reklama

Jak snížit dětskou horečku bez léků

O horečce mluvíme v okamžiku, kdy má dítě teplotu vyšší než 37 ºC. U kojenců to ještě nemusí znamenat vážnou nemoc, teplota jim rychle stoupá i klesá. Vždy je však potřeba jednat, protože při nich mohou dětem hrozit nepříjemné křeče.

Foto: Isifa/Thinkstock

O horečce mluvíme v okamžiku, kdy má dítě teplotu vyšší než 37 ºC. U kojenců to ještě nemusí znamenat vážnou nemoc, teplota jim rychle stoupá i klesá.

"Vždy je však potřeba jednat, protože při nich dětem hrozí nepříjemné febrilní křeče. Za nebezpečnou považujeme teplotu nad 39 ºC," radí Bc. Helena Petržílková z katedry porodní asistence FZS Univerzity Pardubice. "Nejúčinnějším způsobem, jak horečku rychle snížit, je zábal. Pozor, nikdy ho však neaplikujte, když má dítě i při vysoké teplotě studené končetiny."

Co budete potřebovat?

  • látkovou osušku nebo tenký ručník
  • nepropustnou podložku
  • teploměr
  • větší kapesník nebo žínku

Čtěte také: Lékaři, kteří vidí umírat děti

Jak postupovat?

  1. krok: Zajistěte, aby teplota v místnosti nepřesáhla 20 ºC
  2. krok: Na postel rozložte nepropustnou podložku
  3. krok: Osušku namočte do vlažné vody o teplotě do 25 ºC a lehce vyždímejte. Nikdy nepoužívejte studenou vodu. Osušku složte do přiměřené velikosti a rozložte na podložku
  4. krok: Zabalte dítě tak, aby látka pokrývala tělíčko od podpaží ke kotníkům. Zábal ponechejte maximálně 10 minut. Dítě už ničím nepřikrývejte, aby teplo mohlo proudit ven z těla. Účinné je zároveň se zábalem přiložit na čelo vlažný obklad, ten odvede z těla až čtvrtinu tepla.
  5. krok: Dítě rozbalte, pokožku neotírejte. Převlékněte do lehkého pyžama a nechte odpočívat. Dbejte na dostatečný příjem tekutin.
  6. krok: Po chvíli znovu změřte teplotu. Pokud nedošlo ke snížení, můžete zábal opakovat, maximálně však třikrát během dvou hodin. Nezabere-li ani poté, vyhledejte pomoc lékaře.

Jak zábal aplikovat se podívejte zde:

zdroj: youtube.com

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Vážné varování: Nesahejte těhotným na břicho!

Neuvěřitelné schopnosti novorozenců po porodu!

18 nejzajímavějších kočičích plemen

Horečnaté febrilní křeče

Febrilní křeče (FK, convulsiones febriles) jsou příležitostné, věkově vázané poruchy vědomí nebo křeče vyskytující se obvykle v iniciální fázi infekčního onemocnění při horečce.

Melanie slaví 50 let. Tady jsou její největší maléry v úřadu první dámy USA | Video: Reuters, Associated Press
reklama
reklama
reklama