reklama

Jaký by měl být ideální rodič? Zeptali jsme se dětí

Jak si představujete ideální rodiče? Zeptali jsme se vás.

Foto: ISIFA/Thinkstock

Jaký by měl být ideální rodič? Když jsme se zeptali na Facebooku a ve svém okolí, řada z vás nám odpověděla, že by ani takového nechtěla, přesto zazněla jistá "přání", jak by se ke svým dětem měli chovat, aby byl vztah ještě lepší.

Pokud se na podobnou otázku zeptáte ve školce, většinou odpoví, že by rádi, aby maminka uměla létat a táta měl podobné super schopnosti jako jejich oblíbený hrdina z televize. Jak své ideální rodiče vidí středoškoláci a plnoletí?

Nemít tajnosti

Dost často se setkáme se situací, že rodiče před námi nechtějí o mnoha věcech mluvit. Myslí si, že na některé informace a názory nejsme dostatečně staří, nebo dokonce vyspělí. Chyba. Děti dokážou natolik vnímat a chápat, až budete překvapení.

"Nelíbí se mi, že ve chvíli, kdy rodiče potřebují probrat něco "důležitého", odvelí mě do pokoje se slovy, že jde o věc, kterou bych nepochopil. Asi by se divili, kolikrát jejich rozhovory zaslechnu a myslím si, že bych je dokázal vyřešit lépe, než nakonec udělají oni." (Tomáš, 17)

"Máma si myslí, že netuším, jak moc se s tátou hádají a převážně kvůli tomu, jak mě vychovávat. Bohužel si nevšimli, že na to vlastně ve finále nemají vůbec čas. Až se jednou naštvu, tak jim to řeknu, ale zatím nemám odvahu." (Aneta, 14)

Přestaňte lhát

Jak lehko se říká "nepravda" dětem, až by se jednomu chtělo brečet. Nejspíš si myslí, že nás tím chtějí ochránit, ale když se něco dozvíme náhodou od ostatních příbuzných nebo zaslechneme večer před spaním, je vážně hodně nepříjemné, pokud druhý den tvrdí něco jiného. Radši říct pravdu, i když je to těžké, než lhát do očí vlastnímu dítěti.

Doporučujeme: Co nesmí rodiče nikdy dělat před dětmi?

"Dodnes nemůžu promluvit s mámou, která mi několik let tajila, že je vážně nemocná. Stejně jsem se o tom dozvěděla, když mi volali z nemocnice, protože musela být hospitalizovaná. Tvrdila mi, že mě tím nechtěla obtěžovat, když mám svoji rodinu." (Denisa, 37)

"Jsi adoptovaný. Věta, kterou mi měli říct rodiče, ale já jsem se o tom dozvěděl bohužel od své babičky, která uznala, že bych takovou důležitou informaci měl vědět. Chápu, že nevědí, jak něco podobného oznámit, ale já bych osobně byl rád, kdyby mi tohle řekli už ve škole. V mém věku se s tím už docela hodně špatně srovnává." (Kuba, 26)

"Naši mi půl roku lhali o dovolené. Slibovali, že vyrazíme k moři. Už tenkrát dobře věděli, že nic takového nebude, protože nemáme dost peněz. Měli mi o tom říct, pochopil bych je, protože mi k Vánocům koupili tablet. Ale oznámit posledního června, že jedu na prázdniny jen k babičce, to bylo hnusný." (Mirek, 13)

Odměřovat stejným dílem

Tvrdí rodiče, že vás vychovávali stejně? Omyl, většinou se opravdu nedá být spravedlivý ke všem dětem. Pokud nejsou svědky konfliktu, tresty by padat neměly, protože budou vždy subjektivní.

"Dodnes si pamatuji, jak naši nadržovali bratrovi, protože byl mladší. Vůbec mi nevěřili, když jsem jim tvrdil, že mě první praštil on. Úplně je slyším. Jak by mohl, vždyť je malej." (Lukáš, 31)

"I když jsem mladší, vdala jsem se a sestra stále žije s rodiči. Když jsme někde u příbuzných, neustále ji vychvalují, jak upekla tamto, udělala tohle a další. O mně nikdy nepadlo ani slovo." (Zdena, 27)

"Je pravda, že peníze umí rozeštvat rodinu. Rodiče se rozhodli přepsat majetek na nás a rozdat úspory. Jsme tři děti. Nejvíc dostal jejich nejmladší syn, protože to prý má v životě těžké. Já se sestrou jsme se vdaly, finanční pomoc by se hodila, ale téměř jsme utřely nos. Buď neměli rozdávat nic, nebo vše stejným dílem." (Renata, 49)

Víc lásky a emocí

Myslíte, že svým dětem dáváte hodně lásky, raději přidejte, protože podle odpovědí se vaši potomci cítí ochuzení o emoce.

"Jako dítě jsem nenáviděl, když mě máma před školou pusinkovala. Ale dnes bych za to dal nevím co. Už od osmé třídy jsem byl tak nějak samorost. Doma jsem neslyšel žádnou pochvalu, i když jsem byl hodně úspěšný. Získal jsem magisterský titul, skvělou práci, napsal knížku. Prostě toho bylo hodně. Dodnes mi nikdo z nich neřekl, že by na mě byl pyšný." (Max, 33)

Náš tip: 6 zásadních rozdílů mezi norskou a českou výchovou

"Už dávno mám svoji rodinu, ale pořád mě štve, že ze strany rodičů nejsou žádné emoce nebo láska. Nepřijdou na návštěvu, i když bydlí blízko, a místo aby mi zavolali, že jim chybím, raději máma napíše SMSku, že vyndala hodně masa, sami to nesnědí, ať s manželem dorazíme." (Ivana, 31)

"Rodiče jsou na mě hrozně tvrdí. Neustále mi opakují, jak jsem neschopný, nic nedokážu a podobně. Přitom si myslím, že jsem toho na svůj věk zvládl opravdu hodně." (Honza, 17)

Uvolněte se

Kdo z nás by nechtěl být rodičem, který je "cool"? Kšiltovka a moderní slova vám nepomohou. Musíte se více uvolnit.

"Já bych hrozně ráda uvítala, kdyby rodiče nebyli tak konzervativní. Dost věcí by se tím vyřešilo." (Nikola, 39)

"Chtěl bych, aby se více zajímali o věci kolem. Rád jim ukážu, jak se pracuje s tabletem nebo jinými věcmi. Myslím, že je dobře se vzdělávat i v pokročilejším věku." (David, 42)

Být nesmrtelní

Říká se, že není nic horšího, než vidět umírat své vlastní dítě. Jedna vaše odpověď nás ale utvrdila v tom, že i rodiče by se měli dožívat vysokého věku, i když je to věc, kterou nikdo z nás nezmění. Ale možná by někdy stačilo vážit si více vlastního života, pečovat o sebe, občas se zastavit a odpočinout si. Třeba se nám podaří zůstat s našimi dětmi co nejdéle.

"Nechtěla bych mít ideální rodiče. Mrzí mě, že mi táta umřel, když mi bylo 19. Hrozně bych si přála, aby tu se mnou mohl být a vidět, co všechno jsem dokázala já i moje rodina." (Lenka, 50)

Jak si představujete ideálního rodiče? Napište nám v diskuzi pod článkem.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Děsivá reinkarnace: Mámo, tys mě nechala umřít

Jíte zkažené jídlo? Na době spotřeby nezáleží

Fronéma o polyamory: Mám vztah s dvěma muži a ženou

Lockdown je jediná šance. To, k čemu směřujeme, je smutné a tragické, říká Levínský | Video: Martin Veselovský
reklama
reklama
reklama