reklama

Jak vybrat aktovku, aby školákovi neničila páteř

Co budou školáci potřebovat? Pastelky, vodovky, tužky, plnicí pero, gumu, penál, obaly na sešity, kružítko, bačkory... A spoustu dalších věcí. Bez čeho se ale určitě neobejdou, je kvalitní školní aktovka. Jak ji vybrat, aby vydržela víc než rok a aby dítěti neničila páteř?

Foto: Isifa/Thinkstock

Co budou vaše děti ve škole potřebovat? Barevné pastelky, vodovky, voskovky, tužky, plnicí pero, gumu, penál, obaly na sešity, kružítko, bačkory... A kdovíco ještě.

Pokaždé v září, když zahájí školní rok, to vše sháníte znovu. Hypermarkety a papírnictví se překonávají v nabídce, slevové portály mají žně: letos dokonce nabízejí školní batohy už předem naplněné kompletními soupravami školních potřeb, a to od 300 korun. No nekupte to!

Víte, kolik stojí dítě? Milion a půl! Více se dozvíte ZDE>>

Co ale budete opravdu potřebovat, je kvalitní školní aktovka. Poradíme vám, jak ji vybrat, aby vydržela víc než jeden rok a aby dítěti neničila páteř.

Jak vybírat?

  • Školní batoh vybírejte podle věku a velikosti dítěte. Vždy ale sáhněte po těch opravdu "speciálních školních". Tyto batohy totiž mají nejpřísnější kritéria. Během zpracování se dohlíží na anatomické tvarování zádového systému s polstrovanými, nastavitelnými popruhy, širokými alespoň 4 cm. Ověřte si, zda má batoh atesty zaručující nezávadnost. Tržnici se při výběru aktovky pro školáka raději vyhněte.
  • Školní batoh by měl být co možná nejlehčí. Pro děti na prvním stupni by neměla hmotnost aktovky na záda přesáhnout 10 % jejich tělesné váhy. To si hlídejte hlavně až bude paní učitelka trvat na tom, co vše musí dítě do školy nosit... „Když jsme loni zvážili aktovku syna s učebnicemi do čtvrté třídy, měla skoro 8 kilo. Už to bylo neúnosné, museli jsme na třídní schůzce s paní učitelkou řešit, co by si děti mohly nechávat ve škole," varuje pražská maminka Jolana. Počítejte s tím a dejte přednost aktovce opravdu lehké. Dbejte na to, aby dítě těžší předměty mělo vždy v kapse co nejblíže u zad a aby nosilo tašku na obou ramenou.
  • Školní batoh by měl mít výrazné bezpečnostní prvky - jasnou barvu, reflexní elementy, odrazky - aby byl školák vidět i za zhoršených světelných podmínek. Myslet byste měli i na snadno uzavíratelné a otevíratelné zámky, letošní novinkou je například spolehlivé patentové magnetické zapínání.
  • Školní batoh by měl mít vyztužené dno a přehledné uspořádání vnitřních kapes. Těch by mělo být dost i na láhev s pitím a svačinu. Chybět by nemělo ani dostatečně pevné a široké držátko na pohodlné přenášení batohu v ruce, prostor pro jmenovku či rozvrh.
  • Školní batoh byste sice měli vybrat především podle výše zmíněných kvalitativních kritérií, ale design nesmíte podcenit. Vezměte proto s sebou důležitého nákupního poradce - školáka, pro kterého je určen. On ho bude každodenně nosit na zádech, on by měl mít poslední slovo. A pokud možno u něj lobujte za nadčasový design, protože postavička z oblíbeného filmu se za rok okouká a batoh pak už bude "starý".

Máte doma čerstvého školáka? Co budete potřebovat:

A co do aktovky?

Nabízíme několik tipů na nejdůležitější předměty, které by neměly na předškolním nákupním seznamu chybět.

Psací a kreslicí potřeby: Ideální je koupit přehledný penál a vybavit ho individuálně. Psací pero by mělo mít ergonomický úchop, tedy 3 hrany. Dětem se totiž lépe drží a získávají správný úchop při psaní. Prvňáčci by pak měli mít trojhranné i obyčejné tužky. Seznamy vybavení jednotlivých základních škol se liší, na všech však najdete pastelky minimálně v 6 základních barvách, gumu a pravítko, vodovky a tempery, plastelínu, podložku, lepidlo. Existují i speciální cenově zvýhodněné balíčky všech základních potřeb například pro psaní nebo výtvarnou výchovu. Jejich cena se pohybuje od 200 Kč.

Doporučujeme: Co potřebuje prvnáček do školy? Udělejte si seznam!

Desky, tabulky, sešity: S nákupem počkejte na seznam ze školy, každá má své vlastní požadavky. Praktickým doplňkem prvňáčkovské výbavy jsou desky na abecedu a číslice.

Výbava na přestávky: svačinový box a láhev na pití. Aktuálním trendem jsou „zdravé lahve" bez obsahu ftalátů nebo změkčovadel, a také bez tradičního plastového zápachu.

Peněženka: sice v ní váš školák nebude nejspíš nosit velké obnosy, ale určitě je to lepší, než kdyby měl mince zakutálené po kapsách.

zdroj: topgal.cz, modnidoplnky.cz, activacek.cz

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Učit anglicky malé děti? Často vyhozené peníze!

Reinkarnace: Cameron, chlapec, který žil už "předtím"

Test: Vaše zdraví - víte, čemu věřit a co je nesmysl?

"Jsem rád, že se toho Iveta nedožila." Seriál o Bartošové to od blízkých schytal | Video: Michaela Lišková
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama