reklama

Jak neztrapnit sebe a svoje dítě na Facebooku?

Jak se neztrapnit přes svými dětmi na sociálních sítích? Poradili sami teenageři.

Foto: Thinkstock

Založili jste si profil na Facebooku, Twitteru nebo Instagramu jen proto, abyste svého potomka měli neustále pod kontrolou? "Lajkujete" jeho fotky, píšete mu vzkazy na zeď nebo hlídáte, jak často je online? Pak jste se zřejmě zařadili do škatulky trapných rodičů.

Jak se tomu vyvarovat a stát se svému dítěti partnerem nejenom v životě, ale i na sociálních sítích? Přečtěte si tipy, které sestavili dvě dospívající dívky pro online deník The Guardian.

1. Nebuďte pokrytci

Předtím než zahrnete svoji rodinu a především svoje děti řadou pravidel a příkazů, zameťte si před vlastním prahem. Když zakazujete dětem používat telefony při jídle nebo při sledování televize, musíte se tím řídit i sami. Jak myslíte, že se bude vaše dítě tvářit na to, že si uprostřed večeře budete vyřizovat pracovní mail? Mějte prostě na paměti, že stejná pravidla, která jste vytvořili dětem, musíte respektovat sami. Možná vás pak vaše dítě bude brát vážně.

2. Neopakujte stále dokola to samé

Chcete, aby se vaše dítě nestalo obětí mnoha nástrah, která na něj na internetu a sociálních sítích prokazatelně čekají? Výborně. Buďte ale konkrétní a nebojte se ani ožehavých témat, jako je pornografie. Otevřená diskuse nad kybešikanou, stalkingem bude mnohem užitečnější.

3. Snažte se děti vynechat ze svých statusů a příspěvků

Málokterý teenager si přeje být součástí facebookových chvalozpěvů a ód na dokonalou rodinu. Snažte se proto své potomky vynechat. Příspěvky typu jsem tak pyšná na svoje nádherné děti patří na sociálních sítích mezi zakázané.

4. Co na Facebooku ano a ne?

Facebookový profil, myslíme tím "zeď", nepoužívejte jako nástroj komunikace. Příspěvky typu "tak už se nezlob, pusu máma" vašeho teenagera nepotěší. Spíš naopak. Stejně tak buďte obezřetní se sdílením rodinných snímků nebo lajkováním fotek přátel vašich dětí. Zkrátka dodržujte dostatečný odstup.

5. Pozor na nevhodné hashtagy

Hashtagy jsou specifickou kategorií. Teenageři tráví nad jejich vytvářením tráví hodně času. A pokud i na Twitteru chcete zachovat tvář, vyvarujte se raději tweetům typu #na prázdninách s #rodinou #pijeme Colu #počasí je #skvělé.

6. Pozor i na WhatsApp

Tuhle komunikační aplikaci používá mnoho dětí a možná i to vaše, a proto jste si ho instalovali i vy. Kromě fotky, zde můžete s ostatními sdílet i svůj stav. Raději ho ale nechte prázdný, než abyste ho vyplnili citáty z filmů nebo rádoby vtipnými připomínkami.

7. Instagram

Mějte na paměti, že tahle sociální síť slouží především ke sdílení snímků. Stejně jako v případě Twitteru se snažte vyvarovat "nevhodným" hashtagům, a v žádném případě nezaměňujte Instagram za fórum pro akademické nebo politické diskuse.

8. Vyvarujte se špehování

Chcete vědět, co váš potomek dělá na svém smartphonu? Pak se mu v žádném případě nedívejte přes rameno. Lepší a důstojnější totiž je se ho jednoduše zeptat.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Neobvyklé povolání: Burleska je oslavou ženskosti

Rodinný dům, který zařizovaly i děti

Smrtící jednohubky aneb Pozor na jídla na večírku




"Ti lidé nechápou, o co jde." Filozof Kroupa varuje před ukrajinskou kapitulací | Video: Tým Spotlight
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama