reklama

Je mi sedmnáct. Matka je kráva. Uteču z domova

"Mám úžasnou dceru. Miluji ji a jsem na ni pyšná," napsala nám do redakce paní Kristýna z Prahy. "Když ale čtu ukřivděné, nenávistné řádky v jejím deníku z období puberty, nechápu, jak jsem toho věčně nasupeného spratka mohla přežít!"

Foto: Isifa/Thinkstock

"Mám úžasnou dceru Terezu. Krásnou, milou, chytrou. Mluví dvěma světovými jazyky, studuje v zahraničí, kde má přítele. Miluji ji a jsem na ni pyšná," napsala nám do redakce paní Kristýna z Prahy.

"Ale teď tu sedím a náhodou se mi dostal do ruky její deníček z dob puberty. Divoce naškrábané výkřiky by se daly shrnout do tří slov: Matka je kráva!" pokračuje.

Doporučujeme: Nejsem votrok! aneb Hlášky puberťáků, co rodiče vytočí

"Dnes už moje holčička žije po svém. Na setkání se opravdu těšíme. Obě. Ví, že se na mě může kdykoli spolehnout a pomalu začínám věřit, že to platí i naopak. Když ale čtu ty nesmyslně ukřivděné, nenávistné řádky, tak prostě nechápu, jak jsem toho věčně nasupeného spratka mohla tehdy přežít!" uzavírá Kristýna svůj mail. Nabízíme vám úryvky z deníčku její dcery.

Z Terezčina deníčku

3. května 2003: Omezování, nakazování, zakazování, šikanování bez konce! Matka všechno doprovází komandováním: Udělej tohle! Udělej tamto! Tohle nesmíš! Do toho občas přihodí životní moudro (Počkej, až budeš mít svoje děti, oni ti to vrátí!), chytrou radu ohledně oblíkání (Opravdu musíš mít kanady k letním šatům?), mezilidských (Ten tvůj kamarád, myje se vůbec někdy?) nebo rodinných vztahů (Panebože, ty snad nemůžeš být moje dítě!).

29. května 2003: Zpruzenost matky narůstá do extrémních výšin. Kdo to odnese? Ten, kdo podle zákona padajícího exkrementu stojí nejblíž pod ní. Já!!!

30. května 2003: Řekla mi, že když se nebudu učit, budu jednou Janě (to je naše třídní šprtka) dělat sekretářku! Kráva!

31. května 2003: Strašně jsme se porafaly. No tak budu mít čtyřku ze zeměpisu, bóže! Koho zajímá zeměpis! Mě teda ne. Ale ta kráva hrozí, že jestli fakt tu čtyřku přinesu, nebudu dostávat kapesný. To mám asi chcípnout hlady, nebo co?! Nikdy, nikdy, nikdy nebudu na svý děti tak hnusná!

Čtěte také: To je hustý, ty aliene! aneb Puberťácky snadno a rychle 

1. června 2003: Myslí to vážně. Musim se ze z toho pos*anýho zemáku nechat ještě vyzkoušet :(

6. června 2003: Dneska vylítla nahá z koupelny. Promenuje se po bytě jak na nudistický pláži. Fuj, jestli mám mít někdy tak strašný prsa, tak radši nebudu mít nikdy děti! A to si klidně nosí minisukni a tílko nad pupík. A maluje si pusu. Mohla by šlapat ulici, tam by zapadla.

7. června: Dneska jsem musela vyžehlit všechno prádlo. I po tátovi. Už to prostě nevydržim. Nejsem votrok! V srpnu mi bude osmnáct a vypadnu z tohohle pitomýho domu! Už se nemůžu dočkat.

Minul srpen...

"... a Terezka byla pořád doma. V září, říjnu a listopadu také. Tak nějak se všechno srovnalo. Slečna dcera odmaturovala, vyrazila do světa jako au-pair a nakonec se rozhodla vystudovat v Londýně ekonomii. Dlouhé měsíce jsme se neviděly a asi to bylo přesně to potřeba. Odstup zmírnil nejhorší emoce. Když se začala starat o sebe sama, rychle dospěla. A najednou se domů vracela strašně ráda," říká Kristýna.

I když dnes mají s dcerou krásný vztah, deníček všechny ty dávné divoké emoce připomněl velmi živě. A jak maminka přiznává, do dob dceřiny bouřlivé minulosti by se vracela jen velmi nerada. "Že to s ní bylo v pubertě těžké, to jsem si pamatovala, ale síla její teenagerské negace mě zaskočila i po letech. Dokonce jsem byla rozhozená natolik, že jsem doteď nenašla odvahu se jí k přečtení deníčku přiznat. Možná bych ji zahanbila, ale vůbec se mi k tomu nechce vracet. Jsem upřímně ráda, že už mám období dospívání své dcery za sebou," uzavírá Kristýna.

Tak to prostě je: Pro malou holčičku je máma bohyně. Pro tu velkou - lidožravá příšera... Nebo snad máte jiné zkušenosti se svými dcerami? Napište nám je pod článkem.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

8 tipů kudy NE: Čím puberťák vytočí k nepříčetnosti?

Jak utáhnout dítě na vařené nudli: Ověřeno matkami!

Pohanka: Detox po flámu a pomoc při menstruaci

Skrytý poklad naproti Národnímu divadlu. Interiér Akademie věd je impozantní | Video: TV Architect

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

reklama
reklama
reklama