reklama

Jak ušetřit na mateřské dovolené? A na co máte nárok

Máte malé dítě a opustil vás manžel? Jste bezradná, ale musíte se postarat o sebe a o dítě? Nabízíme praktické rady, jak si pomoci z nejhorší nouze.

Foto: Isifa/Thinkstock

Máte malé dítě a opustil vás manžel? Jste bezradná, ale musíte se postarat o sebe a o dítě? Nabízíme praktické rady, jak si pomoci z nejhorší nouze.

Rozvedená? To je špatná matka - a může si za to sama! Ať si to přiznáte, nebo ne, takový je pohled současné české společnosti, která stále ještě tlačí rodiče do modelu tradiční rodiny jako jediné žádoucí sociální normy.

Má tento problém nějaké řešení? To se dozvíte ZDE>>

Je to paradoxní - zatímco ten rodič, který se na péči o společné dítě po rozvodu podílí menším dílem, žije pohodlný single život víceméně bez omezení, rodič, jemuž je dítě svěřeno do péče, je za tuto situaci státem, ale i názory okolí de facto perzekvován. Přitom každé čtvrté dítě v ČR vyrůstá jen s jedním rodičem, obvykle s matkou. A skoro polovina žen s dětmi se po rozvodu ocitá na hranici chudoby.

Na jaké dávky máte nárok?

"Jedná se o dávky státní sociální podpory, jako jsou rodičovský příspěvek, přídavek na dítě, příspěvek na bydlení, případně dávky pěstounské péče. Základní orientaci v nich vám poskytne Úřad práce v místě trvalého bydliště, Odbor sociálně právní ochrany dětí nebo sociální pracovník azylového domu," radí Pavla Vopeláková, tajemnice Národního velitele Armády spásy.

Dále můžete mít nárok na:

  • Dávky hmotné nouze (příspěvek na živobytí, doplatek na bydlení, mimořádná okamžitá pomoc)
  • Důchodové dávky (sirotčí, vdovský, invalidní důchod)
  • Výživné na děti
  • Nemocenské a ošetřovné
  • Peněžitou pomoc v mateřství
  • Vyrovnávací příspěvek v těhotenství a mateřství¨
  • Dávky pro osoby zdravotně postižené
  • Příspěvek na péči
  • Podporu v nezaměstnanosti

Jak ušetřit v domácnosti?

Co vše dělat a jak ušetřit? Pavla Vopeláková nabízí rady vyzkoušené v praxi: Snažte se efektivně hospodařit. Sepište své příjmy a zásadní výdaje: nájem, platby za energie, školku. Rozdíl příjmů a výdajů zkuste rozdělit na další nezbytné nákupy: léky, hygiena, poplatky za mobil.

Doporučujeme: Na mateřské dovolené můžete slušně vydělat: Jak na to?

Nákupy potravin, oblečení a věcí do domácnosti pořizujte ve slevových akcích, sportovní vybavení a oblečení v second handu. Při nákupech potravin sledujte trvanlivost. Nakupujte jen to, co skutečně potřebujete, abyste jídlo nemuseli vyhazovat po době spotřeby. Nekupujte balenou vodu, pijte vodu z kohoutku a vařte čaje. Svačiny pro děti chystejte doma, nenakupujte je cestou do školy. Dopředu naplánujte vhodný jídelníček tak, aby peníze na stravu vyšly do dalšího příjmu financí.

Šetřete energií: Nepřetápějte místnosti. Nesviťte zbytečně, perte a žehlete v době, kdy je proud levnější. Vařte úsporně, pokud možno na plynu - elektrické vařiče dlouho hřejí. Všechny spotřebiče vypínejte po ukončení činnosti z elektřiny. Ve varné konvici nevařte větší množství vody najednou, než je potřeba - zbytečně byste prodlužovali dobu vaření. Neplýtvejte ani vodou: sprchujte se místo koupání, nepouštějte silný proud vody, při čištění zubů vodu zastavte.

Snažte se zacházet šetrně s vybavením domácnosti. Ušetřit můžete i na bezplatných volnočasových aktivitách pro děti, případně využívat bezplatný přístup k internetu v knihovnách.

Žijte z toho, na co si vyděláte. Nepůjčujte si peníze u nebankovních institucí a nezadlužujte se! A hlavně vy sami nepůjčujte peníze jiným lidem.

zdroj: Armáda spásy, Aperio

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Jak odnaučit děti sprosťačit? Pepřem a feferonkou!

Češi jsou národ podvodníků, ne vysokoškoláků

Táňa Vilhelmová: Princezna, která si užívá své kluky


"Ti lidé nechápou, o co jde." Filozof Kroupa varuje před ukrajinskou kapitulací | Video: Tým Spotlight
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama