reklama

Jak poznáte, že vaše dítě kouří?

Máte doma puberťáka v nejhorších telecích letech? Začal náhle nečekaně ochotně venčit psa i v deset večer, ačkoli se tomu dřív urputně bránil? Má ve svém pokoji jako v morně, protože pořád větrá? Pak je na místě se hluboce zamyslet!

Foto: Thinkstock

Máte doma puberťáka v nejhorších telecích letech? Začal náhle nečekaně ochotně venčit psa i v deset večer, ačkoli se tomu dřív urputně bránil? Má ve svém pokoji jako v morně, protože pořád větrá?

Pak je na místě se hluboce zamyslet! Zejména, pokud vám poslední dobou připadá, že vaše vlastní cigarety ubývají v krabičce daleko rychleji než třeba před rokem! S největší pravděpodobností se totiž vydávají venčit psa spolu s vaším teenagerem...

Smutná zpráva je, že právě dětských a velmi mladých kuřáků přibývá. A stále častěji jsou mezi nimi dívky, jejichž organismu kouření škodí ještě větší měrou než chlapeckému. Jak zjistíte, že je vaše podezření bohužel pravdivé? A co dělat potom? Lze vůbec touze po cigaretě předejít?

Proč vůbec začínají?

Zatímco většina dnešních dospělých kuřáků začala s tímto zlozvykem koketovat přibližně v osmnácti letech, současné děti věkovou hranici posunují stále níž. Začínají však ze stejných důvodů, jako jejich rodiče a prarodiče: ze zvědavosti, z hloupé frajeřiny, pod vlivem svého velkého vzoru.

Nejčastěji za to může touha po experimentu a úspěchu v kolektivu. Také chuť zakázaného ovoce má svůj půvab. Pokud školákovi nabídne cigaretu spolužák, často neodmítne, aby "nevypadal jako malej a netrhal partu". Vliv mohou mít i rodiče - jestliže je táta "těžkej frajer", a to pro páťáka často bývá, chce se mu podobat. A když ne jemu, tak třeba úžasnému kovbojovi z reklamy na malborky.

Netrvá to dlouho, a z frajeřiny je závislost. "Jasně, že nebudu kouřit pořád! Přestanu, kdy se mi zachce!" O tom je přesvědčený úplně každý. Možná proto, že zpočátku cigareta nikomu nechutná. Ale potom si tak nějak zvykne... Líbí se mu, že ho ostatní berou jako staršího a předává zlozvyk dál. Nicméně doma - ani muk! Před ostatními dětmi může být za frajera, v koutku duše však tuší, že rodiče ho za kouření rozhodně nepochválí. A tak to před nimi tají.

Proč školáci kouří, když vědí, že jim jde o zdraví a život?

Jde to poznat?

Většina rodičů pevně věří, že vycítí i tu první a jedinou cigaretu. To se ale hodně pletou. Kouření je zlozvyk plíživý a změny v chování dětského kuřáka postupují velmi pomalu, takže si jich ani nemusíte všimnout. Pokud se z veselého, bezproblémového školáka stane depresivní, konfliktní puberťák, nejspíš to přičtete věku nebo genům po tchýni. Klidně se může stát, že průšvih zjistíte až v situaci, kdy váš patnáctiletý potomek vytáhne dvacku denně. Věcné signály jsou ale zcela jasné:

  • Kuřákův dech smrdí - ano, dokonce i dech malého kuřáka. Pokud má tu smůlu, že na vás zblízka promluví dřív jak 10 minut po típnutí cigarety, nelze nepoznat. Jenže na to si dá obvykle velký pozor.
  • Kuřákovi smrdí oblečení a vlasy. To už se maskuje hůř, a také to hned tak nevyvětrá. Obvyklá výmluva bývá: To kouřil někdo jiný, jen mi dýmem nasáklo oblečení! Je-li však oblečení nasáklé kouřem každý den při příchodu ze školy, máte opět důvod k přemýšlení.
  • Kuřák má žluté nehty. Dětské zuby vydrží docela dost a každý prcek dnes už ví, že existují bělicí zubní pasty nebo pudry. Nehty a kůže mezi ukazováčkem a prostředníkem, kde se drží cigareta, ale chytnou žluté zbarvení docela rychle a kartáček jim nepomůže.

Co s tím teď?

  • Nekřičte. Vyhněte se rozčilování, dlouhému kázání nebo dokonce pohlavkům. Na to všechno už je pozdě. Zejména pokud sami kouříte. To máte slušnou šanci, že vaše dítě hned tak neskončí. Většina statistik hovoří jasnou řečí: děti kuřáků mají sklony ke kouření větší než děti nekuřáků. A čím dřív se s kouřením začne, tím hůř se končí.
  • Navíc vám nastal problém výchovný: pijete víno, a kážete vodu. Rozpor mezi tím, co děláte a tím, co říkáte, váš potomek rozhodně nepřehlédne. Zachránit vás může jen upřímnost. Přiznejte, že vaše výkonnost kvůli kouření klesá. Že vás trápí ranní kašel a že články o rakovině plic čtete s velmi nepříjemnými pocity. Že byste rádi přestali, ale nedokážete to. Máte optimální šanci využít situaci: zkuste přestat kouřit spolu.
  • Jste nekuřáci? Bod pro vás, budete to mít o trochu snadnější. Začněte tím, že si v klidu sednete a zkusíte zjistit, proč vaše dítě kouří. Jinak je postup stejný jako u rodičů-kuřáků: shrňte fakta o kouření. Nikoli sáhodlouhou přenáškou, ale po kapkách. Pomoci vám mohou články o kouření a rakovině, také snímky kuřáckých plic, ty mívají docela výrazně odrazující efekt.
  • Fakta ale děti leckdy nepřijmou. Zkuste proto zdůraznit okamžité dopady kouření, které se projevují i na něm: zhoršená kondice, žluté prsty a nehty, zapáchající oblečení a dech (holky/kluci tě nebudou chtít líbat!)
  • Vymezte si teritorium a stanovte jasná pravidla: Doma se kouřit nebude! (Jste sami kuřáci, co trousí popel i v dětském pokoji? Nechápeme, proč jste vůbec dočetli až sem!)
  • Vyhněte se pokušení strhnout potomkovi kapesné! Je-li opravdu závislý, najde si cestu jinudy - a možná daleko horší. Raději ať se učí s penězi hospodařit.
  • Věnujte se dítěti více a lépe. Čím spokojenější a vyrovnanější bude, tím snáz cigaretě odolá.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Zabiják pitbull a malé dítě: Neuvěřitelné záběry!

Studentka si zahrávala s duchy - a pak hořce litovala...

10 knih, které vám změní život: Doporučují slavní

"Ti lidé nechápou, o co jde." Filozof Kroupa varuje před ukrajinskou kapitulací | Video: Tým Spotlight
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama