reklama

Jazykolamy: Rubl, dolar, libra - zkuste vyslovit!

Samo o sobě je každé z těchto slov úplně v pohodě, ale zkuste je říct plynule několikrát za sebou. Nám v redakci se to nepovedlo nikomu - prostě nevyslovitelné! A takových povedených jazykolamů je daleko víc. Můžete si s nimi zpestřit sobotní odpoledne a vyzkoušet jazykovou mrštnost svou i dětí.

Foto: Isifa/Thinkstock

Samo o sobě je každé z těchto slov úplně v pohodě, ale zkuste je říct plynule několikrát za sebou. Nám v redakci se to nepovedlo nikomu - prostě nevyslovitelné!

A takových povedených jazykolamů je daleko víc. Můžete si s nimi zpestřit sobotní odpoledne a vyzkoušet jazykovou mrštnost svou i dětí. Schválně, kdo vyhraje!

Nebude to pro vás ztracený čas. Tím, že se naučíte vyslovovat jazykolamy, získáte jistotu, která napomůže plynulejší a srozumitelnější výslovnosti. Podobná cvičení dělají například moderátoři, učitelé, či televizní hlasatelé (jazykolam o lordu Rolfovi vznikl na základě skutečného oznámení, kdy se hlasatelka nedokázala přes slovní spojení v živém vysílání vůbec dostat), ale mohou se hodit i politikům, právníkům, manažerům a vůbec všem, kdo mají v popisu práce komunikovat s lidmi. A děti navíc dobře pobaví.

Některé z nich jsou zaměřené na obtížněji vyslovitelné skupiny hlásek, jiné zase trénují paměť a správný rytmus výslovnosti. Jazykolamy mohou poskytnout příjemnou kratochvíli, ale také mnohé naučit. Aby však měly efekt, začněte si je říkat nejdříve pomalu a teprve postupně zrychlujte. Uvidíte, že popáté to už půjde daleko lépe!

Na retné souhlásky B a P

 • Měla babka v kapse vrabce, vrabec babce v kapse píp. Zmáčkla babka vrabce v kapse, vrabec babce v kapse chcíp.
 • Od poklopu ku poklopu Kyklop kouli koulí.
 • Pan kaplan plakal v kapli, v kapli klaply dveře.

Na sykavky

Za lesem je zámek na něm zlatá báň.
V zámku zlatovláska, hlídá ji zlá saň.
Honza draka zabil, princeznu si vzal,
a tak se stal z Honzy v zlatém zámku král.

Na R, Ř a L

 • Rubl, dolar, libra
 • Odneste ten revolver do laboratoře.
 • Letěl jelen jetelem? Jelen jetelem letěl.
 • Vytři ty tři trychtýře.
 • Hlavní roli lorda Rolfa hrál Vladimír Leraus.
 • Kmotře Petře, nepřepepřete mi toho vepře. Jestliže mi, kmotře Petře, toho vepře přepepříte, tak si toho přepepřeného vepře, kmotře Petře, taky sníte.
 • Byl jeden Řek a ten mi řek, abych mu řek, kolik je v Řecku řeckých řek. A já mu řek, že nejsem Řek, abych mu řek, kolik je v Řecku řeckých řek.

Na správnou otevřenost dvouhlásky ou

Kolouch, kohout s mouchou mnohou
s hloupou chloubou kopou nohou.
Plovou dlouhou strouhou ouzkou,
chroupou oukrop s pouhou houskou.

Na rytmus a paměť

 • Poslali mě naši k vašim, aby přišli vaši k našim, když nepůjdou vaši k našim, tak nepůjdou naši k vašim.
 • Vyskočil vyskočil, Vyskočilku přeskočil, Vyskočilka vyskočila, přeskočila Vyskočila.
 • Žili byli tři Japonci: Jaxi, Jaxidraxi, Jaxidraxidraxonson. Žily byli tři Japonky: Cipi, Cipilipi, Cipilipiliponpon. Jaxi vzal si Cipi, Jaxidraxi vzal si Cipilipi, Jaxidraxidraxonson vzal si Cipilipiliponpon.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Kameňáky o dětech: Drsné, neseriózní, ale vtipné!

Magický Karlův most drží pohromadě syrečky!

Čeho budeme litovat před smrtí?

--------------------------------------------------------------------------------

Pomůže vám logopedie v k lepší výslovnosti?

Kontra: Neumíme sdílet veřejný prostor. Řidiči často netuší, jak nebezpečná je to hra | Video: Michael Rozsypal, Daniela Drtinová

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

reklama
reklama
reklama