reklama
 

Jak správně otužovat děti: Teď je ta pravá chvíle!

Děti, které se správně otužují, jsou třikrát méně nemocné, než ty, které tak nečiní. Jak na to poradí Štěpánka Štrougalová, odbornice na plavání.

Foto: Isifa, Thinkstock

V současném studenějším a sychravém počasí už občas vidíte miminka v kočárku zabalená v teplém, chlupatém zimním fusaku, přes čepici přetaženou kapuci a ruce jsou v rukavičkách. Maminka má přitom na sobě jen lehounký svetřík a kalhoty ke kotníkům...

Něco je určitě špatně! Co bude s miminkem dělat, až klesnou teploty pod bod mrazu? Jenže jak poznat, jak dítě správně a dostatečně obléct?

Čtěte také: Hurá do bazénu: Jak odnaučit dítě panikařit ve vodě?

Platí pravidlo, že méně je více - ale zároveň je nezbytné dítě otužovat postupně, aby bylo k chladu odolnější. Vyplatí se to: Děti, které se správně otužují, jsou třikrát méně nemocné, než ty, které tak nečiní. Jak tedy na to? Poradí Štěpánka Štrougalová, odbornice na plavání s dětmi z Baby Clubu Juklík.

Hlavně teplo od nohou

V průběhu dne je ideální udržet v místnosti teplotu 20 - 22 st. C. "Záleží ovšem na tom, jak je domácnost vytápěna. Rodiny s malými dětmi by určitě ocenily podlahové vytápění. Je to zvláštní, ale s teplou podlahou je i při devatenácti stupních tepleji než s pětadvaceti bez ní. Hlavně to pocítí malé děti, které se většinu času pohybují na zemi, kde je jejich svět plný her," říká radí Štěpánka Štrougalová, sama čtyřnásobná maminka.

Pokud nemáte podlahové vytápění, jsou pro malé děti příjemnější pokojíčky s kobercem - na tom se jim hraje lépe a nestudí.

Chladnější noc a teplá rána

Nemusíte kvůli otužování nechat svého drobečka spát v zimě s otevřeným oknem. Klidně mu dopřejte usínání v teplých peřinkách a až po usnutí kombinujte vypnutí topení a otevřené okno. Ideální teplota na spaní je kolem 18 st. C.

"Pokud jste v hlučné ulici, naučte se otvírat okno ve vedlejší místnosti a nechat otevřené dveře. V dětském pokojíčku nebude přímý hluk, ale chladný vzduch se do něj dostane. Pokud můžete načasovat spínače na topení, určitě využíváte spuštění topení v časných ranních hodinách, aby se dítě probouzelo do teplejší místnosti. Dá se to také vyřešit tím, že dítě rychle přeběhne do jiné místnosti, kde už je teplo a útulno," doporučuje Štěpánka Štrougalová.

Doporučujeme: Děti z lesních školek žijí spokojeně v závějích

Zdá se vám, že je ve školce přetopeno? Možná to ani nemůžete ovlivnit. Neztrácejte síly zbytečnými dohady, zařiďte se podle svého: Prostě přizpůsobte oblečení. Proč by dítě i v zimních měsících nemohlo mít na pobyt ve školce delší kraťasy?

Praktické desatero pro otužování

  • Otužujte děti pravidelně, a to už od malého miminka.
  • Oblékejte děti přiměřeně, tedy ne více než je nutno.
  • Otužujte děti vzduchem: miminka nechte při přebalování cca 5 minut nahé v pokojové teplotě.
  • Otužujte vodou: při koupání postupně snižujte teplotu.
  • Dětem starších 2 měsíců po týdnu o půl stupně až na 34 st. C.
  • Starší děti (2-3 roky) na konci koupání sprchujte chladnější vodou.
  • Pořádně větrejte a nepřetápějte v místnosti.
  • Kdykoliv můžete, běžte na čerstvý vzduch.
  • Zda je dítěti teplo nebo zima zjistíte sáhnutím na předloktí, pod tričko nebo za krk.
  • A nezapomeňte: Příklad vlastní a celé rodiny je pro dítě rozhodující.

Nebojte se bláznivých nápadů

Jste na chalupě u babičky a užíváte si posledních teplých dnů? Zkuste se ráno procházet bosky ranní rosou. Sedíte večer u ohýnku? Zkuste to samé ve večerní rose a pak si nožky můžete zahřívat u krásně svítícího ohně nebo mamince v dece na klíně.

Dopřejte svým dětem nahaté chvilky. Domluvte si rituál: Před večerním koupáním je nechejte, ať se svléknou donaha. Uklízet hraček už mohou hambaté. I toto je nenásilná forma otužování.

Prší, ale blesky a hromy v nedohlednu? Na jaře a v létě dovolte dětem běhat nahé po zahradě s deštníkem. A klidně je nechejte skákat na trampolíně. Uvidíte, jaký to pro ně bude zážitek. Voda padá z nebe a po doskoku stříká i z trampolíny. Udělaly se obrovské louže na louce? Nechte je do louží skákat a stříkat na sebe vodu.

Napadla hromada krásného čerstvého sněhu? Vaše dítě utrousí myšlenku, jaké by to asi bylo válet se v prašanu jen tak ve spodním prádle? Dovolte mu to. Stejně to zabere pouhé dvě minutky, ale budou intenzivně prožité!

Přijdou vám tyto nápady bláznivé? Nebojte! "Za těch pár minut dítě rozhodně neonemocní a má zážitek na celý život. Jen je pak musíte rychle zachumlat do teplé deky, udělat jim teplý čaj nebo kakao a pořádně si o tom všem, co jste zažili, popovídat," uzavírá Štěpánka Štrougalová.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Chodí do školky a je pořád nemocný? Poradíme, co s tím!

5 nejtemnějších tajemství, jež mají ženy před manžely

9 důvodů, proč přestat pít kolové nápoje

Náprsenka dokonale kopírující každou křivku. Zendaya ohromila na cenách kritiků | Video: Reuters
reklama
reklama
reklama