reklama

Jak na dítě, které odmítá jíst? Poradíme

Prožijí to všichni rodiče. Když si dítě postaví hlavu, že jídlo, které před ním přistálo na stole, v žádném případě nepozře, nikdo ho do něj nedostane. Co je špatně?

Foto: Isifa/Thinkstock

Prožijí to všichni rodiče. Když si dítě postaví hlavu, že jídlo, které před ním přistálo na stole, v žádném případě nepozře, nikdo ho do něj nedostane.

Čas od času takové hrátky provozují všechny děti a pokud nejde o setrvalý stav, není třeba se obávat, že prcek padne vyčerpáním z hladu. Opakuje-li se však bojkot jídla pravidelně či trvá delší dobu, je namístě se bez zbytečného panikaření ptát: Co je špatně?

Suché těstoviny a řízek

"U mé čtyřleté dcery se projevuje nechutenství. Jí prakticky jen suché těstoviny s máslem, rohlík nebo chleba s margarínem, kuřecí řízek a bramborové placky. Jo, a palačinky. Žádné jiné normální jídlo do ní nedostaneme po dobrém ani po zlém. Ovoce, zelenina - to prostě nezná. Maso, omáčka, knedlík, rýže, sýr, šunku… nic. Navíc jí hrozně málo. Pije jen vodu nebo kupovanou vodu s citronovou příchutí. Čaj nikdy nepolkla, mléko nepozře," stěžuje si v internetové diskuzi jedna z nešťastných maminek.

Jak dostat do dítěte jídlo? Poradí babyweb.cz >>

"Nebývalo to vždycky tak hrozné. Jako úplný prcek jedla z tatínkova talíře prakticky cokoliv, ale časem jídel ubývalo, až jsme se dostali na současné minimum. Letos začala chodit do školky, odkud si ji musím každý den před obědem vyzvedávat, protože tam nechce jíst nic a pokusy paní učitelky nabízet jí něco alespoň ochutnat jí stresovaly tak, že tam nechtěla chodit vůbec. Pokud by bylo na ní, tak by snídala čokoládu, obědvala gumové medvídky a večeřela křupky. Nedopřávám jí je podle libosti, ale jsou to asi jediné věci, které jí opravdu chutnají," dodává.

Podobnými příběhy se diskuzní fóra jen hemží. Jde ale opravdu o nechutenství?

Jídlo jako atrakce

Ve strachu, aby jejich potomek nestrádal, rodiče nezřídka přistupují na hru dítěte, které odmítne oběd, ale svačinkou v podobě něčeho sladkého samozřejmě nepohrdne. Výživově bohatou večeři sice nesní, nějaký ten jogurt s lentilkami to však snad alespoň trochu napraví…

Jde ale v takovém případě skutečně o problém s přijímáním potravy? Nebo spíš s výchovou? Co by se stalo, kdybychom zdravé  jídlo, na kterém dítě momentálně nemá chuť, nabídli později? Nejspíš by ho prostě snědlo. S největší pravděpodobností jde totiž jen o špatný návyk.

Maso do něj nedostaneme...

"Náš 3,5letý syn jí špatně odmalička. Maso do něj vůbec nedostaneme, ani když v jídle není vůbec vidět. Má na to snad speciální čichové buňky. A i s ostatním jídlem kromě sladkých pokrmů jsme naprosto na štíru. Mysleli jsme si, že se to třeba upraví s nástupem do školky, ale tam bojkotuje jídlo stejně jako doma, nechce ani ochutnat," vypráví paní Alena z Prahy.

Doporučujeme: Už nám konečně nesou to žrádlo!

Když se u ní stavíte na návštěvě, můžete pozorovat, jak za dítětem, které nechce jíst, běhá máma po celém bytě s jednotlivými sousty "buchtičky od babičky". Žádný div, že synek pak považuje jedení za zábavnou hru s rodiči, kdy si dají maraton po všech místnostech, jen aby do malého něco dostali.

"Nedávno mě to už naštvalo a nechala jsem ho fakt vyhladovět. Nedostal nic, jen celý den pil. Večer bez jakéhokoli protestu hladově zhltnul dva suché rohlíky. Ale na to nemám nervy, abych to takhle dělala každý den," líčí světlý moment ve stravování svého syna uštvaná Alena.

Jak na malého mlsouna

Máte to doma podobně? Pak je možná na čase popřemýšlet, jak malého mlsouna odnaučit nevhodným stravovacím praktikám. Jejich odbourávání bude bolet, ale pokud budete důslední, cestu ven najdete. Nad čím se zamyslet:

  • Nedostává dítě příliš velké, nebo naopak malé porce? Příliš mnoho jídla na talíři může malého strávníka odradit, nebo u něj dokonce může zvyšovat nechuť k jídlu. Důležité je dítě do jídla nenutit, protože nátlak by mohl vyvolat u dítěte odpor, pocity na zvracení a následně naprosté odmítání jídla.
  • Podáváte jídlo pravidelně? Je s ním spojen nějaký rituál? Jídlo by mělo být součástí pravidelného režimu od útlého věku dítěte. Vhodné je, aby rodina stolovala pohromadě, už batole může pomoci připravovat stůl nebo mamince pomáhat s přípravou jídla.
  • Je skladba jídelníčku pestrá a vyvážená? Pokud dítě dostává nadbytečné množství sladkých jídel, může ostatní chutě odmítat.
  • Dostává dítě za snědené jídlo odměnu? Tak to je chyba. Pokud jste v rodině zavedli jídlo jako výkonnostní sport, nelze se divit, že dítě odmítá jíst. Nedělejte z jídla cirkusovou atrakci, nevyvolávejte srdceryvné scény nad tím, že potomek nechce jíst. Už malé dítě dokáže pochopit, že když se kolem něčeho dělá mnoho povyku, tak se to může stát účinnou zbraní v jeho rukách.

Nechutenství jako skutečný problém

Nejčastěji se za dětským nechutenstvím skrývají psychické problémy. Může jich být celá škála, od nedostatku lásky až po rozvod rodičů či po smrt v rodině.

Může se ale stát, že nechutenství má zdravotní příčinu. K těm patří infekce, ale třeba i lehčí onemocnění jako rýma. Problémy většinou odezní s uzdravením dítěte. Pokud však přetrvávají, měli byste se obrátit na lékaře, protože může jít o závažnější poruchu zažívacího traktu.

zdroj: babyweb.cz

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Jsem nervózní matka, ječím na své dítě

Holení a klystýr před porodem? Zbytečné ponižování žen!

10 vět, které dobrý manažer nikdy nevysloví

"Jsem rád, že se toho Iveta nedožila." Seriál o Bartošové to od blízkých schytal | Video: Michaela Lišková
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama