reklama

Jsou holky chytřejší než kluci? Ne - ale lépe se učí!

Podle nejnovějších výzkumů jsou holky lepší ve všech předmětech včetně matematiky. Abychom byli přesnější - mají ve všech předmětech lepší známky. Co to prozrazuje?

Foto: Isifa/Thinkstock

Holčičkám jde spíš memorování, kdežto kluci jsou lepší v matice. Tak se to aspoň odjakživa tvrdilo. Jenže to není pravda. Podle nejnovějších výzkumů jsou holky lepší prostě ve všem - včetně matematiky a dalších přírodovědných oborů.

Abychom byli přesnější - mají ve všech předmětech lepší známky. Znamená to tedy, že jsou současné vyhodnocovací metody zkresleny v jejich prospěch? Anebo jsou dívky chytřejší, ale méně průbojnější, což jim brání uspět v životě, přestože mají lepší předpoklady?

Milion zkoumaných - to je hodně

Je to prostě fakt: Dívky "sbírají" na vysokých školách lepší známky než chlapci. A nejde o izolovaný trend: Tento fakt potvrzují průzkumy z USA, Norska i Hong Kongu.

Čtěte také: Chytřejší než Einstein: Nobelova cena ve 12 letech?

Vyšla z něj také nedávná studie publikovaná Americkou psychologickou asociací, kterou vedli profesoři psychologie Daniel a Susan Voyerovi na univerzitě v kanadské provincii Nový Brunšvik.

Manželé Voyerovi zahrnuli do své analýzy 369 studií a průzkumů, které srovnávaly studijní výsledky více než milionu chlapců a dívek třiceti různých národností. Výsledek byl překvapivý: Dívky kralují ve všech předmětech včetně těch, které byly doteď považovány za "mužskou" doménu. Dokonce i v matematice.

Začíná to už ve školce

Částečně za to může počet studujících - čím dál víc začínají převažovat dívky nad chlapci. Ale není to jen tím. Holky jsou lepší v plánování a dosahování akademických cílů. Začíná se to projevovat už ve školce.

Zatímco kluci zlobí, řádí a vůbec objevují svět, holky dávají pozor, co paní učitelka říká, hlásí se s rukou vztyčenou, neskáčou do řeči a lépe se soustředí. Prostě projevují daleko víc sebeovládání a sociální inteligence. Právě to je vlastnost, která v moderní době nachází čím dál větší uplatnění a zajišťuje životní úspěch.

Táhne se s holčičkami dál i na základní a střední škole. Dospívající dívky čtou pozorněji zadání a instrukce, sledují výklad, místo aby se myšlenkami toulaly bůhvíkde, dávají přednost domácím úkolům před televizí a vůbec dokážou vytrvat i tam, kde je učení nudí a frustruje.

Pokračuje to až na vysokou

Tento přístup jim zůstane až na univerzitu. Studentky dokážou začít pracovat dříve po ránu než studenti a plnění jednotlivých povinností jim trvá o polovinu času méně. Víc je těší organizování vlastní práce a viditelně dávají najevo svou snaživost.  Sebekázeň a svědomitost se potom promítá na studijních výsledcích.

Dokud je vzdělání víceméně formální a záleží spíš na tom napsat dobře domácí úkol než prokázat dobré porozumění obsahu, vyplácí se jim to.

Chlapci ke studiu přistupují jinak. Motivuje je příležitost změřit si intelektuální síly v závěrečných testech, mravenčí práce v průběhu školního roku je však nebaví. Zato jsou lépe schopni obstát v psychicky náročných situacích při zkoušení a veřejně své vědomosti obhájit tam, kde jejich ženské protějšky trpí trémou.

"A tak zatímco vypjaté emoce ve zkouškovém období vedou k podhodnocení skutečných vědomostí u dívek, průběžná školní práce zase podceňuje reálné znalosti u chlapců. Mnoho rozčarovaných studentů tak opustí vysokou školu úplně zbytečně," konstatuje závěr studie.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Chci kluka, ale narodila se mi holka, co s tím?

5 nejtemnějších tajemství, jež mají ženy před manžely

15 motivačních citátů od úspěšných lidí. Nakopnou i vás

Zahrada Na Valech na Pražském hradě: Návštěvníci tu najdou pyramidu i etruské motivy | Video: TV Architect

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

reklama
reklama
reklama