reklama

4 tipy jak ušetřit peníze: Neutrácejte za zbytečnosti a zadejte si trvalý příkaz

Samozřejmě víte, že je dobré část svého příjmu odložit stranou, ale na konci každého měsíce váš účet zeje prázdnotou. Přitom občas stačí jen odolat některým lákadlům. Tipy, jak snadno peníze odkládat a kudy v domácnosti nejvíc unikají, prozradí David Kučera, finanční poradce Partners.

Foto: iStock

Hypotéka, pojištění bytu, povinné ručení, životní pojistka, penzijní spoření atd. Jste si jistí, že vaše finanční portfolio odpovídá aktuálním potřebám?

Produkty se neustále vyvíjejí a pouhá změna parametrů může vydělat spoustu peněz.

Kam zbytečně mizí peníze

Platíte v dnešní době za běžný účet? A proč, když lze jednoduchou změnou ušetřit stokoruny.

Máte několik úvěrů? Dnešní banky se o klienty perou! Tak si řekněte o konsolidaci a peníze navíc použijte na tvorbu rezervy.

Určitě to znáte. Blíží se narozeniny nebo Vánoce, to je čas nakupování. A také zamyšlení. Co jste dětem pořídili minulý rok? Nemají už hraček přespříliš? Samozřejmě sváteční dny o upřímném zájmu a radosti. Nestačí však dětem koupit levnější dárek a část peněz odložit například na školné?

Inspirujte se zlatým pravidlem finanční inteligence: 10-20-30-40

  • Přibližně 10 % z příjmu půjde do krátkodobé rezervy na spořicí účet.
  • Dalších 20 % investujte do dlouhodobé rezervy, třeba do fondů.
  • Okolo 30 % zaplatíte za účty na bydlení včetně hypotéky.
  • Maximálně 40 % by mělo padnout na spotřebu.

Začněte nejlépe hned

1)  Mějte věci pod kontrolou
Sestavte si finanční rozpočet. Opravdu to funguje! Dojít do cíle vám usnadní například chytré telefony a aplikace, které dokážou zaznamenávat každý váš výdaj - od kávy až po letenky. A pak se jen zbavte zbytečných položek.

2) Vybudujte si návyk
Začněte třeba s malými vklady, klidně od pár stovek měsíčně. Vytvořte si návyk a v čase postupně přidávejte. Využijte trpělivost, pravidelnost a dlouhodobost ve svůj prospěch. Nic lepšího ještě vymyšleno nebylo.

3) Použijte efekt trvalého příkazu a prasátka
Trvalý příkaz je pro tvorbu rezerv ideální. Z vašeho účtu peníze odcházejí pravidelně a po 3 měsících ani nevíte, že nějaký příkaz máte. Jak využít prasátko? Každý den do něj vysypte všechny drobné a jednou za půl roku ho vyberte. Obsah pak umístěte na penzi, pro děti atd.

4) Pojmenujte odložené peníze
A co je nejdůležitější? Odložené prostředky jasně pojmenujte. Například: "500 korun na penzi, 1000 na splátku hypotéky apod."

Povinnost 1,5 metru pomůže cyklistům i řidičům, po nehodě už je pozdě, říká Kindl | Video: Martin Veselovský
reklama
reklama
reklama