reklama

Jak dokrmovat a nezkazit si kojení

Kojení je přirozený způsob výživy novorozenců a kojenců. Pokud kojené dítě potřebuje z nějakého důvodu dokrmovat, ať už dočasně nebo dlouhodobě, je nezbytné volit takové techniky krmení, aby zároveň podpořily produkci mateřského mléka. Které to jsou?

Foto: Profimedia.cz

Kojení je přirozený způsob výživy novorozenců a kojenců. Pokud kojené dítě potřebuje z nějakého důvodu dokrmovat, ať už dočasně nebo dlouhodobě, je nezbytné volit takové techniky krmení, které kojení neohrozí.

Pokud je z nějakého důvodu dokrmování nutné, je důležité volit takové techniky a způsoby krmení, které zároveň podpoří produkci mateřského mléka a kojení. Nejlepším a zároveň nejpříjemnějším způsobem podpory kojení je přitom láskyplný kontakt maminky a miminka kůže na kůži, který je důležitý nejen při a pro kojení, ale i u dokrmování.

Doporučujeme: Nejhloupější mýty a pověry o kojení

Zatímco krmením z lahvičky se miminko učí sát zcela jiným způsobem, než saje u prsu, takzvané alternativní způsoby krmení využívají přirozený způsob sání miminka a dítě v něm podporují. Které to jsou?

Krmení po prstu

Ke krmení po prstu se obvykle používá stříkačka s připojenou měkkou hadičkou, případně sonda z měkkého silikonu. Cévku lze připevnit i k lahvičce s odstřiženou dírkou v dudlíku. V poloze, která je pohodlná mamince i děťátku, vložíme miminku čistý prst do úst tak, aby bříško prstu směřovalo k hornímu patru miminka. K prstu přiložíme cévku nebo silikonovou špičku připojenou na stříkačku s mlékem. Dotykem na horním patře vyvoláme sací reflex, dítě začne sát prst a spolu s ním i mléko.

Krmení po prstu je vhodné pro krátkodobé a menší až střední dokrmy. Hlavním účelem této metody není dítě nakrmit, ale naučit je správně se přisát k prsu. Nepoužívá se tedy u dětí, které se dobře přisávají.

Krmení po prstu může být užitečné například v situaci, kdy dítě u kojení usíná a nedokáže se efektivně nakojit. Pokud se miminko špatně přisává nebo saje, lze na počátku kojení utišit jeho hlad krmením po prstu a posléze, když se uklidní a trochu nasytí, mu zkusit nabídnout prs.

Více informací o kojení najdete na Babyweb.cz

Krmení po prstu lze krátkodobě využít i v případě citlivých a bolestivých bradavek, čímž žena získá několik dní na jejich léčbu. Zároveň je třeba mít na paměti, že dokrm po prstu sám o sobě problém nevyřeší a bradavkám nejvíce prospěje, pokud se miminko k prsu přisává správným způsobem.

Krmení z nádoby: hrnečkem nebo lžičkou

Tyto způsoby krmení jsou obdobně jako krmení po prstu určená zejména dětem, které se samy nepřisávají nebo mají s přisáváním a sáním problémy.

Krmení hrnečkem probíhá tak, že dítě držíme na klíně ve vzpřímené poloze, aby hlavička byla výš než tělo. Okraj pohárku jemně přiložíme na spodní ret dítěte. Držíme tekutinu ve vodorovné poloze u spodního rtu. Děťátko zformuje jazyk do pohárku a samo si nabírá mléko do úst jako kočička. Při troše šikovnosti je krmení z pohárku snadná a poměrně efektivní metoda dokrmování, která se dobře osvědčila i u dětí nedonošených, dětí s rozštěpem rtu a patra a dětí, které mají špatnou koordinaci sání a polykání. Hodí se pro malé a střední dokrmy stejně jako pro kompletní krmení dítěte po delší dobu. Použít ho lze i jednorázově.

Krmení lžičkou provádíme obdobně. Dítě držíme na klíně, hlavička je výš než tělo. Lžičkou s mlékem se dotkneme rtů dítěte, to zformuje jazýček a začne vykonávat sací pohyby. Krmení lžičkou se hodí pro malé dokrmy a krátkodobé dokrmování.

Laktační pomůcky

I dítě, které se dokáže přisát k prsu, může potřebovat dokrm, například v situaci, kdy se sice přisaje, ale ne dost efektivně, aby zajistilo dostatečnou produkci mateřského mléka. Laktační pomůcka je zdaleka nejlepší způsob dokrmování, pokud už je nutné, protože na rozdíl od krmení po prstu nebo z pohárku je v tomto případě dítě u prsu a kojí se. Dítě se tak samo učí kojit kojením a kojit se učí i matka.

Pokud je dítě dokrmováno jiným než mateřským mlékem, díky dokrmování s laktační pomůckou přijímá i mateřské mléko od své matky. Tím, že miminko saje zároveň i z matčina prsu, stimuluje tvorbu mateřského mléka. A v neposlední řadě se díky krmení s laktační pomůckou zachovávají i další benefity kojení jako těsná blízkost matky a dítěte, vyplavování hormonů lásky a posilování pevné emoční vazby.

Laktační pomůcku lze vyrobit doma z cévky a běžné dětské lahvičky nebo můžeme použít zakoupenou pomůcku - suplementor. Skládá se z lahvičky pro dokrm a dvou tenkých hadiček s možností volby mezi třemi průměry, které umožňují různou rychlost proudění mléka. Hodí se pro krátkodobé i dlouhodobé dokrmy a také pokud je potřeba intenzivně stimulovat laktaci.

zdroj: Babyweb.cz

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Matko, nekřič! Církev žádá ticho na porodním sále...

Je jí čtrnáct let aneb Lolitku je třeba seřezat včas

Jak umýt dokonale okna za 5 minut? Naučte se to!

Blažek: Přišli jsme o 250 milionů, nikdo smoking nepotřebuje. Pro záchranu udělám vše | Video: Daniela Drtinová
reklama
reklama
reklama