reklama

Jak na rýmu u miminek? Poradíme vám!

Zná to každá máma: napřed nevinné kýchnutí a za dva dny už se rodina nevyspí. Děťátko lapá po dechu, má problémy sát při kojení, přes den je rozmrzelé, v noci se s pláčem budí.

Miminko, rýma
Miminko, rýma | Foto: Profimedia.cz

Zná to každá máma: napřed nevinné kýchnutí a za dva dny už se rodina nevyspí. Děťátko lapá po dechu, má problémy sát při kojení, přes den je rozmrzelé, v noci se s pláčem budí.

To všechno trvá nekonečně dlouho. Maminka je unavená a často neví, jak miminku pomoci. Nastává kolotoč čištění nosu, odsávání hlenů a kapání kapek proti rýmě. Je to boj: jednou rukou odměřit nosní kapky, druhou držet řvoucí ratolest, třetí se trefit s pipetkou do maličké nosní dírky...

Trochu čísel

Podle statistiky trpí dospělý člověk běžnou virovou rýmou průměrně třikrát do roka. U malých dětí je to číslo mnohem vyšší, toto běžné onemocnění mohou dostat i dvanáctkrát ročně.

Rýma je pro ně přitom mnohem víc nepříjemnější než pro dospělé. Ty totiž sama o sobě zase tolik neomezuje, jen řádně otravuje. Pro miminko je však hodně nepříjemná. Malé děti totiž ještě neumějí pořádně dýchat ústy, takže pokud mají ucpaný nosík, špatně se jim dýchá i saje při kojení.

Kojenci neumějí efektivně dýchat ústy. Pokud je k tomu ucpaný nos donutí, vede to k povrchnímu, nekvalitnímu spánku a obtížím při kojení či sání z láhve. Oboje potom snižuje obrannou reakci proti infekci a onemocnění ještě víc komplikuje. Proto je před krmením či spánkem důležité dítěti dobře vyčistit nos a odsát hleny. 

Prevence pomůže

Daleko lepší je ovšem postupovat tak, aby miminko rýmu pokud možno vůbec nedostalo, nebo alespoň ne často. Důležitý preventivní faktor představuje kojení. Mateřské mléko totiž obsahuje obranné látky, které omezují množení virů, i specifické protilátky proti mikrobům, s nimiž se matka dítěte setkává.

Dalším krokem je na minimum omezit kontakt kojence s nemocnými osobami. Mějte na paměti, že pro miminko nepředstavuje rýma banální onemocnění! Vyhýbejte se proto prostředí s velkým množstvím lidí, jako jsou supermarkety nebo čekárny u lékaře.

Pečujte o sliznici

Pomůže i péče o nosní sliznici, která představuje důležitou přirozenou bariéru vůči průniku infekce: její preventivní šetrné zvlhčování, které napomáhá správnému fungování. Z dalších preventivních opatření lze uvést otužování, racionální stravu kojící matky a později i dětí samotných, očkování a péči o domácí mikroklima.

Ta začíná zajištěním správné vlhkosti vzduchu v pokoji dítěte. Nízká vlhkost totiž vede k vysychání sliznice, nadměrná naopak k přemnožení plísní a roztočů, kteří sliznici poškozují agresivními enzymy.

Po čem sáhnout

Oplachování sliznice funguje jako prevence a pomáhá i při rýmě samotné. Slouží k němu přípravky na bázi vodných roztoků - ty nejšetrnější jsou izotonické, to znamená, že mají stejnou koncentraci iontů jako tělní tekutiny, tudíž jsou i dobře tolerovány. Musíte ovšem dbát na jejich sterilitu: dlouhodobé používání kapek v jednom dávkovači povede k bakteriální kontaminaci. Proto je u nejmenších dětí vhodné používat sterilně balené roztoky pro jednorázové použití, například ampule. A na kolik to vyjde? Podle výrobce a složení preparátu v řádu několika korun až desítek korun týdně.

zdroj: nemoci.abecedazdravi.cz, libenarkapky.cz

 

Co pomáhá?

  • do jednoho roku: nosní kapky bez konzervačních látek (nedráždí sliznici) a odsávačka hlenů
  • od jednoho roku: nosní sprej obsahující vitamin B (pomáhá hojit nosní sliznici)

reklama
reklama
reklama
reklama
reklama