reklama

Jaké sporty jsou vhodné pro obézní děti?

Shodit nabraná kila bývá těžké. Jak si s nimi poradit prozradí fyzioterapeutka.

Foto: Isifa/Thinkstock

Malé děti neposedí, objevují svět, skáčou, lezou a běhají. Pohyb je přirozenou součástí jejich života. Čím jsou však starší, tím více pohybu ubývá.

S nástupem do školy jim potom začnou dlouhé hodiny nuceného sezení, zpestřené pouhými dvěma hodinami tělocviku týdně. A odpoledne mnohdy stráví u televize nebo počítače. To vše spolu s nevyváženou stravou může vést k nadváze či dokonce obezitě.

Doporučujeme: Na jaký sport má dítě talent?

Kila navíc se snadno naberou, shodit je však bývá těžké. Jak si s nimi poradit prozradí fyzioterapeutka Martina Karasová z odborného centra zdravého životního stylu Rekondice.

Hlavně se hýbat!

První volbou při léčbě dětské obezity je pravidelný pohyb. Ten představuje základní podmínku snížení hmotnosti. Tělesné cvičení by mělo být všestranné, aby byly zatěžovány všechny svalové skupiny. Důležité je, aby dítě společně s rodiči zařadilo do svého denního režimu některé druhy aerobního cvičení, které posiluje činnost srdce a je nejúčinnější pro spalování tuků.

"Zatížení vytrvalostního charakteru by mělo být nejprve mírné. Na intenzivnější pohyb lze přecházet později, když už si tělo trochu zvykne a dítě získá při pohybu větší obratnost. Obézní děti někdy potřebují k  nabytí určitých pohybových dovedností více času a opakování, ale při správném vedení jsou schopné se svým tělem pracovat," radí fyzioterapeutka Martina Karasová.

Čtěte také: Proč holčičky nenávidí tělocvik?

Zpočátku by dítě mělo cvičit nejméně 30 minut denně při srdeční frekvenci do 140 tepů za minutu. Postupně by si mělo dobu cvičení prodlužovat. "Pro obézní dítě či dítě s nadváhou je ideální 1 - 1,5 hodiny intenzívní svalové činnosti denně," upřesňuje.

Jaké cvičení je vhodné?

"Základní formou cvičení je chůze, ideálně v měkkém terénu. Důležité je také minimalizovat používání dopravních prostředků a výtahů. Vhodné jsou i různé druhy tance, bojová umění, jóga, atletika, plavání a hry a cvičení ve vodě," vyjmenovává fyzioterapeutka. Mezi doporučené sporty podle ní patří:

  • míčové hry
  • jízda na kole
  • jízda na kolečkových bruslích
  • běžecké lyžování
  • bruslení

Jenom pohyb ale nestačí

Cílem při vedení obézního dítěte k pohybové aktivitě není jen zhubnutí! Dítě díky cvičení získá sílu, vytrvalost a kondici. Stejně důležité však je naučit ho radosti z pohybu. Cvičení by se pro něj mělo stát každodenní zábavnou a vyhledávanou součástí života.
Mějte však na paměti, že samotný pohyb k trvalému zhubnutí nestačí. "Je třeba také úprava jídelních zvyklostí," dodává pro úplnost Martina Karasová.

Jak jste na tom vy, naši čtenáři? Řídíte se podobnými zásadami? Sportujete se svými dětmi? Vyznáváte zdravý životní styl? O tom můžete diskutovat pod článkem a hlasovat v anketě.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Hygiena ve školách? Bez toaleťáku, bez soukromí...

Studentům se stýská po socialismu, i když ho nepoznali

10 nejlepších a dojemných knih, u kterých si pobrečíte

reklama
reklama
reklama
reklama
reklama