reklama

Jak počít dvojčata: Nabízíme spolehlivý návod!

U lidské populace je obvyklý porod jednoho dítěte. Vícečetné porody jsou však v posledních letech stále častější. Nejvíce se rodí dvojčat. Kdo má šanci, že mu domů přibudou hned dvě děti naráz?

Foto: IsifaIThinkstock

U lidské populace je obvyklý porod jednoho dítěte. Vícečetné porody jsou však v posledních letech stále častější. Nejvíce se rodí dvojčat. Kdo má šanci, že mu domů přibudou hned dvě děti naráz?

Dvojčata mohou být jednovaječná nebo dvojvaječná. V prvním případě je jedno vajíčko oplodněno jednou spermií. Později se ale rozdělí na dvě poloviny a z každé poloviny vznikne jedno dítě. Jednovaječná dvojčata mají shodnou genetickou výbavu, společnou placentu a jsou vždy stejného pohlaví.

Dvojvaječná dvojčata vzniknou tak, že jsou dvě naráz uvolněná vajíčka oplodněna dvěma spermiemi. Tato dvojčata pak mohou být různého pohlaví, každé má vlastní placentu a různou genetickou výbavu. Jsou si podobní jako běžní sourozenci.

Identická vícerčata se rodí velmi zřídka. Vznikají tak, že se oplodněné vajíčko rozdělí na dvě poloviny a jedno polovina se pak ještě znovu rozdělí (trojčata, pravděpodobnost 1:852, tedy 0,013 %), případně se oplodněné vajíčko rozdělí dvakrát (čtyřčata, pravděpodobnost 1:853, tedy 0,00016 %). Další víčetné porody už bývají dílem opravdu velké náhody a umělého oplodnění.

Dvojčata: dílo umělého oplodnění

Při přirozeném početí se jednovaječná dvojčata vyskytují ve 3-4 případech na 1 000 těhotenství. Pravděpodobnost, že se narodí je 1:85, tedy 1,18 %. Rostoucí úspěšnost umělého oplodnění však statistiky výrazně mění. Při početí prostřednictvím umělého oplodnění se totiž do těla ženy implantují zpravidla dvě a někdy i tři embrya, takže šance na vícečetné těhotenství roste.

Doporučujeme: Světový rekord - 10 dětí při jednom porodu!

U dvojčat převažují dvojice stejného pohlaví. Prokázat číselně vliv asistované reprodukce na vyšší počty narozených vícerčat není v ČR možné, neboť na hlášence o narozeném dítěti není údaj, zda bylo počato přirozenou cestou.

Kdo má častěji dvojčata?

  • Matky starší 45 let: Pravděpodobnost početí dvojčat s věkem roste; okolo 5 % matek nad 45 let porodí dvojčata. Je však nutno vzít v úvahu, že se zvyšujícím se věkem se snižují šance na početí.
  • Žena po léčbě poruch plodnosti: Existují odhady, že pravděpodobnost dvojčat po léčení poruch plodnosti dosahuje poměru až 1:38. Jiné odhady říkají, že užívání léku Clomid zvyšuje pravděpodobnost početí dvojčat na 1:5. Do této kategorie spadá samozřejmě také oplodnění IVF, kdy se zavádí více než jedno embryo. Některé zdroje uvádějí, že až třetina narozených dvojčat pochází z umělého oplodnění.
  • Žena, která to má v genech: Pokud pochází matka, matka její matky nebo babička matky z dvojvaječných dvojčat. může mohou být nositelkami genu pro hyperovulaci - to znamená, že během jednoho ovulačního cyklu vylučují více než jedno zralé vajíčko, a tak zvyšují pravděpodobnost počít dvojvaječná dvojčata; pokud je sama matka z dvojvaječných dvojčat, pravděpodobnost, že se jí narodí dvojčata, může činit až 1:17.
  • Ženě, které se už jedna dvojvaječná dvojčata narodila: Pravděpodobnost, že bude mít další, je až čtyřikrát vyšší než u průměrné ženy, přibližně 1:12.
  • Nigerijka: Nigérie má nejvyšší poměr dvojčat na světě, odhadem 1:22; některé zdroje to připisují vysoké konzumaci sladkých brambor, které jsou v této zemi častým zdrojem potravy.
  • Žena vysoká nebo s nadváhou: americká studie z roku 2005 zaznamenala výrazný nárůst dvojvaječných dvojčat u matek s BMI 30 a vyšším nebo u těch, které jsou v horním pětadvacátém výškovém percentilu.

Kdo dvojčata nejspíš mít nebude?

Matka je mladší 25 let: pravděpodobnost, že žena porodí dvojčata před svými pětadvacátými narozeninami, je méně než poloviční v porovnání s touto pravděpodobností u žen po pětatřicítce.

Hispánka nebo Asiatka: americká studie z roku 2001 zjistila u žen hispánského původu podstatně nižší pravděpodobnost, že porodí dvojčata, než u matek bílých nebo černých. Ze všech světových populací mají asijské státy Japonsko a Čína nejnižší porodnost dvojčat na světě.

zdroj: demografie.info, jarodic.cz

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Vážné varování: Nesahejte těhotným na břicho!

Neuvěřitelné schopnosti novorozenců po porodu

Diagnóza z jazyka je snadná

Nejvíc bylo deset dětí

Světový rekord představují desaterčata. Narodila se roku 1946 v Brazílii, ale zda alespoň některé z dětí přežilo, není známo. Špatně dopadlo i devět sourozenců, kteří přišli na svět roku 1971 v australském Sydney. Všechny děti však zemřely - poslední z nich šest dnů po porodu. Stejně špatně dopadlo i devět dětí, které se narodily  v roce 1999 v Malajsii: nikdo nepřežil déle než šest hodin.

Světovou rekordmankou v počtu dětí, které zůstaly naživu, je americká maminka osmerčat Nadya Suleman zvaná Octomom (Osmimáma). Ta přivedla v roce 2009 na svět šest kluků a dvě holčičky. Děti byly počaté ve zkumavce a mají už šest starších sourozenců včetně jedněch dvojčat. Celkem se tedy Nadya stará o 14 dětí!


Pazderka: Ruská propaganda přitvrzuje, jako novinář bych se v Moskvě necítil bezpečně | Video: Martin Veselovský
reklama
reklama
reklama