prostě odpouští. A stejně tak betlémům. Máme přece Vánoce!

Foto: Isifa/Thinkstock

Jsou barevné, zářivé, lesklé a půvabné tak, že vlastně ani trochu nevadí, když se pohybují na hranici kýče... Vánočním ozdobám se to prostě odpouští.

A stejně tak betlémům. Mohou být lipové, bukové, malované, slaměné, keramické, foukané ze skla, pečené z perníku či vizovického těsta, ale také z křišťálu nebo polodrahokamů. A také u nich se špetka naivity povoluje. Jsou přece Vánoce...  Poradíme vám, jak zkrátit dětem nekonečné čekání na Ježíška.

Jak se zdobí Vánoce

Staré dobré časy na vás dýchnou na půvabné výstavě Jak se zdobí Vánoce, kterou najdete v zimním refektáři Strahovského kláštera v Praze 1.  Dozvíte se na ní zajímavosti z historie zdobení vánočních stromů, výroby ozdob a betlémů - ale hlavně uvidíte spoustu vánočních ozdob. Budou to skleněné ozdoby foukané z volné ruky i do forem, perličkové i korálkové ozdoby, ozdoby oplétané drátkem nebo papírové s dekorem.

Doporučujeme: Andělé existují! Kdo doopravdy jsou a jak vypadají?

Jejich protiváhu potom představují moderní vánoční ozdoby současných výrobců. Na děti čekají také ukázky betlémů, loutek a marionet výtvarnice Šárky Váchové a adventní věnce vyrobené známými osobnostmi. Kurátorkou výstavy je Jana Sommerová, autorka úspěšné výstavy Jak se oblékají pohádky.
Otevřeno: do 31. prosince, denně 9 - 12 a 12.30 - 17 hod., 24. a 25. 12. zavřeno, 31. 12. otevřeno 9 - 15 hod., 1. 1. otevřeno 11 - 17 hod.

Skleněná zoo na stromečku

A ještě jeden tip na pěkný výlet mimo Prahu: Velmi zajímavá výstava vánočních ozdob se koná v jablonecké galerii Belveder. Muzeum skla a bižuterie v jablonci nad Nisou se už léta pyšní největší veřejnou sbírkou vánočních ozdob na světě. Tvoří ji více než 16 000 vzorků, které vznikaly v posledních čtyřiceti letech.

Čtěte také: Nejkrásnější české betlémy: Kam za nimi vyrazit?

Na současnou výstavu bylo z tisíců vybráno několik stovek nejkrásnějších exkluzivních vánočních ozdob, foukaných z ruky i do formy. A nově k nim letos přibyla „skleněná zoo", kterou představují originální vánoční ozdoby ve tvaru nejrůznějších zvířátek z celého světa.
Otevřeno: do 18. května 2014, vždy od čtvrtka do neděle v odpoledních hodinách

Jezulátka i betlémy

Jesličky s Ježíškem najdete ve spoustě pražských kostelů. Jen namátkou ty nejznámější: kostel Panny Marie Vítězné (Pražské Jezulátko), katedrála sv. Víta na Hradčanech, klášterní kostel Panny Marie Andělské v sousedství Lorety (barokní kapucínský betlém), kostel Panny Marie před Týnem a také kostel Panny Marií Sněžné. A v mnoha kostelech se konají bohoslužby už na Štědrý den odpoledne, takže můžete s potomkem posedět v kostelní lavici a povykládat mu, kdo ten Ježíšek vlastně byl.

V rámci vánoční výstavy najdete betlémy také ve výstavní síni Senátu ve Valdštejnském paláci a na gymnáziu Jana Keplera v Praze 6.

Pohádkové Vánoce v Betlémské kapli

A potom je tu velká výstava, která probíhá jen v čase vánočním. Najdete ji ve sklepení Betlémské kaple. Představuje rozmanité betlémy dřevěné, papírové, kovové či textilní a ponese se v duchu pohádek.

Pozornost určitě  upoutá betlém z lipového dřeva od Jiřího Laina, který představí pražské památky jako Týnský chrám, Betlémská kaple, Karlův most, chrám Sv. Mikuláše nebo Hradčany. Mezi figurkami, jež je oživí, najdete spisovatele Jana Nerudu a Franze Kafku, cestovatele Vojtu Náprstka, Mistra Jana Husa, císaře Rudolfa II. či kuchařku Magdalenu Rettigovou.

Největší zábavu si ale v Betlémské kapli užijí děti. Čekají na ně motivy ze Spejbla a Hurvínka, oblíbené postavičky z večerníčků a také Broučci Jiřího Trnky. Chybět nebudou ani vodníci a čerti. Pohádky doplní předměty, které se v nich vyskytují, ale lidé je už neznají: potěh, verpánek, kramle, krajáč, díže a kopist, herdule, brdo, kadlub, onuce, kubík, valcha...

Část prostoru potom bude věnována loutkám a divadlu, další zase skvělé české stavebnici Merkur, jejíž vláček bude jezdit po kolejích dlouhých přes 30 m. Děti i dospělé pobaví přes metr dlouhý teleidoskop s objektivem z křišťálová koule o průměru 15 cm a funkční praxinoskop, jenž ukáže principy rozfázování pohybu v kresleném nebo loutkovém filmu.
Otevřeno: do 5. ledna 2013, 24. a 31.prosince  9 - 14 hod., 25.prosince a 1.ledna 13 - 18 hod., ostatní dny denně, 9 - 18 hod.
zdroj: praha-levne.cz

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Marie Kyselková: Těžký život princezny se zlatou hvězdou

Brusinky jsou zdrave, ale všeho moc škodí

Jsem nepoučitelná: Už zase nemám koupené dárky

Melanie slaví 50 let. Tady jsou její největší maléry v úřadu první dámy USA | Video: Reuters, Associated Press
reklama
reklama
reklama