reklama

Jak odnaučit děti sprosťačit? Pepřem a feferonkou!

Přijde vám to drsné? Nám také. Nicméně jako krizové řešení se to osvědčilo. Přesto vám nabídneme i spoustu dobrých, seriózních výchovných rad, jak zvládnout proříznutý dětský jazyk nenásilně.

Foto: Isifa/Thinkstock

Přijde vám to drsné? Nám také. Nicméně jako krizové řešení se to osvědčilo, alespoň podle zkušeností paní Bohunky z Tábora.

Přesto vám nabídneme i spoustu dobrých, seriózních výchovných rad, jak zvládnout proříznutý dětský jazyk nenásilně. Když ale selžou, vzpomeňte na bábi Bartůňkovou...

Co všechno se může stát...

... o tom si vyprávějí maminky na internetu:

  • Žekni kujva, jako žiká maminka, to pomůže - radil tříletý Zdenda mé kamarádce, když se jí nedařilo otevřít láhev vody.
  • Naše malá po prvním dnu v mateřské školce vyprávěla: Holčičky se jmenují Terezka, Michalka, Ivanka. A chlapečkové ču*áci. Prostě se jí tak představili a dcerka vůbec netušila, co to slovo znamená.
  • Čau, hovado! Tak uvítala naše čtyřletá Anička přísnou tetu z Moravy. Dalo nám dost práce, aby se ve dveřích neotočila a nezamířila zpět na nádraží.

Dědo, ty jsi ale ču*ák!

Čtyřletá Kristýnka krásně řekla "r". Poprvé v životě. Za jiných okolností by celá rodina jásala. Ne však uprostřed rodinného oběda u tchánů, kde nepřeslechnutelný výraz rezonoval mrtvým tichem nad krajkovým ubrusem ještě notnou chvíli. Kdeže malá princezna to ošklivé slovíčko pochytila? Přece od tatínka, který takto jadrně nazýval neurvalé řidiče na dálnici.

Jak se podobné situaci vyhnout? Pokerovou tváří. Malé dítě je v tomto období svým tělem a zejména jeho částmi běžně schovanými, přímo fascinované. Tělesné funkce a výrazy s nimi spojené představují zaručené lapače pozornosti. Když ale budete jeho okouzlení neslušnými slovy ignorovat, časem samo vymizí.

Další dobré rady najdete ve článku Dejte si pozor na jazyk: sprostá slova děti milují!

Žádná z těch dobrých rad se ale razancí nevyrovná bábi Bartůňkové. Posuďte sami...

Kterak bábi ze sprosťáren rychle vyléčila

"Ve školce se moji kluci otrkali rychle. Jako jednovaječná dvojčata se brzy naučili využívat výhod maskování sourozencem: To byl Péťa, ne já! Ne ne, Pavlík to byl! Prostě se z nich stali darebáci, obdivovaní i velkými předškoláky. A co teprve, když objevili svět sprostých slov! To nastala naprostá katastrofa," vzpomíná paní Bohunka z Tábora.

Čtěte také: Nosí ze školky sprostá slova? Dělá ostudu? Provokuje!

Začátkem června už byla z kluků tak zoufalá, že s nimi dokonce navštívila psychologa. Radou "hlavně pevné nervy, ono to přejde", jí moc nepomohl. Navíc to vypadalo, že se dobře baví... To když jeden brácha druhého naváděl: Žekni mu deb*le!

A pak kluci odjeli na prázdniny k babičce Bartůňkové na vesnici. "Přijela jsem za nimi po týdnu a nevěřila vlastním očím. Moji darebáci vzorně seděli u stolu a pomáhali přesívat mouku na koláč. Po sprostých slovech ani památky. A babi se jen usmívala," vypráví Bohunka.

Chvilku to trvalo, než zjistila co a jak: "Kujva" přišla samozřejmě na řadu hned první den. Vzápětí babička s kamennou tváří popadla feferonku, namočila ji pro jistotu ještě do pepře a zavelela: "Kousnout!" Oběma. Ani ji nenapadlo zjišťovat, který to slovo pronesl. "Chcete říkat peprný slovíčka? Tak to vás bude pořádně pálit pusa, darebáci!" varovala bábi. A bylo vymalováno. Možná na tom měl zásluhu i květináč s feferonkami, který babička darovala mamince do táborského bytu. Jisté je jen to, že kluci přestali sprosťačit nadobro.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Šikana aneb Když selže paní učitelka v mateřské školce

Češi jsou národ podvodníků, ne vysokoškoláků

10 evropských měst, která vás na podzim okouzlí!

Kritický věk

Okolo tří let se dítě naučí zachovávat čistotu a začne cítit potřebu provokovat neslušnými slovy. Jako by tím demonstrovalo fakt, že už je velké a dokáže okolí trápit vyměšováním pouze slovně. Je to zkrátka věk, kdy ho sprostá slova přímo uhranou. Toto období souvisí se zráním mozku, kdy oblast emocí v čelní části mozkové kůry prochází velkými změnami. Na sprosťárničky nereagujte, raději změňte téma a zkuste odvést pozornost. Nebojte se, stejně jako se váš prcek vzdal matčina prsu, jednou se odpoutá i od lákavých verbálně-vyměšovacích témat.

Může být první českou rabínkou: Bude trvat, než se společnost z antisemitismu vyléčí | Video: Daniela Drtinová
reklama
reklama
reklama